BMW i Vision Dee debutuje s obřím displejem

Záhada kolem i Vision Dee se konečně objasnila, protože BMW představilo na veletrhu CES 2023 v Las Vegas Digital Emotional Experience

Záhada kolem i Vision Dee se konečně objasnila. BMW představilo na veletrhu CES 2023 v Las Vegas Digital Emotional Experience (Dee). Z hlediska designu se řídí přístupem méně je více a slouží jako předobraz příští generace elektromobilů, která se má představit v roce 2025.

Koncept, který je oknem do platformy Neue Klasse, představuje sedan střední třídy s „úsporným designovým jazykem“. Ten pravděpodobně uvidíme za tři roky na sedanu i3.

BMW i Vision Dee

Tříprostorový sedan přejímá svěží a futuristické pojetí tradičních prvků, jako je ledvinovitá mřížka chladiče, dvojité světlomety a Hofmeisterovo zalomení. Styling přední části připomíná koncept i Vision Circular, který se nám představil v září 2021. Krátké převisy zdůrazňují výhody balení na speciální platformě pro elektromobily a maximalizují rozvor pro prostornější kabinu.

Aby ukázal, že má i lidskou stránku, dokáže Dee vyjadřovat nálady a výrazy obličeje a dokonce mluvit s lidmi
BMW i Vision Dee dokáže mluvit s lidmi

Koncepční EV má čistý boční profil bez klik dveří a krytů zrcátek a minimalistická kola lakovaná žlutou barvou, která ladí s akcenty karoserie. Zadní část vozu BMW i Vision Dee je také poměrně zvláštní. Základní zadní světla jsou umístěná vysoko, zatímco nárazník zabírá značnou část zádě. Dokonce i kulaté znaky BMW jsou zjednodušené, protože nejsou ničím jiným než bílými nálepkami.

Podle mnichovské značky vytvářejí přední světlomety a mřížka chladiče „fygitální ikonu“. Ta kombinuje fyzické a digitální prvky na jednolitém povrchu, jenž může díky technologii E Ink měnit svůj vzhled. Aby ukázal, že má i lidskou stránku, dokáže Dee vyjadřovat nálady a výrazy obličeje a dokonce mluvit s lidmi. V rámci uvítacího scénáře lze na boční okna promítat obraz avatara řidiče.

Vychytávky uvnitř modelu Dee

Uvnitř vozu zmizela konvenční tlačítka a přepínače a není zde ani stopa po ovladači iDrive. Místo toho je na přístrojové desce umístěný jezdec s podivným názvem BMW Mixed Reality Slider s dotykovými senzory. Ty ovládají masivní head-up displej, který se rozprostírá přes celou šířku čelního skla. Pět volitelných režimů umožňuje řidiči zvolit si, kolik obsahu na HUDu chce.

Volant je stejně netradiční jako zbytek vozu. Má vertikální paprsek a dotykové body, kterými se ovládá obsah promítaný na čelní sklo obrovským HUDem
Uvnitř Dee se nachází netradiční volant

Volant je stejně netradiční jako zbytek vozu. Má vertikální paprsek a dotykové body, kterými se ovládá obsah promítaný na čelní sklo obrovským HUDem. Tato okna, o kterých jsme se již zmínili, jsou stmívatelná, aby „postupně vybledla realita“ a interiér konceptu působil více pohlcujícím dojmem.

BMW uvádí, že pokročilý head-up displej má být v sériovém modelu implementovaný v roce 2025 s prvním elektromobilem založeným na architektuře Neue Klasse. Pro osvěžení, Bavoráci zahájí NE dvěma modely v segmentu střední třídy, takže očekávejte sedan řady 3 a iX3. Chtějí se také pochlubit nově vyvinutými kulatými bateriovými články s o 20 % vyšší hustotou energie, o 30 % delším dojezdem a o 30 % rychlejším nabíjením.

Bližší informace v dohledu

Další podrobnosti o i Vision Dee se zveřejní později v tomto roce, kdy BMW snad poskytne i skutečné technické specifikace. Mezitím víme, že divize M již pracuje na vysoce výkonném elektromobilu se čtveřicí motorů a že architektura Neue Klasse je konstruovaná tak, aby pojala polovodičové baterie.

Šéf divize BMW Efficient Dynamics Thomas Albrecht loni uvedl, že elektromobily nezískají dojezd delší než 1 000 km
Model Dee by měl mít menší dojezd než 1 000 km

První vozy na bázi NE se začnou vyrábět v novém závodě v maďarském Debrecenu od roku 2025. O rok později má následovat domovský Mnichov. Do konce desetiletí chce továrna ve Spartanburgu v Jižní Karolíně na novém podvozku montovat nejméně šest elektrických SUV.

Baterie a dojezd

Šéf divize BMW Efficient Dynamics Thomas Albrecht loni uvedl, že elektromobily nezískají dojezd delší než 1 000 km. Technický ředitel Frank Weber slíbil, že majitelé získají 48 km dojezdu za každou minutu strávenou dobíjením akumulátoru. Akumulátor je asi o 20 procent lehčí než současná úroda hranolových článků. BMW dále očekává, že se mu podaří snížit výrobní náklady spojené s bateriemi na polovinu a během výrobního procesu snížit emise CO2 o 60 %.

Zdroje: motor1, Top-Nosiče