Volvo C40 Recharge – recenze

Volvo C40 Recharge

Přepínání hnací nápravy nezmění jízdní vlastnosti modelu Volvo C40 Recharge, ale dělá z něj výrazně atraktivnější elektromobil

Elektrifikace boří mnohé tradice v automobilovém průmyslu, jak dokazuje toto modernizované Volvo C40 Recharge. Představuje to, co se kdysi mohlo označovat jako facelift v polovině životního cyklu, přesto se jeho design zcela nezměnil.

Nenechte se však zmást: tvář je jednou z mála věcí, které Volvo nezvedlo. Přepracování pohonného ústrojí modelu C40 je natolik rozsáhlé, že u této verze Single byl motor přesunut z přední nápravy na zadní. Tímto krokem se tento model a úzce související XC40 Recharge staly prvními Volvy s pohonem zadní nápravy od ukončení výroby sedanu 940 před 25 lety. To znamená, že Volvo se vrátilo ke své tradici využívání pohonu zadní nápravy, kterou měla tato značka v minulosti. Toto přepracování je součástí aktualizace životního cyklu, kterou Volvo provádí na svých modelech.

volvo c40 review 202303 tracking rear
Volvo C40 Recharge

Je to odraz neúprosného pokroku v oblasti technologií elektrických vozidel a stále rostoucí konkurence v této třídě. Sourozenci C40 a XC40 se zakládají na architektuře s více pohonnými jednotkami, avšak v klíčových oblastech zaostávali za některými jinými prémiovými crossovery EV. Mezi tyto oblasti patří dojezd, účinnost a rychlost nabíjení. Aby Volvo vyřešilo tento problém, snažilo se využít poznatků ze zakázkových elektromobilů, které v současné době vyvíjí. Mezi takové elektromobily patří například EX90.

Například pohonná jednotka, která je nyní na zadní nápravě modelu Volvo C40 Recharge, je stejná jako na přední nápravě modelu EX90. Kombinuje motor, převodovku a „černou skříňku“ a společnost ji vyvinula ve vlastní režii, zatímco předchozí jednotka obsahovala některé hotové prvky. Tato větší integrace pomohla společnosti Volvo zvýšit účinnost.

Na co se u nového modelu Volvo C40 Recharge můžeme těšit?

Přechod na pohon zadních kol přináší několik výhod pro modely Volvo C40 a XC40. Jednou z výhod je malé zvýšení efektivity pro jednoduché varianty těchto modelů. Nicméně hlavní výhodou je zlepšení vlastností ve prospěch verzí Twin s dvěma motory a pohonem všech kol.

V některých ohledech se chemické složení baterií u vozů Volvo C40 a XC40 nezměnilo, ale společnost přepracovala chladicí systémy, aby udržovaly baterie v nejefektivnější teplotě. Tyto úpravy umožňují rychlejší nabíjení baterií, i když verze Single mohou přijmout špičkový výkon pouze 130 kW. V porovnání s konkurencí, jako je Tesla Model Y nebo Genesis GV60, které nabízejí špičkový výkon až 350 kW.

Volvo vyvinulo dvě verze pohonné jednotky Single, avšak ve Velké Británii nabídne pouze jednu z nich. Verze s motorem o výkonu 235 koní a baterií o kapacitě 69 kWh (67 kWh využitelná kapacita). Zde testovaný předprodukční model Volvo vybavilo druhým pohonným ústrojím s motorem o výkonu 248 koní a baterií o kapacitě 82 kWh (využitelná kapacita 79 kWh). Volvo tvrdí, že jde o „reprezentativní“ verzi s nižším výkonem, ale je jasné, že abychom mohli vynést definitivní verdikt, budeme muset vyzkoušet vůz britské specifikace na našich silnicích.

Společnost také nabízí širokou škálu barev, vybere si každý

Pokud nejste opravdu zběhlí ve volbě barvy Volva, není tu nic, co by z hlediska designu exteriéru nebo interiéru prozrazovalo výraznou změnu pohonného ústrojí tohoto modelu. Ne že by to byla nějaká škoda, protože Volvo C40 Recharge si zachovává dostatek scandi cool půvabu.

Tlumená barevná paleta není jediným aspektem, který je velmi povědomý: přepínání pohonných jednotek zážitek z jízdy zrovna nepromění. Vlastně kdybyste nevěděli, že zátah nyní vychází od zadních kol, těžko byste to poznali. Řízení je o něco ostřejší, vyvážení v zatáčkách se nepatrně zlepšilo a přední část vozu je o něco volnější. Nečekejte však strhující řízení od zadních kol: převládajícím jízdním dojmem zůstává volvovství. To znamená, že je příjemné, uvolněné a plynulé a pohodlně a nenápadně vás doveze tam, kam chcete.

Ptáte se na účinnost?

To by vás mohlo přimět k otázce, proč byste se měli touto „aktualizací životního cyklu“ tolik zabývat. Nakonec se vracíme k otázce účinnosti: jednomotorový model Volvo C40 Recharge má nyní oficiální účinnost 5,9 km/kWh, což je nárůst z 5,6km/kWh. U verze, která bude na trhu ve Velké Británii, to znamená dojezd 480 km (z původních 435 km).

Oficiální údaje jsou jedna věc, nicméně i v praxi se zdály být dosažitelné. V našem testovacím voze s vyšší spotřebou jsme v relativně chladném dni ve Švédsku dosáhli průměrné spotřeby 5,9 km/kWh. Tato hodnota je dostatečná k tomu, aby se C40 přiblížil některým konkurentům, jako jsou GV60 a Audi Q4 E-tron Sportback, nebo dokonce je překonal. To znamená, že C40 má reálnou šanci uspět na trhu a získat si zákazníky, kteří si zakládají na úspornosti a efektivitě. Toto je důležité pro Volvo, které se snaží stát se lídrem na trhu elektromobilů.

Jedná se tedy pravděpodobně o nejkomplexnější aktualizaci vozu v polovině životního cyklu, které si téměř nevšimnete.

Přesto je to rozumný krok. Volvo si nepohrálo s žádnou z klíčových předností, které by vás mohly lákat ke koupi Volvo C40 Recharge,. Nicméně vyřešilo některé věci, které by vás mohly odradit. Přesto bychom se pravděpodobně vzdali několika kilometrů dojezdu ve prospěch praktičtějšího, ale o poznání levnějšího modelu XC40.

Zdroj: autocar, Vapol