Výstava BMW i5 na Art Basel jako virtuální dílo

BMW na veletrhu Art Basel představilo výstavu nazvanou The Electric AI Canvas. Ta poprvé transformuje virtuální dílo na model BMW i5

BMW tento týden na veletrhu Art Basel představilo výstavu nazvanou „The Electric AI Canvas“. Jedná se o rozšíření výstavy „The Ultimate AI Masterpiece“, která poprvé transformuje virtuální dílo do podoby fyzického uměleckého zážitku. Výstava, na níž je BMW i5 dynamickým plátnem pro generativní umění, zahrnuje díla současných umělců a potrvá do 18. června 2023.

Výstava na Art Basel 2023

Ve spolupráci s Nathanem Shipleym ze společnosti Goodby, Silverstein & Partners a Garym Yehem ze společnosti ArtDrunk vyvinulo BMW vlastní animace generované umělou inteligencí pomocí modelů vyškolených na kurátorovaném souboru dat děl současných umělců. Tyto modely AI vznikly na základním modelu vycvičeném na více než 50 000 obrázcích pokrývajících 900 let historie umění. Umělá inteligence generuje nové abstraktní animace založené na klasických a současných uměleckých stylech, které jsou následně promítané na BMW i5.

"The Electric AI Canvas" využívá architekturu umělé inteligence StyleGAN společnosti Nvidia
Umělá inteligence promítala umělecká díla na model BMW i5

„The Electric AI Canvas“ využívá architekturu umělé inteligence StyleGAN společnosti Nvidia. Ta je vyškolená k vyvolávání různých uměleckých stylů a generování vyvíjejících se abstraktních animací. Úpravou různých parametrů algoritmu se umělá inteligence přizpůsobuje dílům konkrétních umělců a vytváří animace, které vystihují podstatu jejich umění. Toto zkoumání potenciálu umělé inteligence v umělecké tvorbě je pokračujícím rozhovorem o jejích aplikacích.

Projekce na BMW i5

Animace jsou na výstavě prezentované prostřednictvím projekčního mapování na BMW i5 a zahrnují osobitý styl a estetiku každého umělce. Zrcadla animace vylepšují a odrážejí, čímž divákům poskytují pohlcující zážitek.

BMW i5 nedávno debutovalo jako součást modelové řady 5 pro rok 2024 a nabízí dojezd až 474 km z nízkoprofilové baterie o kapacitě 84,3 kWh
Nedávno BMW i5 debutovalo jako součást modelové řady 5

Shipley a Yeh přistupují k roli umělé inteligence v umění tak, že se zaměřují na její schopnost podporovat a posilovat vize umělců, nikoli je nahrazovat. Zodpovědné a promyšlené experimentování s umělou inteligencí v umění je zásadní a upřednostňuje přístup zaměřený především na člověka. Podle BMW tento přístup posiluje její závazek k technologiím zaměřeným na člověka a udržitelnost a zkoumá potenciál AI jako tvůrčího nástroje.

Nedávný debut páté řady BMW

BMW i5 nedávno debutovalo jako součást modelové řady 5 pro rok 2024 a nabízí dojezd až 474 km z nízkoprofilové baterie o kapacitě 84,3 kWh. BMW i5 eDrive40 disponuje výkonem 335 koní a točivým momentem 295 N.m. To umožňuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,7 sekundy a maximální rychlost 193 km/h. Silnější M60 má k dispozici 590 koní, zrychlení z 0 na 100 za 3,7 sekundy a maximální rychlost 230 km/h.

Zdroje: motor1, TowPoint