Peugeot 408 představuje nový styl karoserie

Francouzská automobilka Peugeot představuje svůj nový model 408. Chlubí se novým designem karoserie

Nový crossover Peugeot 408 má být uvedený na trh jako plug-in hybrid.

Nová limuzína „dynamic fastback“ Peugeot 408 rozšířila nabídku francouzské značky. Nabídka se nachází mezi velkým rodinným hatchbackem 508 a SUV 3008 střední velikosti.

Peugeot 408 představuje zvednutý pětidveřový vůz s velkým hatchbackem v zádi říká, že klade důraz na praktičnost a styl. A navíc je prvním vozem svého druhu na trhu.

Peugeot 408 představuje nový design

Design vozu razí novou půdu pro značku. Jde především o úpravy masky chladiče v novém stylu 408, což je něco, co uvidíme u dalších nových modelů od Peugeotu. Recept se zakládal na známé technologii.

Peugeot 408 se opírá o nejnovější evoluci platformy Peugeot EMP2. Od uvedení na trh na začátku roku 2023 má být poháněný jediným čistě zážehovým motorem a také plug-in hybridními pohonnými jednotkami. Značka také potvrdila plně elektrickou variantu. Pravděpodobně se nazývá e-408 a má následovat „o několik měsíců později“.

Jedinou neelektrifikovanou verzí má být základní 1,2 litrový zážehový tříválec s turbodmychadlem o výkonu 128 koní. A i ten nahradí koncem roku 2023 mild-hybridní varianta, říká firma.

Dvojici plug-in pohonných jednotek tvoří hybrid 180 od Peugeotu o výkonu 178 koní a hybrid 225 o výkonu 222 koní. Obě varianty používají stejný 1,6 litrový čtyřválcový přeplňovaný zážehový motor spojený s elektromotorem. Elektromotor je napájený 12,4kWh baterií, která zabere nabíjení jednu hodinu a 55 minut ze 7kW wallboxu.

Výkon, dojezd a účinnost

V době předání do tisku ještě není potvrzený konečný homologovaný dojezd, výkon a účinnost. Avšak pro srovnání mohou vozy 308 a 508 a 3008 PHEV, které používají stejný plug-in hybridní systém, ujet až 59 a 62 km. Takže podobná čísla pro 408 se zdají velmi pravděpodobná.

Všechny motory jsou spojené výhradně s osmistupňovou automatickou převodovkou. Tudíž očekávejte, že benzínový 1,2 l motor zrychlí z 0 na 100 km/h za přibližně 10 sekund. Elektrická asistence od plug-in hybridů znamená, že oba mají být rychlejší i přes zvýšenou hmotnost. Takže Hybrid 225 může klesnout pod 8,5 sekundy při stejném referenčním sprintu.

Ředitel projektového designu Pierre-Paul Mattei nám řekl, že design a umístění 408 je klíčem k tomuto novému modelu.

„Nová 408 začala před několika lety s cílem znovuobjevit sedan. Řidičská pozice je dynamická, vyšší než u sedanu, ale ani ne tak vysoká jako u kupé-SUV. Je to pro lidi, kteří hledají něco nového. Je to velmi dynamický sedan s pocitem moderní DNA Peugeotu.

„Na tomto voze není nic neutrálního,“ řekl. „Všechno něco dělá.“ Designové zpracování je jiné, než na jaké jsme byli u Peugeotu zvyklí. Je ostřejší, má diamantový design. Je to rušivé. Vezměte volitelná 20 palcová kola, zkusili jsme integrovat čtvercový vzor do kruhu.“

Rozměry 408

S délkou 4,69 metru a rozvorem 2,79 m je 408 relativně dlouhá a s výškou 1,48 m působí spíše jako vyvýšená limuzína než jako kupé-SUV.

Ve srovnání se složitou maskou chladiče jsou linie 408 z profilu relativně jednoduché, definované hladkými plochami protínanými ostrými záhyby a zaoblenější linií ramen. Design zadní části je stejně propracovaný jako přední. Přičemž spodní plastová část nárazníku vytváří „obrácený výřez“ jako součást vysoko nasazené, useknuté zádi s cílem snížit její vizuální hmotu a zpevnit zvednutý postoj 408. Vůz má být k dispozici v šesti barvách karoserie, včetně této nové Obsession Blue.

Navzdory elegantnímu profilu 408, který také pomáhá snížit aerodynamický odpor na 0,28 Cd, se významně zaměřili na praktičnost, jak nám řekl Mattei. „Prostornost se zdála u tohoto vozu jako opravdová výzva. Nyní nabízí nejvíce místa pro kolena v zadní části ze všech Peugeotů, a to 188 mm. Je to celosvětový vůz, který integruje očekávání na prostornost z čínského trhu.

Design zadní části je stejně propracovaný jako přední. Vůz se má nabízet v šesti barvách karoserie, včetně této nové Obsession Blue
Peugeot 408

Začlenění těchto požadavků by mělo být přínosné i pro evropské zákazníky. Při představení vozu 408 jsme zjistili, že je zde dostatek prostoru. Navzdory nízké linii střechy si Peugeot nárokuje spoustu místa nad hlavou, s malými reliéfními plochami na střeše vzadu, aby se zvýšil prostor.

Pokud jde o zavazadlový prostor, verze ICE nabízí 536 litrů se zadními sedadly narůstajícími na 1 611 litrů se sklopenými opěradly. Zatímco modely PHEV mají objem 471 litrů se zvednutými zadními sedadly kvůli vybití baterie.

Interiér vozu Peugeot 408

Design palubní desky je stejný jako u hatchbacku 308. Takže Peugeot 408 představuje uspořádání interiéru i-Cockpit od Peugeotu, včetně centrálně umístěného 10 palcového informačního a zábavního systému i-Connect Advanced s nejnovějšími dotykovými ovladači značky i-Toggles snížit dolů.

Kromě tohoto nejnovějšího nastavení infotainmentu, který nabízí možnost aktualizace vzduchem a technologii rozpoznávání hlasu Peugeot, má být 408 k dispozici také se spoustou pokročilé sady. Do této sady patří stereo Focal s 10 reproduktory, maticové LED světlomety, pro připojení dvou smartphonů prostřednictvím nejnovějších balíčků konektivity, čtyř portů USB a bezdrátového nabíjení. K dispozici je také elektricky ovládané víko zavazadlového prostoru se senzorem aktivovaným nohou a vyhřívaná sedadla, plus nejnovější technologie poloautonomního řízení Peugeot.

Paket Drive Assist 2.0 této značky přináší poloautomatickou změnu jízdního pruhu. Nechybí ani adaptivní tempomat se sledováním jízdního pruhu a asistentem pro udržení v jízdním pruhu. V nabídce je systém nočního vidění, upozornění na příčný provoz a sledování mrtvého úhlu na velké vzdálenosti. Peugeot vyvinul tlustší, vrstvená okna, která jsou k dispozici jako volitelná výbava, aby se dále zlepšila kultivovanost.

408 se objeví ve stupních výbavy Allure a GT. Cenu ještě neznáme, ale nový vůz by mohl začínat od přibližně 860 tisíc Kč. Prodávat se začne koncem roku.

Zdroje: autoexpress, Top Vozíky