Cupra Tavascan je prvním elektrickým SUV této značky

Španělská automobilová značka přijde na trh v roce 2024 se zcela elektrickým SUV. Tento model nese název Tavascan

Nový plně elektrický Cupra Tavascan se začne prodávat v roce 2024 jako druhý plně elektrický model sportovní španělské značky.

Cupra odhalila finální sériovou verzi plně elektrického Tavascanu. Jedná se o ekvivalent značky Volkswagenu ID.4 a Škody Enyaq iV. Produkční verze Tavascanu, která má vyrazit na silnice v roce 2024. Tato verze zdědila spoustu podobných prvků, jako koncepční verze z roku 2019. Jasně se také podobá UrbanRebel. Oba totiž využívají vylepšenou verzi elektrického designového jazyka používaného hatchbackem Born.

Cupra Tavascan a odhalení specifikací

Specifikace ještě neznáme. Avšak u Tavascanu je téměř jisté, že využije pozici Cupry jako sportovní značky v rámci koncernu VW. Pravděpodobně se má nabízet se stejným pohonným ústrojím, jaké se používá v horkém Volkswagenu ID.4 GTX. To znamená elektrický pohon všech kol o výkonu 295 koní napájený 77kWh baterií. Sprint z 0-100 km/h by měl trvat něco málo přes šest sekund, přičemž by měl být možný dojezd kolem 482 km na plné nabití.

Pod kapotou má Tavascan elektrický pohon všech kol o výkonu 295 koní
Cupra Tavascan

Kombinace baterie a motoru platformy MEB znamená, že by měly být možné méně výkonné verze Tavascanu s nižším dojezdem. Ale v konečném důsledku se má jednat o levnější verze.

Sesterská značka Volkswagen však potvrdila řadu aktualizací pro platformu MEB. Aktualizace by mohly být hotové v době, kdy se Tavascan objeví v prodeji v roce 2024. Mezi klíčové cíle patří vylepšený maximální dojezd až 700 km. Ale pravděpodobně jej získá sedan s dlouhým rozvorem jako elektrická verze Passatu. Nabíjení 200 kW by však mohlo být produkční možností, než se Tavascan dostane do showroomů.

Dostupnost aktualizované platformy v době, kdy Tavascan dorazí, potvrdil Auto Expressu SEAT a šéf výzkumu a vývoje Cupra Dr. Werner Tietz. „Vycházíme z MEB a v případě Tavascanu také využijeme nejnovější vývoj platformy,“ prozradil.

Design vozu

Vnější design úzce souvisí s konceptem z roku 2019 a integruje to, co značka nazývá otvorem pro denní světlo ve stylu „helmy“. Specifická černá přední část je pro Tavascan vskutku jedinečná. Na rozdíl od dalšího nově odhaleného SUV Cupra, Terramar, značka odhalila interiér pro Tavascan s tím, že se má jednat o zcela odlišné prostředí než ostatní SUV využívající platformu MEB.

Ze středové konzoly vyčnívá plovoucí most, který přechází do palubní desky
Interiér

Kabina má silný vliv koncepčního vozu. Ten je definovaný plovoucím mostem vyčnívajícím ze středové konzoly, který přechází do palubní desky. V obložení interiéru je použito mnoho typické měděné barvy Cupra. Zatímco velká centrální dotyková obrazovka a kompaktní digitální přístrojový panel jsou typickými prvky pro vozy na platformě MEB.

Další podrobnosti o Tavascanu se dozvíme příští rok před uvedením do prodeje v roce 2024.

Zdroje: autoespress, Top Vozíky