Lightyear uvádí na trh první solární vůz na světě

Nizozemský výrobce elektrických vozidel Lightyear oficiálně uvedl na trh první solární vůz připravený k výrobě na světě, Lightyear 0, odhalil jeho konečný design a specifikace a slíbil první dodávky v listopadu tohoto roku.

Start, který se živě přenášel, přichází šest let po založení výrobce solárních automobilů a začal pracovat na cíli, aby svět „do roku 2035 jezdil jeden světelný rok na solární energii“.

Lightyear 0

Lightyear 0, inspirovaný „opatrnou rovnováhou přírody“, představený Lightyear 0 slibuje dojezd až 1 000+ km mezi dojezdem baterie 625 km (WLTP) a až 70 km dodatečného denního solárního dojezdu – v evropských letních podmínkách.

Lex Hoefsloot, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Lightyear při uvedení na trh uvedl, že i když jsou elektromobily krokem správným směrem, mají problém se škálováním, protože přístup k nabíjecím stanicím pravděpodobně nebude držet krok s jejich rozšířením.

„Aby se minimalizovalo nabíjení ze zásuvky a maximalizoval dojezd, bylo dosavadní strategií tohoto odvětví přidávání baterií. To zvyšuje uhlíkovou stopu výroby a následně zvyšuje hmotnost a potřebu nabíjecích stanic s vysokým výkonem,“ řekl.

„Naše strategie tento přístup obrací. Lightyear 0 poskytuje větší dojezd s menší baterií, snižuje hmotnost a emise CO₂ na vozidlo.“

Lightyear říká, že integrovaná solární střecha jeho prvního sériového vozu znamená, že může „jet týdny, dokonce měsíce. A to aniž by se připojoval k síti a dobíjel.

„V zamračeném klimatu, na základě průměrného dojíždění kolem 35 km za den, můžete řídit až dva měsíce. Než budete muset přemýšlet o nabíjení. V slunečnějších zemích to může být až sedm měsíců,“ uvádí se.

Specifikace

Obvykleji lze Lightyear 0 zapojit do běžné domácí zásuvky a nabíjet 32 ​​km za hodinu. Veřejné cílové nabíjení může zajistit dojezd 200 km/h a rychlé nabíjení 520 km/h, dodává.

Mezi další odhalené specifikace patří ověřený „dálniční dojezd“ (110 km/h) 560 000, roční solární výnos až 11 000 km (na základě průměrného pracovního dne dojíždění 35 km v jižním Španělsku na jaře a v létě), 60 kWh baterie a maximální rychlost 160 km/h.

světelný rok 0 interiér, Lightyear uvádí na trh první solární vůz na světě
Interiér vozu

Uvnitř má Lightyear 0 světlý – samozřejmě – minimalistický interiér s pěti místy k sezení. Dále veganskou výbavu z přírodních zdrojů a 10 palcový displej s dotykovou obrazovkou. Zavazadelník nabízí 640 litrů prostoru.

Vnější panely karoserie Lightyear se jeví také vyrobeny z regenerovaného karbonu; zbytkové materiály z uhlíkových vláken, které by jinak šly do odpadu.

Pokud jde o to, kdy je můžete vidět na silnicích, v některých částech Evropy by to mohlo být již v červnu. Přičemž Lightyear slibuje první testovací jízdy tento měsíc.

Následovat má výroba zahájená na „pádu“ severní polokoule. Tedy někdy kolem září – a první vozy se k řidičům dostanou v listopadu.

Zdroj: thedriven, Vapol