Nadzvukový letoun představený NASA

Při každém startu se ozve klapot: nadzvuková letadla by mohla způsobit revoluci v cestování, ale jsou hlasitá. Nyní americká vesmírná agentura zkouší tryskáč, ve kterém se sonický třesk ozývá jako dveře auta.

Nový prestižní projekt NASA má nápadně dlouhý a špičatý nos. Vyčnívá daleko z trupu „X-59“, nadzvukového tryskáče, který chce americká vesmírná agentura odhalit. Špičatý nos je základním prvkem slibu NASA „X-59“: nadzvukový let bez zvukového třesku.

„X-59“ je asi 30 metrů dlouhý a deset metrů široký. V roce 2018 NASA objednala tryskové letadlo od obranné společnosti Lockheed Martin: jako srdce své mise „Quesst“ (Quiet SuperSonic Technology). Nyní jej chce použít k revoluci nadzvukového letu. Letové zkoušky však proběhnou až po prezentaci.

„Jsme připraveni napsat novou kapitolu v historii nadzvukových letů a zajistit letecký provoz nad pevninou dvakrát rychleji,“ říká manažer NASA Peter Coen. ,,Ale způsobem, který je bezpečný, udržitelný a mnohem tišší než dříve.“ Stroj může létat bez sonických třesků.

Nadzvukový letoun představený NASA
Nadzvukový proud bez zvukového třesku: Prototyp „X-59“ na Edwardsově letecké základně v Kalifornii

Při nadzvukovém letu je rychlost vzduchu větší než rychlost zvuku v oblasti kolem letadla. Pokud letadlo prolomí zvukovou bariéru ve vzduchu, ozve se velmi hlasitá rána. Mimo jiné proto, že to řadu lidí trápí, zakázal americký Federální úřad pro letectví (FAA) až do odvolání veškeré civilní nadzvukové lety nad USA.

Stane se nadzvukový letoun „X-59“ nástupcem Concordu?

„X-59“, nadzvukový proudový letoun bez sonického třesku, má letět ve výšce kolem 16 kilometrů rychlostí kolem 1 500 kilometrů za hodinu – a místo hlasité rány vydává jen hluk, který je hlasitý jako zabouchnutí dveří auta. NASA zaplatila Lockheed Martin za vývoj letadla kolem 5,6 mil. Kč. Kosmická agentura chce nyní sbírat další data při přeletech nad vybranými regiony USA.

S představením ,,X-59″ se návrat nadzvukového letu pro civilní účely blíží – zhruba 20 let poté, co jej ukončil legendární Concorde. Sněhobílé nadzvukové letadlo s delta křídly a sklopným nosem kdysi pendlovalo mezi Paříží, Londýnem a New Yorkem.

Po čtvrt století mohli cestovatelé letět ze starého kontinentu do USA za tři a půl hodiny: vzlétnout v Evropě po západu slunce a přistát v Americe před západem slunce. Samozřejmě za odpovídající ceny.

Pak přišla katastrofa: V červenci 2000, krátce po startu z pařížského letiště, havaroval Concorde společnosti Air France. Zemřelo všech 109 cestujících a čtyři lidi na zemi. Příčinou neštěstí byl pás kovu ležící na ranveji, což byl pro Concorde začátek konce.

Brzy následovala celosvětová letecká krize po teroristických útocích z 11. září 2001, rychle rostoucí náklady na údržbu a vysoké ztráty. 24. října 2003 přistálo v Londýně poslední komerční nadzvukové letadlo British Airways. Dnes lze Concorde obdivovat pouze v muzeích.

Budoucnost cestování

Fascinace nadzvukem ale zůstala a nechybí plány na nástupce. Dosud nebyly realizovány. Kromě NASA a Lockheed Martin pracují na nadzvukových tryskách i další společnosti: včetně amerického start-upu Boom. Pracují na rovině zvané „Overture“. Proudové letadlo se určuje až pro 55 cestujících a podle společnosti bude rychlejší a výrazně efektivnější než Concorde. Je však otázkou, zda některý z těchto strojů někdy vzlétne.

„Ceny letenek se mají pohybovat podobně jako v dnešní business třídě, aby se mohly rozšířit obzory milionů cestujících,“ říká šéf Boom Blake Scholl. Letadla od Boomu si mimo jiné již objednala letecká společnost United Airlines. Plánované zkušební lety se však opakovaně zpozdily a projekt Boom výrazně zaostává za původním harmonogramem.

Americká společnost Aerion, založená v roce 2002, také vyvíjí s podporou Airbusu obchodní letadlo až pro dvanáct cestujících, které má dosahovat jedenapůlnásobku rychlosti zvuku.

NASA šíří optimismus: „Mluvíme o budoucnosti, ve které mohou lidé trávit méně času cestováním a více času ve svých destinacích – s rodinou, v práci nebo na návštěvě nových míst,“ říká vědec z NASA Jonathan Rathsam. Než se tak ale stane, potrvá to ještě roky. Pokud na to přijde.