Tesla Cybertruck se začne vyrábět příští rok

Již dříve představený model Cybertruck společnosti Tesla se začne vyrábět v roce 2023.

Tesla Cybertruck se měla začít vyrábět již dříve, ale kvůli menším zpožděním se s výrobou začne až během příštího roku.

Tesla uspořádala zahajovací ceremoniál s názvem „Cyber Rodeo“ v nové továrně Giga Texas u hlavního města Austin. Továrna se otevřela dne 7. dubna.

Generální ředitel Elon Musk vystoupil na pódium ve tmavých slunečních brýlích a v kovbojském klobouku. Dále obrovský dav fanoušků Tesly informoval o plánech automobilky.

Následně se Musk zmínil o velikosti nové továrny Giga Texas a také o tom, kolik může továrna vyrobit ročně celkem vozů. Musk přiznal, že v současnosti má Tesla asi 1 % celosvětového trhu s novými automobily.

Dále řekl, že cílem je získat 20 % celosvětového prodeje aut díky procesu škálování do „extrémní velikosti“. O většině produktových novinek se mluvilo již dříve, proto se o nich nedá hovořit jako o nových.

Továrna Giga Texas

Prvotním cílem továrny je výroba crossoveru Model Y. Ročně se jich má vyrobit prý až půl milionu.

Musk začal mluvit o tom, jak je myšlenka obrovské továrny pod jednou střechou lepší, než rozlehlý a nesouvislý komplex ve Fremontu v Kalifornii. Tam se začaly vozy Tesly vyrábět masově jako první.

Další továrna společnosti Tesla vyrostla poblíž hlavního města Texasu - Austinu
Nová Giga továrna poblíž Austinu

Jak řekl Musk, „Suroviny dovnitř, hromada věcí se děje, auta ven“. Odkazoval tak na tok dílů a materiálů do továrny. „Takhle obvykle fungují továrny na výrobu aut“, dodal miliardář.

Továrna má několik působivých aspektů. Svou rozlohou a několika patry už teď patří k největší továrně na světě. Velikostně je dokonce osmkrát větší než první Tesla továrna Fremont v Kalifornii.

Navíc Tesla získala největší odlévací stroj na světě. V továrně poslouží k výrobě nových bateriových článků společnosti 4680. Tyto baterie najdou využití ve zjednodušeném modelu Y, který se v továrně také vyrobí.

Tesla Cybertruck

Musk se všem omluvil za zpoždění modelu Cybertruck. Uvedl, že elektrický pickup, ve tvaru „dveřní zarážky“, půjde do výroby v Texasu v příštím roce. To jsou asi dva roky zpoždění oproti plánu. Následně se zmínil o dalších opožděných modelech, a to sportovní vůz Roadster a nákladní vůz Tesla Semi. Ten se dočká výroby rovněž v následujícím roce.

Tesla slíbila spoustu výrobních slibů, ale dost z nich je zatím v nedohlednu. Musíme si počkat, až se tyto produkty začnou doopravdy vyrábět.

Zdánlivě aktualizovaný Tesla Cybertruck se objevil na jevišti. A s nikým jiným než s Franzem von Holzhausenem, známým designérem. Ten protentokrát nedemonstroval kameny tvrdost skel.

Následně Musk ukázal, že prototyp nemá kliky u dveří. Údajně vůz rozpozná uživatele a „prostě mu otevře dveře“, zavtipkoval Musk.

Budoucí růst firmy

Tesla doufá, že v následujících letech nastane agresivní růst jako prostředek k dosažení primárního cíle. A tím je šíření udržitelnosti.

Společnost doufá, že udělá skutečný rozdíl v automobilové výrobě. Vyrábí auta lokálně (méně dopravy), zodpovědně získává materiály, šetří vodu a využívá ekologičtější techniky lakování. Cítí způsob, jak pomoci k většímu dopadu. Když spolkne větší podíl na trhu, nemusí se bát svých konkurentů.

Mezi budoucí neautomobilové projekty Tesly patří robot Optimus AI. O začátku jeho výroby se však zatím nic neví.

Musk prohlásil, že robot bude „bezpečný“ a připravený převzít úkoly, které „lidé nechtějí dělat“.

A konečně poslední projekt. Robotaxi od Tesly. Musk poukázal na to, že auto „vypadá docela futuristicky“.

Zdroj: motortrend, Vapol