Volkswagen Touareg 2024 dorazí jen jako šestiválec

Třetí generace vozu Volkswagen Touareg debutovala v roce 2018 v USA. Letos se vlajková loď SUV VW dočkala úprav a je již k dispozici

Třetí generace vozu Volkswagen Touareg debutovala v roce 2018 ve Spojených státech jako zakázané ovoce, protože americká pobočka Volkswagenu od začátku tvrdila, že toto luxusní SUV do Spojených států nepřiveze. O pět let později, během nichž se prodalo více než 200 000 kusů, se vlajková loď SUV VW dočkala úprav, aby zůstala konkurenceschopná ve vysoce lukrativním segmentu. V Evropě je již k dispozici k objednání, vlajková loď R má následovat 22. června.

Vylepšený model Touareg

Touareg naskočí na vlnu světelných lišt a získá jednu vpředu a jednu vzadu. Volitelná kola mají rozměry od 19 do 21 palců. Avšak verze R-Line a R dostanou větší 22″ sadu s matným povrchem Silicon Gray Matt. Poprvé se na voze VW vyrobeném v Evropě – přesněji v Bratislavě na Slovensku – objevuje osvětlený štítek na zadních dveřích.

Světlomety využívají pokročilejší maticovou technologii s mikro-LED diodami
VW Touareg má vpředu přepracované světlomety s motivem trojitého písmene L

V přední části jsou zcela nové přepracované světlomety s motivem trojitého písmene „L“. Světlomety využívají pokročilejší maticovou technologii s mikro-LED diodami. Tuto technologii známe z modelu Porsche Cayenne 2024. Nese název IQ. Light HD LED matrix. Každý světlomet se může pochlubit ne méně než 19 216 individuálně ovládanými mikroluminiscenčními diodami LED, které zajišťují vynikající osvětlení v nejtemnějších nocích, aniž by oslňovaly protijedoucí řidiče. Zadní světla jsou rovněž upravená tak, aby obsahovala stejnou trojici prvků ve tvaru písmene L.

Interiér vozu

Když vstoupíte do interiéru, Volkswagen Touareg 2024 je stále stejný a standardně se dodává s Innovision Cockpitem. Jde o marketingový žargon pro spojení plně digitálního 12″ panelu přístrojů s 15″ dotykovým displejem. Infotainment získal takovou úpravu, aby podporoval mapové podklady ve vysokém rozlišení s navigací v úrovni jízdních pruhů, spolu s lepším hlasovým ovládáním a bezdrátovými systémy Android Auto a Apple CarPlay.

Jde o marketingový žargon pro spojení plně digitálního 12" panelu přístrojů s 15" dotykovým displejem
Uvnitř se nachází 15″ dotykový displej

Kromě toho jsou nyní některé spínací prvky leskle černé a na palubní desce na straně spolujezdce je aktualizované ambientní osvětlení s nápisem „Touareg“. VW nyní instaluje výkonnější porty USB-C a za příplatek nabízí head-up displej a audiosystém Dynaudio s výkonem 730 W.

Pod kapotou a výkon Touaregu

Pod kapotou najdete pouze motory V6, protože vznětový osmiválec Torquetastic, který používají také Bentley Bentayga a Audi SQ7, zanikl s poslední edicí v roce 2020. Na výběr je pět různých verzí, počínaje přeplňovaným benzinovým motorem V6 o objemu 3,0 litru. Ten se nabízí s výkonem 335 koní (250 kW). Na straně vznětových motorů lze mít 3,0litrový V6 TDI s výkonem 228 koní (170 kW) nebo 282 koní (210 kW). Pokud byste chtěli elektrifikované pohonné ústrojí, nabízí se verze eHybrid, která kombinuje zážehový motor 3,0 l V6 s elektromotorem a dosahuje celkového výkonu 375 k (280 kW), který se u vrcholné verze Touareg R zvýší na 456 k (340 kW).

Bez ohledu na motor jsou všechny verze standardně vybavené pohonem všech kol 4Motion a osmistupňovou automatickou převodovkou
Všechny verze jsou vybavené pohonem všech kol 4Motion

Bez ohledu na motor jsou všechny verze standardně vybavené pohonem všech kol 4Motion a osmistupňovou automatickou převodovkou. Konstruktéři přepracovali standardní ocelové i volitelné vzduchové odpružení pro větší komfort a zároveň přidali snímač zatížení střechy. Podle toho, co snímá, přenášejí palubní počítače vyšší příčné síly, aby se zlepšila agilita, tvrdí inženýři z Wolfsburgu. Další novinku představují volitelné výkonné pneumatiky.

Výbava a cena

Volkswagen začne své modernizované vlajkové SUV Touareg prodávat ve výbavě Basic, Elegance, R-Line a R. Cena v Německu začíná na 69 200 eurech (1 636 000 korun) a stoupá až na 93 870 eur (2 220 000 korun). Od uvedení na trh v roce 2002 se dodalo více než 1,13 milionu kusů.

Zdroje: motor1, Vapol