Mazda CX-90 odhalila pohonné ústrojí PHEV

Nejnovější upoutávka na Mazdu CX-90 prozrazuje, že dostane plug-in hybridní pohonnou jednotku, kterou společnost nazývá E Skyactiv PHEV

Nejnovější upoutávka na Mazdu CX-90 prozrazuje, že dostane plug-in hybridní pohonnou jednotku, kterou společnost nazývá E Skyactiv PHEV. Jedná se o první elektrifikovaný vůz značky dostupný na národní úrovni. Obrázek rovněž ukazuje záď připravovaného crossoveru. Úplná premiéra modelu se uskuteční v lednu 2023.

Mazda CX-90

Osoba držící nabíjecí kabel je rozostřená, ale viditelná na pravé straně snímku. To naznačuje, že zástrčka pro systém PHEV se nachází na straně spolujezdce modelu CX-90.

Ukázka dále ukazuje zadní část vozu CX-90 na straně spolujezdce. Vidíme zaoblený spodní okraj zadního okna. Zadní světlo má na vnějším okraji krabicovou část s osvětleným pruhem, který směřuje ke středu vozidla.

Dřívější upoutávka na CX-90 ukazovala na vozidle znak řadového šestiválce
2024 Mazda CX-90

Dřívější upoutávka na CX-90 ukazovala na vozidle znak řadového šestiválce. Není však jasné, zda se jedná také o pohonnou jednotku PHEV. V oznámení Mazdy se uvádí, že „vůbec první model CX-90 z roku 2024 má být v celostátním měřítku k dispozici jako plug-in hybridní elektromobil“. Není v něm však stanovené, že by se model dodával pouze jako PHEV.

Plug-in hybrid

Mazda by mohla do modelu CX-90 instalovat také plug-in hybridní 2,5l čtyřválec z modelu CX-60. Jeho celkový systémový výkon je 323 koní (241 kW) a točivý moment 369 Nm. Díky této konfiguraci se crossover rozjede 0-100 km/h za 5,8 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 200 km/h. Baterie s kapacitou 17,8 kWh zajišťuje dojezd až 63 kilometrů v kombinovaném cyklu WLTP.

Mazda by mohla do modelu CX-90 instalovat také plug-in hybridní 2,5l čtyřválec z modelu CX-60
Ukázka nového modelu CX-90

Na některých trzích je Mazda CX-60 k dispozici také s řadovým šestiválcem o objemu 3,3 l se 48V mild-hybridním systémem. Jeho výkon je 280 koní (209 kW) a 331 Nm pro Austrálii. V jiných aplikacích může být výkon odlišný.

Zaměření na crossovery

Mazda údajně zamýšlela uvést generaci modelu Mazda6 s řadovým šestiválcem pohánějícím zadní kola. Tento model se však nedostavil. Místo toho se automobilka zřejmě rozhodla zaměřit nejprve na crossovery, včetně modelů CX-50 až CX-90.

Zdroje: motor1, Vapol