ICQ je historie

Program ICQ úspěšně změnil komunikaci na internetu. Jeho následné oživení však službu zachránit nemohlo: operátoři tak nyní oznamují jeho odstávku.

Obrovský úspěch internetového messengera ICQ

Tento program patří k rané fázi internetu, jako jsou např. AOL, CD ale i modemy: internetový messenger ICQ tak naučil miliony lidí zejména chatovat. Po 28 letech se tak služba uzavírá. A současní operátoři tak oznamují odstávku k 26. červnu.

ICQ znamenalo „Hledám tě“. V době, kdy byla webová fóra stále preferovaným prostředkem ke komunikaci, izraelský vývojář Mirabilis v roce 1996 zabodoval se softwarem, který tak umožňoval bezmála rychlou komunikaci kombinovanou v úžasném jednoduchém uživatelském rozhraní. Tento program zvládl nejen přímou komunikaci, ale také umožnil i opěvované skupinové chatování mezi přáteli či rodinou.

Převzetí v prvním internetovém boomu

Úspěch byl na tehdejší dobu více než obrovský: v roce 2001 měla tato služba 100 milionů uživatelů a již v roce 1998 ji koupil tehdejší internetový gigant AOL. Poté to však šlo s úspěchem již z kopce. Další služby, jako je vlastní instant messenger AOL, předběhly v tu dobu průkopníka. S rozšiřováním chytrých telefonů získávali konkurenti jako WhatsApp stále větší a větší podíl na trhu.

ICQ je historie
ICQ jako aplikace: V roce 2020 ji noví majitelé značky kompletně zrenovovali

Očekávaná kompletní renovace – ICQ New

V roce 2010 platformu prodala AOL do Ruska. A v roce 2020 noví majitelé dali tak značce očekávanou kompletní renovaci: s novým názvem „ICQ New“ se tak měla služba přizpůsobit věku chytrých telefonů. Nové vydání platformy mělo jen docela malé úspěchy: The Wall Street Journal v roce 2021 uvedl, že stahování v Hongkongu se znásobilo, protože obyvatelé města již nedůvěřovali nastavení soukromí ve WhatsApp.

Tento restart ale zřejmě nekorunoval s trvalým úspěchem. Současný vlastník, ruská internetová společnost VK, však doporučuje, aby zbývající uživatelé již bezesporu přešli na její jiné produkty pro zasílání zpráv.