Alergii na arašídy raději předcházejte, radí vědci

Alergie často začíná v dětství a konzumace arašídů se pak může stát nebezpečná. Vědci chtějí najít způsob, jak tomu zabránit.

Pokud děti od kojeneckého věku do 5 let pravidelně konzumují produkty obsahující arašídy, klesá míra alergií na arašídy v dospívání asi o 70 %: k tomuto závěru dospěl tým vědců. Vědci ze studie vyvozují, že alergiím na arašídy je možné předcházet včasnou konzumací arašídů.

Pro studii vědci pozorovali 640 dětí od dětství do 5 let. Polovina testovaných pravidelně konzumovala arašídové produkty, druhá polovina se jim vyhýbala. Poté by zúčastněné děti ve věku 5 až 6 let neměly konzumovat žádné arašídové produkty. Děti ve skupině, která předtím jedla arašídy, se také chránily před alergiemi ve věku 6 let.

Vědci ale chtěli také vyzkoušet, zda tato ochrana vydrží až do dospívání. K tomu pozorovali 508 dětí z původní skupiny, kterým bylo v době zařazení do studie v průměru 13 let. Přibližně polovina konzumovala arašídy, druhá polovina se jim vyhýbala.

Alergii na arašídy raději předcházejte, radí vědci
Konzumace arašídů může být pro alergiky nebezpečná

Nižší riziko alergie v dospívání

V bezpečném prostředí nakonec vědci dali dětem k jídlu arašídy. Množství se pomalu zvyšovalo – až na pět gramů, což odpovídá více než 20 arašídům. Studijní tým se účastníků také zeptal na jejich minulou spotřebu arašídů a ověřil vlastní zprávy prostřednictvím měření.

Výsledek: 15,4 % účastníků ve skupině, kteří se vyhýbali arašídům v raném dětství, mělo alergii na arašídy ve věku 12 let nebo více. To platilo pro 4,4 % ze skupiny, která konzumovala arašídy v raném dětství. Vědci píší, že riziko alergie v dospívání lze snížit o 71 % včasnou a pravidelnou konzumací arašídů.

,,Výsledky by měly zvýšit důvěru rodičů a pečovatelů, že krmení jejich dětí arašídovými produkty od dětství podle zavedených pokynů může poskytnout trvalou ochranu před alergií na arašídy,“ řekla Jeanne Marrazzo, ředitelka amerického Národního institutu pro alergie a infekční nemoci. ,,Pokud bude tato bezpečná a jednoduchá strategie zavedena široce, mohla by zabránit desítkám tisíc případů alergie na arašídy mezi 3,6 miliony dětí narozených ve Spojených státech každý rok.“

Lidé, kteří se stanou alergičtí na arašídy, mohou po jejich konzumaci cítit mravenčení na jazyku, mít na něm červené skvrny nebo již nemohou dýchat. V nejhorším případě může být alergická reakce i život ohrožující. Odborníci někdy doporučují nenechat malé děti jíst celé ořechy. Podle „Kindernotfall Bonn“, webové stránky univerzitní nemocnice v Bonnu, by se arašídy mohly kvůli svému povrchu snadno dostat do dýchacích cest a plic.

U mnoha postižených začíná alergie v dětství. Přibližně 4 % všech kojenců v Německu se stávají postižena potravinovou alergií, která může přetrvávat, pokud se neléčí – nejčastějším spouštěčem jsou arašídy. Podle Společnosti pro dětskou alergologii má přibližně jedno z deseti dětí v Německu pozitivní krevní test na arašídy. Ne u všech těchto dětí se však projeví příznaky.