Ukázka Porsche a Taycanu v rozvodné síti s V2G

Německá automobilka Porsche prokázala schopnosti svého plně elektrického a drahého Taycanu pro ukázku přenosu vozidel do rozvodné sítě v pilotním projektu. A to provedené s německým provozovatelem sítě TransnetBW a také konzultační firmou Intelligent Energy System Services.

Technologie rozvodné sítě Vehicle-to-grid (V2G)

Technologie Vehicle-to-grid (V2G) ukazuje možnost připojit elektrické vozidlo k síti tak, aby sloužilo jako ad-hoc baterie. Které tak dodávající elektřinu a rozvodné síťové služby zpět do sítě v období vysoké poptávky. Stane se tak stále běžnější funkcí elektrických vozidel, což zvyšuje jejich užitnou hodnotu.

V tomto demonstračním pilotním projektu provedeném s TransnetBW, jedním ze čtyř provozovatelů přenosových sítí v Německu, a konzultační firmou Intelligent Energy System Services (IE2S), Porsche použilo pět sériově vyráběných elektromobilů Taycan EV. Aby tak prokázalo toto vyvážení energie v domácím i laboratorním prostředí.

Pět Taycanů bylo připojeno k síti prostřednictvím Porsche Home Energy Manager (HEM). Který tak monitoruje energetické požadavky domácnosti a porovnává je s dostupným výkonem na elektrické přípojce. Tak aby řídil nabíjecí výkon dodávaný do vozidla a zabránil přetížení.

„Ukázka technologie nabíjení Porsche Taycan a naše produkty Home Energy Manager a Mobile Charger mají do budoucna velký potenciál: pilotní test to dokázal,“ řekl Lutz Meschke, místopředseda představenstva Porsche AG.

„A trh s balancující energií není jediná věc, pro kterou lze systém sdružování tohoto druhu použít.“

Ukázka Porsche a Taycanu v rozvodné síti s V2G

Pilotní projekt

Možná jsou také pokročilá řešení pro zelené nabíjení a další aplikace pro propojení vozidel do sítě. Pokud budou elektrická vozidla v budoucnu dodávat elektrickou energii zpět do rozvodné sítě, a to například pomocí soukromého fotovoltaického systému, což přispěje k rozšíření regenerativní energie, dále to zvýší akceptaci e-mobility.

Základem tohoto pilotního testu Porsche Taycan byl cloudový sdružovací systém vyvinutý společností IE2S. Který tak koordinuje a řídí nabíjecí procesy elektrických vozidel v reálném čase.

Převádí potřeby vyrovnávacího výkonu provozovatele sítě do konkrétních podmínek nabíjení pro elektromobil. Sdružovací systém také řídí vysokofrekvenční a synchronní obousměrný přenos dat.

Zdroj: thedriven, Vapol