Farmář v Gaze našel 4500 let starou sochu

Vláda Hamasu v palestinském pásmu Gazy představuje velkolepý nález z doby bronzové – kamennou sochu bohyně Anat nalezenou při práci na polích.

Kamenná socha nalezená v jižní Gaze farmářem

V jižní Gaze se vynořila kamenná socha starověkého božstva. Podle palestinských archeologů se jeví objekt starý asi 4500 let. A zobrazuje bohyni Anat, uctívanou v zemi Kanaán v pozdní době bronzové. Místní vláda, kterou poskytl islamistický Hamás, představila nález v pondělí 25. 4. 2022 a socha je od úterý 26. 4. 2022 vystavena v historické budově Qasr al-Basha, jednom z mála místních muzeí, uvádí BBC.

,,Našli jsme je náhodou,“ řekl televizi farmář Nidal Abu Eid. Vápencovou sochu našel při práci na polích poblíž města Khan Yunis. Byla zablácená. Po umytí předmětu jsme si „uvědomili, že jde o vzácnou věc, ale nevěděli jsme, že má tak velkou archeologickou hodnotu“.

Anat je jedním z nejznámějších božstev Kanaánu, který ve starověku pokrýval oblast mezi Mezopotámií a Egyptem. Anat, která se později uctívala i v Egyptě, má popis jako bohyně života a smrti, krásy, lásky a války. Na soše je dobře patrná její charakteristická tvář s hadí korunou.

Socha v muzeu Qasr al-Basha, pašovském paláci města Gaza
Socha v muzeu Qasr al-Basha, pašovském paláci města Gaza

Na sociálních sítích kolovaly komentáře, že bohyně války by se hodila k současné situaci v Gaze. Ta se opakovaně dostává do titulků kvůli raketovým útokům Hamásu na Izrael. A je také často napadána izraelským letectvem, přičemž naposledy byla vážně poškozena v květnu 2021. Izraelské letectvo rovněž ostřelovalo Hamás. Ten znovu zaútočil na Izrael, který reagoval uzavřením hranice pro pracovníky Gazy.

Hamas vidí Kanaán jako předchůdce Palestiny

Zástupce Hamasu Jamal Abu Rida, který je ministrem cestovního ruchu v mezinárodně neuznané vládě Gazy, označil nález za symbol nezávislosti své země. ,,Takové nálezy dokazují, že Palestina má civilizaci i historii. A nikdo nemá tu možnost popření ani zfalšování,“ řekl na tiskové konferenci. „Toto jsou Palestinci a jejich starověká kananejská civilizace.“ Neúrodné pásmo Gazy, přestože se nachází na staré obchodní cestě podél pobřeží Středozemního moře, má ve srovnání se sousedním Izraelem, Egyptem a dalšími palestinskými územími jen malé historické dědictví.

Turistické výlety do oblasti uzavřené Egyptem a Izraelem, kde žije v omezeném prostoru a ve velké chudobě kolem 2,3 milionu lidí, se stávají jen stěží možným. Ani vedení Hamasu ne vždy projevovalo takové uznání archeologii. Pozůstatky kanaánského opevněného města Tell es-Sakany se v roce 2017 svezly buldozery. A to proto, aby uvolnily místo pro vojenskou základnu a bydlení poblíž přeplněného města Gaza. Socha římského boha Apollóna v životní velikosti objevená v roce 2013 zmizela beze stopy. S mezinárodní pomocí se nedávno zakonzervovaly například nálezy z římské nebo byzantské doby.

,,Děkujeme Bohu a jsme hrdí, že socha zůstala v naší Palestině od dob Kanaánu,“ komentoval svůj nález farmář Nidal Abu Eid.

Zdroj: spiegel, Vapol