Jezero Como zavede poplatek za jednodenní výlet, aby omezilo počet návštěvníků

Jezero Como je nablýskané, okouzlující a pohlcené turismem. Toto italské město u jezera chce zavést denní návštěvnický poplatek

Jezero Como je nablýskané, okouzlující a pohlcené turismem. Toto italské město u jezera chce zavést denní návštěvnický poplatek. Je třetím největším jezerem v Itálii a na jeho břehy se ročně sjíždí až 1,4 milionu návštěvníků.

Počet turistů je pro toto prázdninové místo na severu Itálie ohromující a jedno z měst nyní zvažuje zavedení turistické daně. Starosta města Como na břehu jezera Alessandro Rapinese uvedl, že uvažuje o zavedení denního poplatku ve stylu Benátek, který by mohl vstoupit v platnost již brzy.

Jezero Como zavede poplatek za denní návštěvu

Starosta města Como Alessandro Rapinese se ohradil proti přílišnému turismu u jezera Como. Řekl také, že je „těžké být starostou, když bojujete proti turismu“.

„O myšlence turistické daně již diskutujeme. Revoluce začínají konkrétními opatřeními a my jsme na tuto dlouhou cestu připraveni,“ uvedl pro britské noviny The Times.

Starosta města Como  Alessandro Rapinese se ohradil proti přílišnému turismu u jezera Como
Italské jezero Como zažívá v posledních letech ohromný nápor turistů

Poplatek by se vztahoval na denní návštěvníky města Como. Starosta nesdělil žádné další podrobnosti o tom, kolik by měl poplatek činit, kdo ho musí platit a kdy vstoupí v platnost.

Pokud Como použije benátský model, kde platí tzv. turistická daň, měl by se poplatek vztahovat na jednodenní návštěvníky a nikoliv na ty, kteří si ve městě rezervovali nocleh. Poplatek by se mohl vybírat pouze ve frekventovaných dnech, jako jsou víkendy a státní svátky.

Boj proti nadměrnému turismu

Toto elegantní jezero se v posledních letech potýká s prudkým nárůstem počtu turistů. Davy lidí sem začaly proudit poté, co si několik celebrit včetně George Clooneyho koupilo nemovitosti na pobřeží za miliony eur. Jezero rovněž poskytlo kulisy pro filmy jako Casino Royale nebo Dům Gucci.

„Loni jsem navštívil jezero Como a řekl jsem si, že už se tam nikdy nevrátím. Standardy klesly. Restaurace zklamaly kvalitou i cenou. Nachází se tam příliš mnoho lidí na to, aby si člověk mohl v letovisku cokoli užít,“ napsal jeden z návštěvníků na platformu X (dříve Twitter).

Villa del Balbianello

Loni v létě byla jedna z vil u jezera, která se objevila ve filmech o Jamesi Bondovi a Hvězdných válkách, nucena omezit počet návštěvníků.

Villa del Balbianello omezila denní počet vstupů z 2 000 na maximálně 1 200, aby ochránila historický dům.

Italský fond pro životní prostředí (FAI), který objekt spravuje, to označil za „drastické rozhodnutí“, které je však nezbytné, aby se zabránilo „nadměrnému turistickému ruchu, který má na jezero Como stále větší dopad“.