Aston Martin se zavazuje používat motor V-12 do roku 2026

Aston Martin

Motor V-12 najdete v náhradách za DB11 a DBS. Dále již ale ne v DBX ani v připravovaných supersportech Vanquish a Valhalla s motorem uprostřed.

  • Aston Martin uvádí, že v příštích pěti letech neskončí s výrobou tohoto motoru
  • Objevíte ho v připravovaném modelu V12 Vantage a v náhradních modelech DB11 a DBS.
  • Motor neuvidíme v SUV DBX ani v připravovaných supersportech Vanquish a Valhalla s motorem uprostřed.
Aston Martin s V-12 motorem
Aston Martin

Vzhledem k tomu, že se ročně na celém světě vyrobí méně než 50 000 dvanáctiválcových vozů (včetně exemplářů W-12 od Bentley a Audi), může se otázka, která automobilka bude poslední, kdo bude vyrábět motor V-12, zdát jako okrajová. Přesto se o osud tohoto aristokratického uspořádání válců živě zajímáme vzhledem k počtu významných vozů, které používaly motory V-12. Nyní Aston Martin potvrdil, že hodlá svůj motor V-12 nabízet i nadále, dokud ho k tomu nedonutí zpřísňující se evropské emisní normy. To znamená, že ho udrží dalších pět let, do roku 2026 nebo 2027.

To působí mírně překvapivě, vzhledem k tomu, že nově ohlášený DBX707 obsahuje přepracovanou verzi dvakrát přeplňovaného 4,0litrového motoru V-8 AMG o výkonu 697 koní. Téměř stejně jako 715 koní, které dosahuje 5,2litrový V-12 s dvojitým přeplňováním ve vrcholném modelu DBS. Podle generálního ředitele Astonu Tobiase Moerse však nemá logiku, aby nový motor nahradil V-12 ve stávajících aplikacích.

„To neuděláme, V-12 má stále určitý potenciál,“ řekl při online odhalení DBX707, „a to, že máme V12 Vantage, ukazuje, že v naší generaci sportovních vozů je pro V-12 stále místo.“

Náhrada motoru V-12?

Nový V12 Vantage uvedou na trh koncem letošního roku. Využívá velkou část konstrukce přední části vozu vyvinuté pro V12 Speedster, který Aston představil v loňském roce. Můžeme také očekávat, že V-12 objevíme i ve vozech, které nahradí současné modely DB11 a DBS. Přičemž zasvěcení zástupci Astonu potvrdili, že tyto vozy i nadále používají stejnou základní konstrukci jako současné modely. Moers však uvedl, že se neplánuje nasadit V-12 do modelu DBX.

„Proč bych se měl prozatím zbavit V-12?“ Moers se zeptal. „Konec životního cyklu všech těchto V-12 je v letech 2026-2027.“ Tento časový rámec odpovídá navrhovanému příchodu velmi přísných norem pro spalování v Evropě, včetně vykazování emisí v reálném čase. „Nehodláme kvůli tomu V-12 přepracovávat.“

Další z vybrané skupiny výrobců V-12 již potvrdili plány ukončit výrobu svých pohonných jednotek dříve. BMW uvádí na trh sérii sedanů M760Li v provedení Final Edition u příležitosti ukončení výroby tohoto motoru. Ale i když Aston s motorem V-12 vydrží déle než ostatní. Není pravděpodobné, že by byl poslední automobilkou s tímto motorem ve výrobě. Lamborghini potvrdilo, že náhradu za Aventador uvedou na trh s hybridizovaným atmosférickým dvanáctiválcem, jehož životnost se protáhne až do roku 2030.

Moers také potvrdil, že supersportovní vozy Vanquish a Valhalla s motorem uprostřed, které Aston vyvíjí, nebudou používat motor V-12. Oba vozy budou používat verze osmiválce založené na osmiválci s plochou klikovou skříní z modelu AMG GT Black Series. Ten ručně vyrábí britská společnost ve Velké Británii. Dále uvedl, že tato hybridizovaná pohonná jednotka bude k dispozici ve dvou- i třímotorové konfiguraci, přičemž druhá z nich bude využívat dvojici elektromotorů na přední nápravě schopných vektorování točivého momentu, podobně jako Ferrari SF90 Stradale.

Zdroje: Car and Driver, TowPoint