Top 10 nejlépe hodnocených míst v Amsterdamu

Amsterdam, hlavní město Nizozemska, je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Evropě. Amsterdam je se svými univerzitami, akademiemi a výzkumnými ústavy spolu s více než 40 muzei, četnými divadly a zábavními podniky také předním kulturním centrem země.

Kromě toho je město známé mnoha zachovalými historickými domy. Tyto zachovalé historické budovy, rozmístěné ve vzoru soustředných segmentů ve tvaru vějíře, jsou postaveny na pilotech zaražených horní vrstvou bahna do pevného, ​​písčitého dna až 18 metrů níže.

Přesněji řečeno, asi 6 750 budov pocházejících z 16. až 18. století je natěsnáno na ploše 2 000 akrů, která je rozdělena 160 kanály (grachten), v nichž se nachází četné obytné lodě. Není proto divu, že Amsterdam je úžasné město, které lze prozkoumat pěšky, s mnoha malebnými mosty spojujícími 90 městských ostrovů. Osm z nich jsou ve skutečnosti staré dřevěné zvedací mosty, včetně Magere Brug (Mager Bridge), jednoho z nejčastěji fotografovaných ve městě.

Objevte nejlepší místa k návštěvě v tomto dynamickém městě s naším seznamem nejlepších atrakcí a zábavných aktivit v Amsterdamu.

1. Prohlédněte si umělecké sbírky v Rijksmuseum

Rijksmuseum
Rijksmuseum

Rijksmuseum (Národní muzeum) bylo založeno v roce 1798, aby ubytovalo obrovskou sbírku vzácného umění a starožitností v Amsterdamu, jedna z nejoblíbenějších atrakcí Amsterdamu – a určitě jeho nejdůležitější úložiště umění. Působivá sbírka muzea zahrnuje milion kulturních artefaktů pocházejících od 13. století až po současnost, mezi nimi více než 8 000 důležitých obrazů rozmístěných ve 250 místnostech této rozlehlé budovy.

Kromě svých obrazů se Rijksmuseum může pochlubit dobře zásobenou knihovnou s více než 35 000 knihami a rukopisy a také četnými fascinujícími expozicemi zabývajícími se vývojem umění a kultury v Nizozemsku. Za zvláštní zmínku stojí jeho sbírky tradičních řemesel, středověkého sochařství a moderních uměleckých stylů.

K dispozici jsou různé tematické prohlídky v angličtině s průvodcem. Chcete-li zvláštní zážitek, vyzkoušejte zábavnou plavbu uměleckohistorickým kanálem s mnoha místy zastoupenými ve sbírkách Rijksmusea nebo si zarezervujte stůl v muzejní restauraci oceněné hvězdičkou Michelin.

K dispozici jsou prohlídky v anglickém jazyce. Abyste se vyhnuli sestavám (každý rok navštíví téměř 2,5 milionu lidí), rezervujte si vstupenky na turné předem online.

Adresa: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam

2. Navštivte Dům Anny Frankové

Exteriér domu Anny Frankové
Exteriér domu Anny Frankové

Na Prinsengracht stojí Dům Anny Frankové (Anne Frank Huis). Toto je skutečný domov, který je věnován příliš krátkému životu jedné z nejznámějších obětí holocaustu na světě, ve kterém se Annina rodina po většinu druhé světové války ukrývala.

Frankovi byli židovští uprchlíci z německého města Frankfurt a právě zde si Anne psala deník, který se po válce stal mezinárodním bestsellerem. Vyšlo jen pár let po její smrti ve věku 15 let, pouhé dva měsíce před koncem války.

Velká část domu zůstala zachována tak, jak byla za časů Anny, a slouží jako dojemný pomník tragického období historie. Upozornění: vstupenky se vyprodávají až dva nebo více měsíců předem, takže si nezapomeňte včas naplánovat a zakoupit si vstupenky online.

Adresa: Prinsengracht 263-267, 1016 GV Amsterdam

3. Zažijte skvělé umění v muzeu Van Gogha

Třešně u Van Goghova muzea
Třešně u Van Goghova muzea

Velkolepé Van Goghovo muzeum, které je pro fanoušky umění a historiky nutností, je jednou z hlavních atrakcí Amsterdamu od svého otevření v roce 1972. Věnuje se často pohnutému životu a mimořádnému umění jednoho z nejuznávanějších malířů v zemi, tohoto moderního Gerrita. Struktura navržená Rietveldem je domovem největší světové sbírky obrazů a artefaktů Van Gogha, z nichž velkou část daroval jeho bratr Theo a další členové rodiny.

Sbírka, která se může pochlubit působivými 200 obrazy, 500 lepty a kresbami, stejně jako 700 dopisy napsanými přátelům a rodině (a jimi) je rozdělena do klíčových období umělcova života: jeho realistická díla (1880 až 1887), včetně slavných Jedlíci brambor a jeho impresionistické období v letech 1887 až 1890, kdy vzniklo jeho možná nejznámější dílo V ase se slunečnicemi .

Vrcholem návštěvy je úžasná „Meet Vincent Van Gogh Experience“, fascinující multimediální prezentace malířova života a doby prostřednictvím živých digitálních reprodukcí jeho díla.

Zajímavá jsou také díla Van Goghových současníků, včetně takových předních umělců jako Paul Gauguin a Henri de Toulouse-Lautrec. Pokud vám to čas dovolí, nezapomeňte si ověřit dostupnost vzdělávacích dílen muzea v oborech jako je malba a fotografie. Na místě je také kavárna, obchod a knihovna.

Adresa: Museumplein 6, 1071 DJ, Amsterdam

4. Prozkoumejte okolí Jordaan

Hausbóty a staré budovy v Jordaanu
Hausbóty a staré budovy v Jordaanu

Jordaan je nejoblíbenější z amsterodamských čtvrtí a je známá svou kombinací rezidenčních čtvrtí se zahradními dvory, živými trhy a luxusními butiky a restauracemi. Tato oblast je také domovem spousty zábavných aktivit, od příjemné procházky po mnoha malebných uličkách až po trávení času návštěvou mnoha nejlépe hodnocených turistických atrakcí, které se zde nacházejí.

Ačkoli je tato oblast nejlépe známá jako místo Anne Frank House, je také domovem méně známých pokladů, jako je Woonboots Museum, plovoucí muzeum věnované obytným lodím a zajímavé (upřímně!) Amsterdam Cheese Museum.

V sobotu ráno se Lindengracht promění v obrovský trh pod širým nebem, kde najdete místní řemesla, produkty, květiny a dobroty, které jsou ideální pro naplnění piknikového koše. V pondělí ráno se Westerstraat zaplní 200 stánky prodejců, kteří tentokrát prodávají širokou škálu zboží v bazaru ve stylu blešího trhu. Restaurace a kavárny v Jordaanu se staly módním místem k posezení a sledování lidí a zároveň si vychutnejte tradiční holandskou lidovou hudbu.

5. Rodinná zábava a květiny ve Vondelparku

Vondelpark
Vondelpark

Největší a nejnavštěvovanější park v Amsterdamu, Vondelpark, zabírá 120 akrů a nabízí nekonečné množství zábavy. Kromě rozlohy zeleně poseté klidnými jezírky a protkané bohatými cestami je park domovem krásné růžové zahrady s více než 70 různými druhy květin.

Má také řadu soch, dětská hřiště a další rekreační zařízení, včetně půjčovny kolečkových bruslí a venkovního divadla Vondelpark, které slouží jako místo pro hudební a divadelní produkce od května do září.

Pokud nemáte zabalený košík na piknik, nebojte se. Park je také plný kaváren, kde si můžete vychutnat svačinu nebo plnohodnotné jídlo.

6. Lidé sledují na náměstí Dam

Náměstí Dam
Náměstí Dam

Náměstí Dam je jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Amsterdamu, a to z dobrého důvodu. Jeho nejvýznamnější dominantou je Královský palác ze 17. století (Palác Koninklijk), bývalý domov holandské královské rodiny a dnešní místo konání královských funkcí.

Náměstí Dam je také domovem hlavních turistických atrakcí, jako je Nový kostel (Nieuwe Kerk) ; muzeum voskových figurín Madame Tussauds; a socha National Memorial Statue, kterou věnovali nizozemským vojákům, kteří přišli o život ve druhé světové válce.

Toto obrovské veřejné náměstí přirozeně lemují četné kavárny, restaurace a obchody. Obvykle je plné prodejců potravin a suvenýrů. Turisté najdou také ruské kolo, ideální pro získání jiné perspektivy, stejně jako spoustu zábavy, od pouličních umělců a buskerů až po prvotřídní hudební festivaly.

7. Prohlídka královského paláce v Amsterdamu

Královský palác v Amsterdamu
Královský palác v Amsterdamu

Královský palác v Amsterdamu ( Koninklijk Paleis van Amsterdam ), dříve radnice, slouží jako královská rezidence, když je ve městě. Jeho stavba byla monumentálním úkolem. Zahájili ji v roce 1648 a vyžadovala potopení 13 659 pilotů, které podepřely mamutí stavbu.

Exteriér založili na architektuře starého Říma a je přísně klasický, zatímco interiér velkolepě zařídili, jeho apartmány zdobí množství reliéfů, ornamentů, mramorových soch a vlysů. Podívejte se na velkolepé nástropní malby od Ferdinanda Bola a Goverta Flincka, Rembrandtových žáků.

Mezi další zajímavosti patří jedna z nejlepších kolekcí nábytku na světě a pokoj městského pokladníka s mramorovým krbem a nástropními malbami od Cornelise Holsteyna. Uvidíte také Síň konšelů, která také obsahuje obrazy Bola a Flincka.

Největší a nejdůležitější místností je Radní sál, přepychově zdobený a jeden z nejkrásnějších salónků v Evropě. K dispozici jsou prohlídky s anglickým jazykem a součástí vstupného jsou užiteční audioprůvodci.

Místo: Nieuwezijds Voorburgwal 147, 1012 RJ Amsterdam

Oficiální stránky: www.paleisamsterdam.nl/en

Nizozemsko - Královský palác - Mapa půdorysu
Nizozemsko – mapa královského paláce (historická)

8. Západní kostel (Westerkerk)

West Church (Westerkerk)
West Church (Westerkerk)

Amsterdam’s West Church (Westerkerk), který se nachází hned vedle Muzea Anny Frankové, je jedním z nejoblíbenějších kostelů ve městě. Rozhodně patří k těm nejmalebnějším.

Tento atraktivní renesanční kostel, dokončený v roce 1630, je neobvyklý díky mnoha vnitřním i vnějším gotickým prvkům. Jeho 85metrová věž, lidově známá jako „Langer Jan“ (vysoký John), je nejvyšší ve městě. Na špičce jeho věže je velká replika císařské koruny, umístěná na památku císaře Maxmiliána Rakouského. Uvnitř věže zvonkohra oznamuje hodiny.

Mezi další zajímavosti patří krásné varhany z roku 1622 spolu se zajímavým mramorovým sloupem umístěným zde v roce 1906 na památku Rembrandta. Velkého umělce původně pohřbili mimo kostel, ale později ho znovu pohřbili uvnitř. Na místě se nachází obchod se suvenýry.

Adresa: Prinsengracht 279, 1016 GW Amsterdam

9. Muzeum Rembrandtova domu

Rembrandtova socha na Rembrandt Square
Rembrandtova socha na Rembrandt Square

Rembrandt spolu se svou ženou Saskiou strávil nejšťastnější (a nejúspěšnější) roky svého života v domě na Jodenbreestraat, nyní domově muzea Rembrandt House Museum (Museum Het Rembrandthuis). Právě zde, v židovské čtvrti, našel modely pro svá biblická témata a kde maloval památky ze svých mnoha výletů podél kanálů.

Rembrandt zde žil 20 let a dům je zařízen ve stylu 17. století četnými lepty a osobními předměty. K dispozici jsou prohlídky v anglickém jazyce.

Jen dvě minuty chůze odtud najdeme Zuiderkerk (Jižní kostel), kde pohřbili tři Rembrandtovy děti a také jeden z jeho žáků. Postavili ho v letech 1603 až 1611. První protestantský kostel postavený v Amsterdamu po reformaci. Navržen architektem Hendrickem de Keyserem, kterého zde i pohřbili.

Po rozsáhlé rekonstrukci je nyní centrem místních kulturních aktivit a akcí. Dalším cílem ve městě souvisejícím s Rembrandtem je Rembrandt Square, kde se nachází četné kavárny a restaurace, spolu se sochou slavného malíře.

Adresa: Jodenbreestraat 4, 1011 NK Amsterdam

10. Navštivte jednu z nejstarších botanických zahrad na světě

Hortus Botanicus Amsterdam
Hortus Botanicus Amsterdam

Amsterdam nabízí překvapivou dávku přírody v samotném srdci města. Hortus Botanicus Amsterdam, městská botanická zahrada. Je jednou z nejstarších na světě a rozhodně byste ji měli zařadit do svého itineráře.

Tato hojně navštěvovaná atrakce, založená v roce 1638, začala žít jako skromná bylinková zahrada pro lékaře a lékárníky. Dnes v něm najdete vzácné rostliny a stromy, exotické květiny a velký skleník zahrnující různé tropické zóny.

Mezi nejvýznamnější návštěvy patří prohlídka krásného starého pavilonu, šestiúhelníkové struktury, která se datuje do konce 17. století, a oranžerie ze 70. let 19. století. Palmový dům, pozoruhodné místo, zejména svým architektonickým stylem (navržen ve stylu amsterdamské školy).

Na své si přijdou i milovníci rostlin, protože zahrady jsou domovem široké škály vzácných druhů rostlin a stromů. Za zmínku stojí příklady stromu perského Ironwood a četné tropické druhy v historickém skleníku. Pro ty, kteří se chtějí zdržet déle, je na místě kavárna.

Adresa: Plantage Middenlaan 2a, 1018 DD Amsterdam

Zdroj: Planetware, Towpoint