Concept 20-23 – elektrický závodní hatchback

Nissan představil v Londýně nový plně elektrický Concept 20-23 u příležitosti 20. výročí založení společnosti Nissan Design Europe

Společnost Nissan představila v Londýně nový plně elektrický Concept 20-23 u příležitosti 20. výročí založení společnosti Nissan Design Europe.

Designová studie Nissanu – Concept 20-23

Designová studie nazvaná Concept 20-23 předpokládá sportovní městský elektromobil, který se inspiruje účastí Nissanu ve Formuli E a také online závodními simulátory. Vzdává také hold dědictví značky v podobě odvážných hatchbacků.

Název konceptu odráží 20 let sídla společnosti Nissan Design Europe (NDE) v centru Londýna, stejně jako tradiční číslo 23 (ni san) a aktuální rok.

Designová studie nazvaná Concept 20-23 předpokládá sportovní městský elektromobil, který se inspiruje účastí Nissanu ve Formuli E a také online závodními simulátory
Mělo by se jednat o městský sportovní elektromobil

Nissan Concept 20-23 navrhl NDE tým, v němž byli i někteří mladší členové studia. Zadání bylo jednoduché: navrhnout vůz – bez jakýchkoli omezení – který by chtěli řídit v ulicích Londýna.

Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o model s vnějším designem, nejsou k dispozici žádné specifikace. Vzhledem k tomu, že jej Nissan popisuje jako městský elektromobil, je pravděpodobně velikostně podobný subkompaktnímu hatchbacku Micra.

Tvarovaný pro lepší aerodynamiku

Concept 20-23 využívá základní styl třídveřové karoserie hatchback, kterou zdobí extrémní aerodynamické prvky vpředu i vzadu. A to včetně hlubokých prahů, které usměrňují proudění vzduchu od přední části vozu skrze otvory pro chlazení brzd a ven skrze průduchy těsně za předními koly.

Při pohledu z boku se Nissan Concept 20-23 vyznačuje vypouklými podběhy kol vyplněnými velkými koly ve stylu motorsportu obutými do nízkoprofilových pneumatik. Podběhy kol mají v horní části větrací žaluzie, které snižují tlak, jenž může v prostoru pro kola vytvářet odpor vzduchu.

Boční profil odhaluje také rozšířené prahy, které obepínají boky karoserie ve spodní části vozu
Koncept 20-23 s rozšířenými prahy

Boční profil odhaluje také rozšířené prahy, které obepínají boky karoserie ve spodní části vozu. Hranaté štěrbiny rámují vývod vzduchu za předním kolem a přívod vzduchu pro zadní brzdy.

Vzadu se nachází masivní jednodílný střešní spoiler a spodní část vymezená hranatým difuzorem a vodorovnou lištou pod ním.

V kontrastu s tvrdě vyhlížejícími aerodynamickými prvky vozu působí přední a zadní LED světlomety tvořené tenkým horním a dolním půlkruhem, které dodávají vozu Concept 20-23 přátelský vzhled. Směrovky jsou součástí stejné půlkruhové LED jednotky, zatímco široká lišta pod nimi zdůrazňuje šířku vozidla.

K zajímavostem patří také nůžkové dveře, které se vyklápějí směrem vzhůru od základny A-sloupku, vnější šedý lak s texturovaným povrchem, číslo 23 na zadních třech čtvrtinách a střešní výdechy určené k dodatečnému větrání interiéru.

Minimalistický interiér

Když už je řeč o interiéru, Concept 20-23 je pouze exteriérový model. Nicméně to nebránilo designérům Nissanu vytvořit kabinu, která by ladila s divoce vyhlížejícím exteriérem.

Interiér Concept 20-23 zaměřený na výkon je vybavený výztužnou lištou procházející napříč otvory dveří
Uvnitř Conceptu 20-23 se budete cítit jak závodní jezdci

Interiér zaměřený na výkon je vybavený výztužnou lištou procházející napříč otvory dveří. Dále dvěma hlubokými kbelíkovými sedadly s velkou opěrkou hlavy připomínající závodní vozy a prodlouženým sloupkem řízení. Je zakončený volantovým třmenem s mnoha ovládacími a nastavovacími prvky.

V minimalistické kabině jsou pouze dvě obrazovky zobrazující důležité informace.

„Koncept 20-23, který navrhli, je kompaktní hatchback, který je silně ovlivněný světem online závodů. Líbí se mi příběh, který vypráví o tom, jak se protínají světy moderního městského života, online her a mobility s nulovými emisemi.“

Nissan vytvořil kabinu, která ladí s divoce vyhlížejícím exteriérem.
Kabina ladí s exteriérem vozu

Nissan bohužel nenaznačil, jaký typ elektrického pohonu by se pro Concept 20-23 hodil nejlépe. Neznámé zůstávají i plány společnosti s ním. Vzhledem k tomu, že se jedná o exteriérový model, předpokládáme, že poskytne designovou inspiraci pro budoucí elektromobily Nissan.

Zdroje: motor1, Vapol