Proč výzkumníci olizují skály?

Jan Zalasiewicz (vpravo) vítězí v kategorii chemie a geologie: „Základní věc“

Absurdní nápady mohou přinést pokrok – nebo být jednoduše zábavné. V USA se udělily Ig Nobelovy ceny za objevy o podivném chování při výzkumu i chloupcích v nose. Ale i sexuálních aktivitách ančoviček.

Cenu v chemii a geologii získává výzkumný tým, který zkoumal, proč odborníci rádi olizují skály.

V kategorii strojírenství vítězí skupina, která postavila uchopovací nástroj z mrtvých pavouků.

A v medicíně se uznává, že lidé mají přibližně stejné množství vlasů v obou nosních dírkách.

Zní to divně? Mělo by!

V USA se po třiatřicáté udělovaly Ig Nobelovy ceny. Vyslovují se „ignoble“, což se překládá jako nečestné. Tradičně bizarní gala se již čtvrtým rokem konalo online. Podle organizátorů mají ceny „oslavovat neobvyklé a ctít nápadité“. Ocenění se uděluje vědeckým studiím, které vás „nejprve rozesmějí a pak donutí přemýšlet“.

Jeví se mi velkým potěšením získat cenu za tak „zásadní věc“, řekl výzkumník Jan Zalasiewicz, který se zabýval otázkou lízání kamenů. Podle analýzy jeho týmu použil italský geolog Giovanni Arduino v 18. století svůj chuťový smysl k identifikaci minerálů. Důvod olizování se nyní změnil: „Používáme zrak, nikoli chuť. Protože minerální částice jsou snáze rozpoznatelné na mokrém povrchu než na suchém,“ říká Zalasiewicz.

Mrtvoly s chloupky v nose a mrtvými pavouky

Věci byly mnohem morbidnější pro tým z USA, Kanady, Íránu a Vietnamu. Počítal chlupy v nose 20 mrtvol a našel kolem 110 až 120 vzorků na nosní dírku.

S mrtvými tvory se museli vypořádat i strojní inženýři z Indie, Číny, Malajsie a USA. ,,Když jsme zakládali naši laboratoř, všimli jsme si mrtvého stočeného pavouka na okraji chodby,“ řekl Te Faye Yap z Rice University ve Spojených státech podle zprávy v Guardianu. ,,Náš aha moment nastal, když jsme si uvědomili, že pavouci mají pouze flexorové svaly, aby vtáhli nohy dovnitř. A pomocí hydraulického tlaku natáhli nohy ven.“

Vítězové v kategorii strojírenství: Daniel Preston, Anoop Rajappan, Zhen Liu držící látkového pavouka, Trevor Shimokusu a Te Faye Yap
Vítězové v kategorii strojírenství: Daniel Preston, Anoop Rajappan, Zhen Liu držící látkového pavouka, Trevor Shimokusu a Te Faye Yap

Vrchol vědců: Pavoučí nohy lze opět otevřít tlakem. Pomocí tohoto „nekrobotického“ přístupu skupina vynalezla uchopovací nástroj založený na pavoucích, který dokáže zvedat předměty s nepravidelnými tvary. Těžko však mohly být příliš obtížné.

Jihokorejsko-američtí odborníci vynalezli také tzv. Stanford WC – toaletu, která pomocí různých nástrojů analyzuje látky vylučované lidmi. Dostali Ig Nobelovu cenu za veřejné zdraví. ,,Neplýtvejte svými výkaly,“ řekl výzkumník Seung Min Park ze Stanfordské univerzity ve své krátké děkovné řeči za cenu.

Výzkumník Seung Min Park v zamyšlené póze na záchodě ve Stanfordu
Výzkumník Seung Min Park v zamyšlené póze na záchodě ve Stanfordu

Zkuste použít elektrické hůlky

Tým výzkumníků z Argentiny, Španělska, Kolumbie, Chile, Číny a USA se ocenil za výzkum mozkové aktivity lidí, kteří jsou experti na mluvení pozpátku. „Děkujeme za tuto zábavnou cenu, rádi ji přijímáme,“ řekla vědkyně María José Torres-Prioris z univerzity v Malaze a její kolega Adolfo García – dopředu a dozadu.

Výzkumníci z Číny, Kanady, Velké Británie, Nizozemí, Irska, USA a Japonska získali cenu v kategorii „Vzdělávání“ za metodický výzkum nudy mezi učiteli a studenty. Studenti se mimo jiné mají ve třídě spíše nudit, pokud to předem očekávají, uvedl tým ve své děkovné řeči. Studenti se navíc ve třídě častěji nudí, pokud mají dojem, že se učitel nudí.

Oceněni byli také výzkumníci a výzkumnice z Japonska za své experimenty na otázku, zda elektrické hůlky a brčka mohou změnit chuť jídla. „Chuť jídla lze změnit okamžitě a vratně pomocí elektrické stimulace. Což je něco, čeho je obtížné dosáhnout s tradičními přísadami, jako je koření,“ vysvětlila podle Guardianu Hiromi Nakamura, výzkumnice z Tokijské univerzity. Je možné zvýšit vnímaný obsah soli v potravinách pomocí elektrické stimulace jazyka.

Ig Nobelova cena

Kolegové z Francie, Velké Británie, Malajsie a Finska získali ocenění za studium toho, co lidé cítí, když znovu a znovu píší slovo. Tento jev je příkladem „jamais vu“ – opaku „déjà vu,“ uvádějí. Lidé najednou vnímají známé jako neznámé. Dílo se ocenilo Ig Nobelovou cenou za literaturu.

V seznamu oceněných prací samozřejmě nemůže chybět kuriózní studie sexu: cenu za fyziku získali vědci, kteří zkoumali účinky sexuální aktivity sardele na oceán. Když se ryby v noci shromažďují u galicijského pobřeží, aby se rozmnožily, vytvářejí malé víry, které mísí různé vrstvy vody v oceánu.

Akce se zakončila tradičními závěrečnými slovy moderátora Marca Abrahamse, redaktora vědeckého časopisu o kuriózních výzkumech: ,,Pokud jste letos nezískali Ig Nobelovu cenu, a zvláště pokud jste ji vyhráli. Přeji více štěstí v příštím roce!“

Zdroj: spiegel, Vapol