Zimní dovolená

Město Québec v Kanadě má architekturu datovanou do 16. století, kdy město založil francouzský průzkumník Samuel de Champlain; dnes je to oblíbená destinace pro chladné počasí díky svým zimním festivalům, impozantní sáňkařské dráze a útulným bistrům

Tyto městské pobyty jsou ideální pro chladné období, ať už byste raději projížděli Oslo na sněžnicích, nebo jezdili na kalypsu na trinidadských ulicích. Představte si „zimní dovolenou“ a někteří cestovatelé si představují teplé pobřeží a sluncem zalité starověké ruiny. Jiní sní o tom, že uklouznou na sněžnicích, aby prozkoumali národní park, nebo si lehnou do ledového hotelu. Ať už je vaše představa o zimním útěku jakákoli, nabídka inspirací a tipů, od muzeí a plážových skákání v Los Angeles v Kalifornii až po lyžování na sjezdovkách poblíž Vídně v Rakousku, je nepřeberná.

Zde je 10 městských destinací, do kterých můžete uniknout na zimní sezónu.

Města, která vzrušují mrazem

Oslo, Norsko – průměrná lednová teplota: 0 ºC

V ústí nádherného fjordu vytváří norské hlavní město fascinující rovnováhu mezi staletími starými a současnými. S oslnivou moderní architekturou (nové muzeum věnované umělci Edvardu Munchovi), vystavenými vikingskými loděmi a rušnou scénou scénického umění. 

Chladný komfort: Oslo je střediskem zimních sportů, s olympijským parkem Holmenkollen a Vinterparkem Oslo. To uprostřed bujného lesa Nordmarka nabízí lyžování, výlety na sněžnicích a další.

Québec City, Kanada – Průměrná lednová teplota: – 6,6 ºC

Jediné zbývající město obehnané hradbami severně od Rio Grande protíná starou Francii a moderní Kanadu s kavárnami, jednorázovými butiky a outdoorovými aktivitami na útesech nad řekou svatého Vavřince. Jeho Haute-Ville (horní město) a Basse-Ville (dolní město) se vyznačují architekturou 17. –19. století a dlážděnými ulicemi. V zimě se můžete vydat z haute do basse na tobogánech. Ty se pohybují po ledovém skluzu rychlostí 69 km/h, nebo na běžkách v parcích u zamrzlé řeky. 

Tobogánová skluzavka v Quebec City; Zimní dovolená
Sjeďte na tobogánu po ledové dráze v Québec City a můžete dosáhnout nečekané rychlosti

Chladné oslavy: Mezi festivaly chladného počasí v Québec City patří sváteční trhy v listopadu a prosinci a bouřlivý Carnaval de Québec v únoru.

Zimní atmosféra konce světa

Philadelphia, Pensylvánie – průměrná lednová teplota: 5,5 ºC

Téměř 350 let od svého založení zůstává „Město bratrské lásky“ jednou z nejstarších a nejzajímavějších metropolí Severní Ameriky. Je směsí americké nezávislosti, mezinárodních čtvrtí a popkultury podél řeky Delaware. Prozkoumejte ranou historii USA na místech v centru města. Včetně Liberty Bell a Independence Hall, nebo ochutnejte italsko-americkou kulturu na italském trhu South Philly’s. 

Mrazivá oslava: Každý nový rok přivádí Mummers Parade do ulic kostýmované kapely a umělce na oslavu podobnou Mardi Gras.

Reykjavík, Island – Průměrná lednová teplota: 2,7 ºC

Islandské přímořské hlavní město spojuje skandinávskou vytříbenost s atmosférou konce světa. Ta přetrvává z dob, kdy se na severoatlantickém ostrově usadili vyhnanci Vikingové. Toto klidné město na severu vzdává hold těmto raným průzkumníkům sochou Leifa Erikssona a interaktivní výstavou osad. Ta uchovává pozůstatky severské vesnice z 10. století.

Chladný komfort: Stále aktivní sopky pohánějí termální bazény. Včetně Laugardalur a slavné Modré laguny, asi 45 minut jízdy severovýchodně od Reykjavíku.

Tokio, Japonsko – průměrná lednová teplota: 10 ºC

Soutok roztomile starého a šokujícího nového nejlidnatějšího města na světě se může změnit za desetník, z neonově postříkaných kaňonů a mrakodrapových lesů po klidné chrámy, parky a vesnické čtvrti. Mezi futuristické atrakce Tokia patří Národní muzeum rozvíjejících se věd a inovací Miraikan s robotickými androidy a věže Shinjuku ve stylu Blade Runner. Ale Tokio má také tradiční enklávy, jako je Asakusa s rozlehlým chrámovým komplexem a čtvrtí gejš. 

Chladná oslava: Modrá jeskyně Shibuya každý prosinec přitahuje až dva miliony návštěvníků s desítkami osvětlených stromů.

Místa k hledání slunce

Buenos Aires, Argentina – průměrná lednová teplota: 28,8 ºC

Tango tanečníci, fotbalisté a lidoví hudebníci si udělají své domovy – a předvedou svůj talent v argentinském hlavním městě. Kdysi nejbohatší město na světě, BA se pyšní velkolepou architekturou z 18. a 19. století v elegantních čtvrtích, jako je Recoleta, kde je také atmosférický hřbitov plný dobře vyzdobených hrobů významných osobností, jako je Eva Perón. V Boca barrio obklopují pestrobarevné domy La Bonbonera, historický domácí stadion pro dělnický fotbalový tým Boca Juniors. 

Víkendový trh: Neděle má Feria de San Telmo tangojící páry a prodejce starožitností uprostřed dlážděných ulic a architektury fin de siècle jedné z nejstarších městských čtvrtí.

Honolulu, Havaj – průměrná lednová teplota: 27 ºC

Metropole Tichého oceánu se ukazuje jako mnohem složitější místo, než naznačují pohlednice, plné zajímavých čtvrtí a historie plná králů, lupičů a imperiálních ambicí. Vyhřívejte se na pláži Waikiki lemované palmami. A vydejte se na výlet na Diamond Head nebo navštivte palác Iolani, domov posledního havajského panovníka. Biskupské muzeum vystavuje královské dědictví, exempláře přírodní historie a kulturní artefakty z celé Polynésie. 

Něco pro zahřátí: Výlety na kánoi Outrigger nebo lekce surfování vás dostanou do vln.

Marrakech, Maroko – průměrná lednová teplota: 18,8 ºC

Marrakech, založený téměř před tisíci lety jako skromné ​​oázové město na okraji Sahary, vyrostl v superhvězdu umění, architektury a intelektu. Jeho ikonické hlavní náměstí Djemaa el Fna bzučí zaklínači hadů, hudebními skupinami Gnawa a stánky s jídlem. Je to jádro Mediny, kde jsou zahrady, mešity a trhy obehnány okrovými pískovcovými zdmi. Prozkoumejte islámský život v Saadských hrobkách se složitě vyřezávanými hroby sultánů ze 16. století a paláci Bahia s glazovanými dlaždicemi a malovanými dřevěnými díly. 

Umění, architektura a mínusové teploty

modrá hodina Náměstí Djemaa El Fna Mešita Koutoubia Marrakech Maroko; Zimní dovolená
Vypravěči, prodavači dušených šneků, zaklínači hadů a turisté se každou zimní noc scházejí na náměstí Djemaa el Fna v Maroku

Vedlejší výlet: Muzeum Yves Saint Laurent a zahrada Majorelle plná kaktusů v luxusní čtvrti Gueliz zdůrazňují, jak se západní kreativci inspirovali legendárním „Rudým městem.“

Melbourne, Austrálie – Průměrná lednová teplota: 26 ºC

Druhé největší město Austrálie se proměnilo z anglocentrické základny Britského impéria v multikulturní tavící kotel 21. století. Silná imigrantská populace pohání mnoho z 600 stánků na trhu královny Viktorie; je zde také úctyhodná čínská čtvrť a řecký okrsek s Helénským muzeem. 

Kulturní scéna: Náměstí federace v centru Melbourne, které bylo otevřeno v roce 2002, nabízí restaurace a místa pro divadelní umění. Ale i muzea, jako je Ian Potter Centre: NGV s největší sbírkou domorodého umění na světě. 

Port of Spain, Trinidad & Tobago — Průměrná lednová teplota: 31 ºC

Vlahé hlavní město Trinidad je jedním z nejlepších míst v Karibiku, kde můžete zažít předpostní karneval, s hudebníky calypsa. Ale také tanečnicemi soca v opeřených kostýmech, kteří zahajují párty v centrálním Queen’s Park Savannah. V tomto parku se také nachází Zoo Emperor Valley a Královské botanické zahrady s původními a mezinárodními stromy vysazenými na pozemku bývalé cukrové plantáže. 

Vedlejší výlet: 25 minut jízdy jihovýchodně od města, Caroni Bird Sanctuary je vodní cesta lemovaná mangrovovými porosty, kde výlety lodí klouzají kolem šarlatového ibise, národního ptáka Trinidadu.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol