Pádlování po „starověké superdálnici“ v Minnesotě

Hraniční cesta dlouhá 250 mil (to se rovná 402 km) nabízí velké dobrodružství. Samotu, divokou přírodu a tisíce let lidské historie.

„Nikdy v celém svém životě se mi nechtělo s něčím tak moc skončit,“ říká Emily Fordová.

29 letá průzkumnice z Duluthu v Minnesotě měla dobrý důvod vzdát se svého únorového pokusu stát se první černoškou, která samostatně lyžovala přes severní hraniční cestu státu, ambiciózní pádlování po 250 mil (402 km) dlouhé cestě. Po tenké modré linii jezer a řek, které oddělují Spojené státy a Kanadu.

Pádlování divočinou

Z mála dobrodruhů, kteří se o to každý rok pokoušejí, většina pádluje po trase v létě. Ta spojuje národní park Voyageurs, divočinu Boundary Waters Canoe Area a Hořejší jezero. Ale Fordová, doprovázená svým psem Digginsem, se rozhodla lyžovat, tahala své vybavení na saních, čelila otevřené vodě, „trhavým“ větrům a teplotám mínus 37 stupňů.

Nejhorším dnem cesty se stal den, kdy Fordová propadla ledem a měla na sobě většinu oblečení. Přežila tím, že rychle zapálila oheň, což trvalo až do 4 hodin ráno. Na druhou stranu zažila téměř úplnou samotu a celou dobu narazila na „méně než náprstek lidí“.

To je součástí lákadla procházet touto nedotčenou, i když obtížnou divočinou. Vzhledem k tomu, že změna klimatu zvyšuje pravděpodobnost, že se v lesích severní Minnesoty začne kouřit (požáry na konci léta 2021 oblast poprvé uzavřely). Stává se hraniční cesta stále žádanější cestou.

Nejen, že je tato oblast ideální pro nalezení samoty mezi sladkovodními jezery lemovanými žulovými výchozy a tyčícími se borovicemi. Ale také vede jednou z nejdůležitějších domorodých dopravních cest v Severní Americe – jejíž části stále používají Odžibvejové (také dnes známí jako Chippewa).

„Je to doslova jediné místo, kde jsem byl, kde není žádný shon,“ říká Fordová. ,,Jediná věc, kterou můžete udělat, je přestěhovat se, dostat se na další kempovací místo a uvědomit si krásu kolem sebe.“

Od nádherných jezer přes starověké piktogramy až po prosperující domorodé komunity, zde se jeví to, co mohou cestovatelé najít na této jedinečné cestě.

Minnesota, Jezera, Modrá Obloha, Mraky, Příroda, Venku, Pádlování po „starověké superdálnici“ v Minnesotě
Minnesota

Starobylá superdálnice

Po staletí původní obyvatelé Minnesoty, včetně Cree, Dakota, Odžibwe, Assiniboine a jejich potomků, používali Border Route jako vodnatou superdálnici (vhodnou k pádlování). Součást 3 000 mil (4 828 km) dlouhé obchodní sítě mezi Montrealem a jezerem Athabasca. Znali tyto sítě stejně dobře jako moderní cestovatel zná americký mezistátní dálniční systém.

Až do minulého století „nikdo nejezdil v Minnesotě po silnicích,“ říká Anton Treuer, profesor Ojibwe na Bemidji State University. „Jediný způsob, jak se tam dostat, byla po vodě. Řeky a jezera byly dálnicemi (pádlování) a tepnami, které spojovaly domorodé lidi po celém světě.“

V roce 1730 nakreslil průvodce z Cree jménem Auchagah mapu na březové kůře pro francouzsko-kanadského vojenského důstojníka Pierra Gualtiera de Varennes, sieur de La Vérendrye, prvního agenta Nové Francie. Ten se umístil na západ od Hořejšího jezera. Jeho úkolem bylo najít průchod do Tichého oceánu. Mapa spojovala osadu Grand Portage na severním břehu Hořejšího jezera s jezerem Winnipeg, stovky mil na severozápad. Mapa poskytla Francouzům oporu do vnitrozemí. Tam mohli vyměnit bobří kožešinu, po které toužili módní nadšenci 18. století od Londýna přes Paříž až po Moskvu.

Nebezpečné vodopády

První překážka na trase: 8,5 míle (přes 13 km) dlouhá cesta do kopce od jezera Superior známá jako Grand Portage. To umožnilo vodákům obejít posledních 20 mil (32 km) řeky Pigeon River. Úsek s nebezpečnými vodopády, včetně jednoho, který klesl 120 stop (36 m) mezi strmými útesy. Lesní stezka kolem ní však nebyla o moc snazší, šplhala 1 000 stop (304 m) hustým boreálním lesem.

,,..všichni naši lidé, zděšení nad délkou převozu. Tři lidi, se vzbouřili a hlasitě požadovali, abych se vrátil,“ napsal později Le Vérendrye ve zprávě.

Ale muži pokračovali a cesta se pro cestovatele stala nejrychlejší cestou do kožešinové země, jak se jevili tito obchodníci známí. O více než půl století později bylo Grand Portage centrem stovky obchodních míst s kožešinami v dosahu tisíc mil (1 609 km).

Bwca, Kánoe, Minnesota, Les, Jezero, Divočina, Hranice, Pádlování po „starověké superdálnici“ v Minnesotě

Moderní dobrodružství

„Hraniční cesta je cestou nejmenšího odporu. Snadno uvidíte, proč se tato cesta používala stovky, ne-li tisíce let. Má dlouhá jezera a dlouhé porty,“ vysvětluje Dave Freeman, bývalý dobrodruh roku z National Geographic. Ten trasu cestoval několikrát. Jednou se svou ženou Amy Freemanovou v rámci tříleté cesty dlouhé 11 700 mil (18 829 km). A to po Severní Americe na kajaku, kánoi a psím spřežení.

Plavba po těchto jezerech a řekách v zimě nebo v létě vyžaduje zručnost a vytrvalost. Některá z těchto jezer připomínají spíše vnitrozemská moře.

V zimě je pád ledem jedním z největších rizik. V létě vytváří vítr na obrovských vodních plochách nebezpečné vlny.

„Velká voda vytváří větší vlny, které by mohly zaplavit kánoi, zvláště při silném větru,“ říká Amy Freeman. ,,Možná to máte chuť udělat v červenci, kdy se jeví voda teplá a docela vlídná.“

Trasa vodáků

Neexistuje žádný oficiální výchozí bod, ale většina vodáků cestuje po trase ze západu na východ, aby využili převládající západní větry. Milovníci historie startují své kánoe poblíž ontarijské Fort Frances na Rainy Lake. Místě první evropské osady západně od Hořejšího jezera, založeného v roce 1731. Aby se vyhnuli mezinárodnímu hraničnímu přechodu, někteří startují 12 mil (19 km) východně v Minnesotském návštěvnickém centru Rainy Lake ve Voyageurs National Park.

Protože tolik řek vyžaduje transport, jediným hmatatelným proti proudu je 13 mil (přes 20 km) Granite River. Ta spojuje jezero Saganaga s jezerem Gunflint ve druhé polovině cesty. Pádlování krátce za řekou Granite, na 1 578 stopovém (480 m) vrcholu dlouhého přístavu Height of Land, Border Route překračuje Laurentian Divide. A voda začíná proudit na jih do Hořejšího jezera.

Koncový bod pádlování

Oficiální koncový bod je vždy stejný: břeh Hořejšího jezera, největšího z Velkých jezer, na konci Grand Portage. Otevřená voda u Pigeon River donutila Emily Fordovou přerušit svůj zimní výlet brzy 11. března. Za 28 dní sjela na lyžích 280 mil (450 km) od Crane Lake v národním parku Voyageurs na východ k jezeru South Fowl Lake v Boundary Waters Canoe Area Wilderness .

Přesto Ford vybral více než 7 000 dolarů (více než 160 000 Kč) pro neziskovou organizaci Friends of the Boundary Waters Wilderness. Peníze se mají použít pro děti z různých prostředí na týdenní kempování (pádlování) v ikonické destinaci.

„Doufám, že to, že jsem fyzicky venku na místě, jako je toto, sníží strach z toho, že budu venku sám, pro barevné lidi,“ říká Fordová. Ta minulou zimu absolvovala samostatný 1 200 mil (1 931 km) dlouhý výlet na stezce doby ledové ve Wisconsinu.

„Je to opravdu neobvyklé, aby lidé podnikali tak dlouhou cestu,“ říká Jason Zabokrtsky, majitel společnosti Ely Outfitting Company. Ten poskytuje logistiku a další podporu pro vodáky v podobě pádlování, kteří se pokoušejí o hraniční cestu. „Stává se to výletem, do kterého musíte vyrůst.“

Spojení cesty s minulostí

Kánoe, Řádek, Léto, Jezero, Kanoistika, Dobrodružství, Pádlování po „starověké superdálnici“ v Minnesotě
Kanoistika

Dokončení hraniční cesty je čestným odznakem. Pokus o něj nabízí šanci porozumět historii oblasti a jejím původním obyvatelům, jejichž potomci stále žijí v severní Minnesotě.

„Celé to místo je stále jejich zemí,“ říká Ty Olson, americký filmař, který v březnu 2021 dokončil zimní přechod Border Route, „aby počítal s tím, co to znamená být bílým osadníkem.“ Vrcholem jeho 27denní cesty bylo náhodné setkání s trojicí sněžných skútrů z Lac La Croix First Nation. Vzdálené osady několika stovek Odžibweů (známé jako Saulteaux v Kanadě), přes hranici v Kanadě.

„V Kanadě je 125 odžibwejských prvních národů a stejný počet odžibvejských kapel po celých USA, z nichž sedm je v Minnesotě. Několik kanadských Odžibweů stále žije v osadách podél této trasy,“ říká Treuer a dodává, „nejsme jen starověká historická přítomnost.“

Na Lac La Croix, poblíž vysokého útesu známého jako Warrior Hill na kanadském pobřeží, jsou desítky otisků rukou a zvířecích postav. Na útesu, který dramaticky klesá do vody, se jeví namalován býčí los s velkým hřebenem obarveným do červeného okra.

Stáří piktogramů na jednom z více než dvou desítek míst v regionu se odhaduje na 500 až 1500 let. Na jezeře Knife Lake, v Boundary Waters, pocházejí artefakty z pazourkového prachu z doby paleoindiánů. Prvních lidí, kteří tuto oblast obývali, když před 11 000 až 12 500 lety ustoupily ledovce.

Jednou z krás hraniční cesty, jak říká Treuer, je to, že návštěvníci mohou zažít život v domorodém rámci. A to „jako součást kruhu života, ne jeho pána“.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol