Vláda v Británii silně podporuje elektromobilitu

Elektromobilita zažívá prudký rozvoj a nárust v popularitě.

Vláda v Británii podpoří projekt stavby obrovské továrny firmy Britishvolt na výrobu baterií pro elektromobily.

Firma Britishvolt získala od vlády dotaci ve výši téměř 3 miliard korun z fondu pro transformaci automotive (Automotive Transformation Fund). Továrna bude stát v Blythu, který se nachází na severovýchodě Anglie v hrabství Northumberland. Vedení společnosti odhaduje roční produkci na 300 000 kusů baterií ročně.

Britská vláda do tohoto projektu investuje, aby podpořila přechod na vozy s nulovými emisemi. Cílem Automotive Transformation Fund je vytvořit udržitelný automobilový dodavatelský řetězec ve Spojeném království.

Nejenže projekt přispěje k dosažení klimatických cílů vlády, ale také vytvoří pracovní pozice pro 3 000 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců. Dalších 5 000 míst zaujmou pracovníci v přidruženém dodavatelském řetězci.

Vizualizace megatovárny dotované Britskou vládou
Vizualizace megatovárny dotované Britskou vládou

Předseda vlády Boris Johnson uvedl

„S podporou vládních investic a investic soukromého sektoru podpoří nová továrna na baterie výrobu elektrických vozidel ve Spojeném království a zároveň vylepší příležitosti v oboru. Také přinese tisíce nových vysoce kvalifikovaných pracovních míst do obcí v našich průmyslových oblastech.“

Elektromobilita v Británii zažívají boom. Pouze za rok 2021 nakoupili obyvatelé ostrovů více aut s elektrickým pohonem než v součtu prodaných kusů za posledních pět let. Plánovaná výstavba gigantické továrny tak jde ruku v ruce s aktuálními trendy v dopravě. Zároveň pomůže splnit cíl vlády, která si určila skoncovat s vozidly se spalovacími motory do roku 2030.

Stavbu fabriky o neuvěřitelné rozloze 93 hektarů již započala firma ISG. Pracuje se také na stavbě přilehlé infrastruktury, která je nutná k zajištění bezproblémové distribuce. Do konce desetiletí bude továrna pracovat na 100 % své kapacity.

Poptávka po elektrické energii poroste
Poptávka po elektrické energii poroste

K elektromobilitě se vyjádřil i Kwasi Kwarteng

Státní tajemník pro obchodní, energetickou a průmyslovou strategii uvedl: „V tomto globálním závodě je nezbytně nutné zajistit výrobu baterií. Vláda je hrdá na to, že se podílí na investicích, díky kterým si Velká Británie udrží místo mezi nejlepšími producenty automobilů na světě.“

Zdroj: Futuretransport-News, TowPoint