Škoda Octavia se připojí k plně elektrické řadě

Česká automobilka Škoda údajně vyvíjí elektrickou verzi své nejprodávanější Octavie. Očekává se, že se začne prodávat koncem tohoto desetiletí a připojí se k dalším čtyřem novým vozům Škoda EV.

Generální ředitel Škody Klaus Zellmer koncem minulého týdne hovořil s britským outletem Autocar a potvrdil, že vývoj elektrické Škody Octavia již probíhá.

Podle Zellmera bude vývoj elektrické Octavie předcházet potenciálnímu zákazu prodeje všech vozů ICE v Evropě do roku 2035.

Ale ve snaze rychle vytvořit plnější řadu elektromobilů se slíbená elektrická Octavia připojí k sedmimístnému elektrickému SUV (nedávno představenému konceptem Vision 7S), městskému elektromobilu a crossoveru – z nichž každý má přijít na trh do roku 2026 – a náhrada za mini – SUV Škoda Fabia.

Octavia by se mohla znovu zrodit jako plně elektrické vozidlo.  Zdroj: Škoda
Octavia by se mohla znovu zrodit jako plně elektrické vozidlo

Zellmer odmítl vyloučit okamžitý konec ICE Octavie. Pokud má Volkswagen vyrábět elektrickou Octavii, postaví ji na výhradně elektrické platformě koncernu Volkswagen, což by vyžadovalo dvě výrobní linky.

Než se však dočkáme elektrické Octavie, Škoda plánuje osvěžit své současné ICE a plug-in hybridní varianty Octavie. Ty se dostanou do showroomů v roce 2024.

Škoda Octavia se má pravděpodobně postavit na nové architektuře SSP od VW

Autocar říká, že Octavia může být jedním z prvních modelů EV, které přijaly koncernovou architekturu SSP. Volkswagen uvede zcela elektrickou architekturu SSP v roce 2025. Ta nahradí současnou architekturu MEB, kterou používá pro vozy jako Volkswagen ID.3 a ID.4.

Lehkou designovou změnou projde i elektrická Octavia. Tam půjde vidět drsnější vzhled v souladu s nedávno oznámeným restartem designového jazyka Škoda „Modern Solid“.

Autocar také uvádí, že Octavia EV by používala pokročilejší verzi nové firemní 89 kWh baterie. To se má uskutečnit v roce 2024/25 s dojezdem podle WLTP přes 600 kilometrů a nabíjecím výkonem až 200 kW.

Dále by nová baterie poháněla dva přední motory u standardní elektrické Octavie a čtyři motory u všech sportovnějších vRS variant vozu.

,,Octavia je pevná jako skála,“ řekl Zellmer Autocar, když popsal, co Octavia pro Škodu znamená. „Má svou zákaznickou základnu a v segmentu jsme lídry na trhu. Nikdy neměň vítězný tým.“

„Myslím, že to auto je Škoda, ale když se podíváte na budoucí postavení značky a mluvíme o Modern Solid jako atributech našeho designového jazyka, ano, bude to více vozů, které půjdou na trh, abychom vyjeli mimo silnice, aby se tam vešlo více lidí a abychom měli trochu odvážnější vzhled.“

,,Je opravdu důležité, aby naše značka zůstala věrná našim hodnotám a našemu dědictví.“

„Chceme na trh přinést nějaká překvapení,“ uzavřel Zellmer. Naznačil také variantu Octavie s vyšší světlou výškou a určenou pro lehký terén.

Zdroj: thedriven, Towpoint