Porsche 911 S/T může vyvolat výčitky

Nejezděte s Porsche 911 S/T. Toto oznámení veřejné služby je pro majitele modelů 911 GT3 a GT3 Touring. Dvou sportovních vozů úzce souvisejících s novým S/T. Majitelé těchto vozů nadšeně tleskají nad řízením, brzdami, ovladatelností a výkonem svých vozů a zůstanou jimi i nadále za předpokladu, že nedostanou šanci v některém z 1963 exemplářů 911 S/T, které Porsche vyrobí.

911 S/T je nejnovějším výtvorem oddělení Porsche GT. Inženýrského týmu, který má v životopise takové těžké hity, jako jsou GT3, GT3 RS, Boxster Spyder RS a Cayman GT4 RS. Kromě názvu je S/T dlouho očekávaným pokračováním lehkého modelu 911 R s manuální převodovkou, který dal poslední generaci 911 (991.2) šéfkuchařský polibek. Pravděpodobně proto, aby poslední R zůstalo výraznou záležitostí, která se objevuje jednou za generaci, nepokřtilo Porsche nový vůz písmenem R. Místo toho nese označení S/T, odkaz na limitovanou závodní verzi modelu 911 S z přelomu 60. a 70. let.

Porsche 911 S/T: Na okruh nebo závod?

Nové Porsche 911 S/T není závodní ani okruhový vůz. Je to silniční 911 s mnoha díly z GT3 a GT3 RS. Jedinou volbou převodovky je šestistupňová manuální převodovka s krátkou řadicí pákou. Za zadními koly je uložený 4,0 litrový plochý šestiválec z GT3 RS. S/T ponechává motor beze změny. Výkon zůstává na 518 koních při 8500 otáčkách za minutu. Nicméně v zájmu zrychlení reakce na plyn se hmotnost spojky a setrvačníku snížila na polovinu, což vedlo ke snížení hmotnosti o 11,5 kg. Řekněme, že zaměstnanci C/D si nemysleli, že tento svižný motor potřebuje rychlejší reakce. Žertovali jsme, že běžná GT3 používá jako setrvačník fidget spinner; my to opravíme a řekneme, že otáčkoměr S/T je jako fidget spinner. Odstranění hmoty ze setrvačníku má za následek chrastivý zvuk spojky a motoru od volnoběžných otáček do přibližně 2900 ot/min.

2024 porsche 911st
Porsche 911 S/T

Řešením je držet otáčky nahoře, což je snazší díky kratšímu převodu 4,30:1, který nahrazuje převod 3,96 u GT3. Otáčky v převodovce klesají a odezva stoupá. Zatímco u GT3 stačí druhý rychlostní stupeň na 80 km/h, u S/T je to maximálně 115 km/h. Porsche tvrdí, že rychlost 100 km/h dosáhne za 3,5 sekundy. To je o dvě desetiny rychleji, než uvádí společnost pro GT3 s manuální převodovkou o výkonu 502 koní. Našemu testovacímu týmu se s manuálem GT3 podařilo zrychlit na stovku za 3,3 sekundy, takže očekávejte, že Porsche 911 S/T tento čas o desetinu nebo dvě sníží.

Úspora hmotnosti

Úspora hmotnosti nekončí u setrvačníku a spojky. Dveře a střecha z uhlíkových vláken jsou díly GT3 RS. Přední blatníky z uhlíkových vláken jsou unikátní pro S/T. Karbonová kapota Touringu uzavírá prostorný přední kufr. Tenčí čelní sklo ubírá několik kilogramů. Standardem jsou hořčíková kola a karbon-keramické brzdy. Namontovali o 3,3 kg lehčí baterii, koberce drží dietu – další 2,2 kg a zadní protiprokluzová tyč z uhlíkových vláken z paketu Weissach modelu GT3 RS ušetří dalších 2,2 kg. Aby snížili hmotnost o 7,2 kg a aby se podvozek zbavil technologií, vyřadili systém řízení zadních kol. Když to všechno sečteme, Porsche uvádí, že S/T je o 42 kg lehčí než nejlehčí 911 GT3 Touring. S/T budeme moci zvážit až ve Státech, ale na základě našich testovacích čísel pro GT3 s manuální převodovkou si zahrajeme na pouťové štěky a odhadneme, že váží kolem 1550 kg.

Podle inženýrů, kteří Porsche 911 S/T vyvíjeli, odstranění zadního řízení zpočátku zhoršilo jízdní vlastnosti vozu. Aby se to dalo do pořádku, nahradil pomalejší hřeben s převodem 15,0:1 jednotku 14,2:1 z GT3. Elektrického asistenta rozsáhle přeladili a mechanický diferenciál s omezenou svorností se nyní uzamyká nenuceněji. Výsledkem je čistý, neokoukaný pocit z řízení. Když S/T prudce nakloníte do zatáčky, škubnutí a vibrace vypovídají o měnící se přilnavosti povrchu vozovky a zatížení standardních pneumatik Michelin Pilot Cup 2. Limity jsou vysoké, ale S/T normalizuje průjezd zatáčkou 1 g tím, že bezpečně a snadno koordinuje činnost podvozku a řízení. Porsche nás po jízdě s S/T sebevědomě pustilo do GT3 Touring, který se plynulosti a pocitům procházejícím volantem S/T nemohl rovnat.

2024 porsche 911st
Porsche

Podvozek u Porsche 911 S/T

Při jízdě s vozem Touring jsou rozdíly v podvozku S/T patrné. Na rozbitém asfaltu se Touring zmítá a přeskakuje ostré nárazy, zatímco S/T je tlumí. Pružiny a tlumiče jsou u obou vozů shodné – rozdíl je v naladění tlumičů. Tlumiče S/T jsou o něco poddajnější a tlumí ostré nárazy. Tuhým pružinám se nevyhnete, takže se nejedná o pohodovou jízdu, ale je o něco přívětivější než u Touringu.

Jízda s oběma vozy odhaluje drobnosti, které na modelech GT3 a GT3 Touring vadily vývojovým inženýrům GT. Zatímco téměř všechny změny mají za cíl destilovat již tak čistý zážitek z jízdy v GT3, jedna změna poukazuje na posedlou povahu týmu, který tento vůz vyráběl. Týmu se nelíbilo, jak se výsuvný spoiler na současné 911 nepříjemně zvedá proti větru, takže záď vypadá jako Transformer uprostřed transformace. Porsche 911 S/T proto dostal na okraj výsuvného spoileru decentní Gurneyho klapku, která umožňuje, aby se spoiler zvedal při rychlosti 120 km/h namísto 90 km/h a pod menším úhlem.

2024 porsche 911st
Porsche 911 S/T – interiér

Upgrade na S/T oproti GT3 Touring vyžaduje mnohem více peněz, a to v případě, že se vám podaří získat objednávku. Cena modelu S/T začíná na 291 650 dolarech (6,7 milionu Kč), což je o více než 100 000 dolarů (2,3 milionu Kč) více než u modelu Touring. Vzácná Porsche jsou vždy drahá, ale příplatek přináší spoustu drobných, dobře umístěných vylepšení, která zlepšují jízdní zážitky. Ale pokud s ním nikdy nejezdíte, nikdy nepoznáte, o co přicházíte.

Zdroj: caranddriver, Vapol