Zeekr 001 FR přichází jako konkurent Model S

V říjnu se v Číně začne dodávat první konkurent Tesly Model S Plaid, Zeekr 001 FR, s vysoce výkonným elektrickým pohonem o výkonu 1 265 koní

Tesla Model S Plaid s výkonem 1 020 koní má trh s výkonnými elektromobily již více než dva roky jen pro sebe. Ale to se již příští měsíc změní, přinejmenším v Číně. V říjnu se totiž v Číně začne dodávat první konkurent Tesly Model S Plaid. Jedná se o model Zeekr 001 FR s vysoce výkonným elektrickým pohonem o výkonu 1 265 koní.

Výkonný model Zeekr 001 FR

Zeekr 001 FR, který vyrábí společnost Geely Group, vychází z běžného liftbacku střední třídy 001. Ten se nedávno začal prodávat v Evropě.

Zatímco nejvýkonnější varianta běžného modelu Zeekr 001 je vybavená dvoumotorovým pohonným ústrojím, které dosahuje výkonu 536 koní (400 kW) a točivého momentu 516 N.m, model 001 FR je naprosté monstrum s výkonem 1 265 koní (943 kW) ze čtyř elektromotorů na bázi karbidu křemíku.

Rychlost především

Zeekr 001 FR dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 2,07 sekundy „při scénáři s rozjezdem“. To naznačuje, že se jedná o rozjezd, ačkoli Zeekr neuvádí žádné podrobnosti. V případě Modelu S Plaid společnost Tesla uvádí, že její výkonný elektrický sedan vystřelí z nuly na 100 km/h za 1,99 sekundy. Za zmínku stojí také tvrzení, že Lucid Air Sapphire s výkonem 1234 koní zrychlí z 0 na 100 km/h za 1,89 sekundy, ale společnost se o rozjezdu nezmiňuje.

Zeekr 001 FR dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 2,07 sekundy "při scénáři s rozjezdem"
Zeekr 001 FR zrychlí z 0-100 km/h za 2 sekundy

Vzhledem k tomu, že neznáme délku rolloutu použitého společností Zeekr a skutečnost, že její čas zrychlení je měřený na 62 mph (100 km/h) a nikoliv na 60 mph (96,5 km/h), vypadá to, že tyto tři výkonné elektromobily budou, pokud jde o zrychlení, opravdu blízko. Samozřejmě nebudeme s jistotou vědět, který z nich bude mít navrch, dokud si to tyto super elektromobily nerozdají na drag stripu.

Systém vektorování točivého momentu

Než se tak stane, měli byste vědět, že Zeekr 001 FR není rychlý jen na rovince. Je rychlý také v zatáčkách díky možnostem vektorování točivého momentu. To umožňuje konstrukce distribuovaného čtyřkolového pohonu e-drive a vlastní softwarové a hardwarové technologie.

Výrobce elektromobilů uvádí, že systém dokáže přenést maximální výkon na každé kolo
Zeekr má systém vektorování točivého momentu

Výrobce elektromobilů uvádí, že systém dokáže přenést maximální výkon na každé kolo. Dále dokáže v milisekundách regulovat výkon na každé kolo pro skutečný zážitek z výkonu.

Nabíjení vozu a satelitní komunikační paket

Zeekr 001 FR je také rychlý, pokud jde o nabíjení. Vozidlo je vybavené 100kWh baterií CATL Qilin. Tato baterie podporuje ultra rychlé nabíjení díky vylepšenému 800V elektrickému systému značky. Díky tomu se baterie dokáže nabít z 10 na 80 procent za pouhých 15 minut.

Společnost Zeekr rovněž uvádí, že model 001 FR je vybavený vestavěným satelitním komunikačním paketem. Tento paket umožňuje úplnou komunikaci v těch nejodlehlejších místech, „čímž účinně eliminuje černé body mobilní sítě během cestování“.

Karbonová vlákna na karoserii modelu 001 FR

Zeekr 001 FR se z hlediska designu odlišuje od běžného modelu 001 díky jedinečnému designu exteriéru a interiéru s velkým důrazem na snížení hmotnosti.

Zlepšují aerodynamické vlastnosti a zvyšují přítlak, včetně předního splitteru, krytů zrcátek, zadního spoileru a zadního křídla
Na voze najdeme mnoho lehkých dílů z uhlíkových vláken

Varianta FR se může pochlubit karosářským kitem inspirovaným motoristickým sportem s agresivnějším předním nárazníkem, ostrým předním splitterem, většími vstupy vzduchu, bočními prahy, většími koly obutými do výkonných pneumatik a také střešním spoilerem vzadu zdvojeným pevným zadním křídlem a sportovním nárazníkem, který integruje masivní difuzor.

Vůz využívá mnoho lehkých komponentů z uhlíkových vláken. Zlepšují aerodynamické vlastnosti a zvyšují přítlak, včetně předního splitteru, krytů zrcátek, zadního spoileru a zadního křídla. Fotografie interiéru zatím neznáme.

První dodávky a cena vozu Zeekr 001 FR

Zeekr uvádí, že dodávky modelu 001 FR začnou v říjnu 2023 v Číně, přičemž výroba má být omezená na 99 vozů měsíčně. Majitelé mají mít k dispozici individuální školení, aby si zvykli na řízení vysoce výkonných vozů.

V srpnu společnost uvedla, že cena modelu 001 FR bude vyšší než 1 milion jüanů (137 750 dolarů), čímž by se podbízela Tesle Model S Plaid. Ta v Číně začíná na ceně kolem 147 000 dolarů (3 285 000 korun). Není jasné, zda se Zeekr 001 FR začne prodávat i mimo Čínu.

Zdroje: motor1, Vapol