První solární elektrický katamaran s křídlovou plachtou

Maltský výrobce elektrických člunů Zen Yachts oznámil první objednávku na svůj Zen 50, první produkční katamaránovou jachtu na světě vybavenou jak rozsáhlými solárními panely, tak křídlovou plachtou.

Zen Yachts

Zen (zkratka pro Zero Emission Nautic) Yachts tento týden oznámila, že prodala svůj první Zen 50. Ten se má okamžitě uvézt do výroby a stane se tak první sériovou jachtou, která má mít vybavení Wingsail.

Křídlovou plachtu OceanWings 32 poskytla francouzská společnost Aryo, spin-off kanceláře pro návrh jachet a námořní architekturu VLPL. Ta začátkem tohoto měsíce podepsala smlouvu se společností Zen Yachts na dodávku 32 metrů čtverečních wingsail pro Zen Yachts.

OceanWings 32 se jeví potomkem Wingsail Oracle, který se použil k poražení konvenčně zmanipulovaného Alinghi v roce 2010 na Americkém poháru ve Valencii.

Ale Zen 50 se stává víc než jen vysokou křídlovou plachtou a může se pochlubit obrovskou solární střechou s poměrem solárního výkonu 1:1 k výtlaku 16 kW a 16 tun, díky čemuž se jeví jachta energeticky zcela soběstačnou.

Plně uhlíkově modrý katamarán s vodním výkonem navrhl pro Zen Yachts oceňovaný námořní architekt Julien Mélot a má ztělesňovat skutečné nulové emise, vysoký komfort a výkon.

Hloubková výpočetní analýza

Kromě obnovitelných zdrojů energie se Zen 50 také zkonstruoval tak, aby zajistil minimální odpor vzduchu. A také optimalizoval hydrodynamický výkon katamaránu prostřednictvím hloubkové výpočetní analýzy dynamiky tekutin.

Zdroj: ZEN Yachts, První solární elektrický katamaran s křídlovou plachtou
ZEN Yachts

„Ze zkušenosti vím, že k dosažení úplné energetické soběstačnosti musí mít skutečná solární loď nízkou spotřebu energie. A zároveň velkou plochu solární střechy pro získávání solární energie,“ řekl Julien Mélot, designér Zen 50.

„ZEN 50 vyniká jak svou gigantickou solární střechou, tak vysoce výkonnými lehkými trupy.“

„Většina solárních katamaránů, které jsou v současnosti na trhu, jsou vybaveny velkým generátorem. Což z nich de facto dělá hybridní diesel-solární-elektrické čluny. Nabízejí vysokou rychlost v různých podmínkách, ale jsou méně šetrné k životnímu prostředí než plavidla se skutečnými nulovými emisemi.“

„Chtěli jsme, aby se stal Zen skutečnou solární lodí. Proto první jednotka ve výstavbě není vybavena žádným generátorem a neponese na palubě ani kapku fosilního paliva (ve skutečnosti je i tendr elektrický a dobíjený mateřskou lodí).“

Díky 100 % energie plavidla sklizené na palubě prostřednictvím sluneční nebo větrné energie se jachta může pochlubit řadou dalších vymožeností. A to včetně možnosti vybavit se potápěčským kompresorem, e-vodním skútrem, e-fólií, elektrickými tryskovými deskami a elektrickým výrobníkem vody.

Zen 50 se má také dodávat s internetem Starlink, dvěma stanicemi kormidla v kokpitu a flybridge. A má dvě velké denní postele, až tři jídelní kouty pro více než 10 osob, profesionální kuchyňku a dvě mokré kuchyně a až čtyři dvoulůžkové kajuty s vlastním sociálním zařízením.

Zdroj: thedriven, Vapol