Nissan a Mitsubishi odhalují elektrická mini vozidla

Japonské automobilky Nissan a Mitsubishi představily svá první společně vyvinutá mini elektrická vozidla. A to Nissan Sakura a Mitsubishi eK, přičemž oba jsou postaveny na platformě Kei EV.

Nové elektrické minivozidlo

Nissan a Mitsubishi v polovině loňského roku oznámily, že společně vyvíjejí nové elektrické „minivozidlo“, které se poprvé objeví letos.

Na základě architektury Kei-EV, která navrhla aliance Renault-Nissan-Mitsubishi pro podporu ultrakompaktních elektromobilů, se obě vozidla odhalila koncem minulého týdne ve stejnou dobu.

Kei-EV od Nissanu se nazývá Sakura. Pojmenovaná po ikonické japonské třešni, která se začne prodávat se základní cenou 2 333 100 jenů (420 799 Kč). Což když se převede na přibližně 26 000 $ (597 420 Kč), je cenově dostupnější cena, od které Nissan doufá, že poskytne spotřebitelům větší výběr na trhu EV.

Nissan v Japonsku představuje zcela nové, plně elektrické minivozidlo.  Zdroj: Nissan, Nissan a Mitsubishi odhalují elektrická mini vozidla
Nissan v Japonsku představuje zcela nové, plně elektrické minivozidlo

„Zcela nová Sakura následuje LEAF a Ariya jako hromadný elektromobil,“ řekl Asako Hoshino, výkonný viceprezident Nissanu. ,,Věříme, že se to jeví pro japonský trh jako zásadní změna. A díky němu se elektromobily stanou mnohem dostupnější pro zákazníky v Japonsku.“

Sakura

Sakura se může pochlubit svižným poloměrem otáčení 4,8 metru a dojezdem až 180 kilometrů (WLTC) s motorem o výkonu 47 kW produkujícím točivý moment 195 Nm.

Navzdory své klasifikaci jako minivozidlo Nissan stále tvrdí, že Sakura má prostorný interiér. Takže je perfektní volbou pro městské jízdy a každodenní pochůzky.

Automatizovaný parkovací systém k tomuto tvrzení přidává další hodnotu. Stejně jako tři jízdní režimy – Eco, Standard a Sport – které poskytnou optimální výkon v závislosti na situaci.

Nejmodernější lithium-iontová baterie, která má prokazatelné výsledky v oblasti výkonu a spolehlivosti v Nissanu Leaf, se objevuje v Sakuře. A využívá speciální metodu stohování svého článku, aby se minimalizoval dopad baterie na interiér vozidla.

Nissan v Japonsku představuje zcela nové, plně elektrické minivozidlo.  Zdroj: Nissan, Nissan a Mitsubishi odhalují elektrická mini vozidla

Technologie V2X také umožňuje, aby Sakura poskytla mobilní zdroj energie během nouzových situací a dodala elektřinu do domácnosti za jeden den.

Mitsubishi

Nissan také oznámil, že jeho Sakura se má stát k dispozici pro testovací jízdy v „metaverse“ na Nissan Sakura Driving Island. Což znamená rozšíření přítomnosti společnosti na sociální platformě VR VRCat.

Sourozenec Mitsubishi eK X EV (vyslov eK cross EV), založený na stejné platformě Kei-EV, má podobnou cenu v rozmezí 430 000 Kč až 530 000 Kč.

Není překvapením, že eK se může pochlubit mnoha stejnými čísly jako Nissan Sakura. A to s dojezdem 180 kilometrů (WLTC) a baterií, kterou lze použít jak z vozidla do nakládky, tak z vozidla do domu. A zajišťuje nabíjení pro vše od rychlovarné konvice, pokud hledáte cuppa mid-drive nebo váš dům při výpadku proudu.

Plně vybavený eK G se má stát k dispozici ve dvou úrovních výbavy. A přichází se 7 palcovým barevným LCD měřičem a inovativním režimem ovládání pedálů. Zatímco high-end P má vybavení dalšími funkcemi, jako je SOS Emergency Assistance a 9 palcová navigace Smartphone-link.

Očekává se, že prodej Sakury i eK začne v severním létě.

Zdroj: thedriven, Vapol