Mini EV Kia a Hyundai vyrazí do ulic v roce 2023

Vzhledem k tomu, že elektrická auta získávají na popularitě v mnoha dalších částech světa, stále více se zaměřuje na menší městská elektrická auta, která většinou chyběla v řadě EV většiny velkých výrobců automobilů. To se má změnit, protože Hyundai a Kia pravděpodobně uvedou na trh menší (mini) modely EV. Tato zpráva přichází poté, co spolupráce Hyundai s bateriovým gigantem CATL na Lithium Iron Phosphate (LFP) podle nejnovější zprávy začíná nabírat na síle.

Hyundai Motor Group začne letos používat baterie CATL LFP v malém městském elektromobilu. 

Hyundai tradičně používá články na bázi nikl-kobaltmanganu (NCM) ve svých Ioniq a dalších produktech kvůli vyšší hustotě baterií. To se samozřejmě prodraží a tato vozidla jsou dražší.

Zpráva o tom, že Hyundai uvažuje o bateriích LFP, přichází na pozadí chystaného uvedení Ray EV nové generace společnosti Kia. Toto vozidlo se prodává hlavně na domácím trhu Kia v Jižní Koreji.

Ovladač interiéru Kia Ray; Mini EV Kia a Hyundai vyrazí do ulic v roce 2023
Ovladač interiéru Kia Ray

Ray EV je navržen tak, aby měl menší baterii, která mu umožňuje dojíždět hlavně do města. S použitím baterií LFP od CATL může Kia snížit cenu nabídky Ray EV. A umožnit tak většímu počtu kupujících usednout za volant městského elektromobilu.

Připravovaný EV Kia Ray

Ceny a specifikace připravovaného Ray EV ještě nebyly oznámeny, ale očekává se, že má používat 400 V architekturu na rozdíl od Hyundai Ioniq nebo Kia EV6, která používá 800 V architekturu. 

Očekává se, že příští generace městských vozů Kia Ray EV a Hyundai má používat nový pohon BorgWarner spojený s baterií CATL LFP.

Interiér Kia Ray; Mini EV Kia a Hyundai vyrazí do ulic v roce 2023
Interiér Kia Ray

To umožňuje těmto elektromobilům nabíjet se mnohem rychleji než Kia Ray EV.

Aktuální generace modelu Kia’s Ray přichází v:

  • Délka 3 595 mm
  • Šířka 1 595 mm
  • 1.700 mm na výšku

Na délku a šířku je Kia Ray srovnatelná s ICE Kia Picanto. Podle vFacts se prodalo 5 166 vozů Kia Picanto, což z něj dělá poměrně oblíbený městský hatchback.

Kia Ray EV se původně uvedla na trh v roce 2011 s 16,4 kWh baterií s očekávaným dojezdem přibližně 138 km v cyklu NEDC.

Další mini-městská EV jsou také na kartách se značkami jako Daihatsu. Ty koncem loňského roku podepsaly smlouvu na baterie s CATL.

Uvedení městských elektromobilů Hyundai a Kia vybavených baterií LFP by mohlo být začátkem cenově dostupnějších elektromobilů. Ty by se dostaly na trh v nadcházejících letech.

Zdroj: thedriven, Vapol