Tesla srazila málem cyklistu pár vteřin poté co …

samoridici tesla

„Plně samořídící“ Tesla málem srazila cyklistu pár vteřin poté, co youtuber vytruboval bezpečnost betaverze

Není žádným tajemstvím, že fanoušci Tesly vždy brání společnost a její technologie bez ohledu na situaci. Jak nebezpečný může být tento přístup, ukazuje obzvlášť bolestivé video od znalců Tesly, kteří málem srazili cyklistu. Řidič se vrhne po volantu, aby zabránil srážce, několik sekund poté, co jeho spolujezdec vychvaluje bezpečnost jejího beta softwaru „Full Self-Driving“.

„Provádíme jízdu FSD Beta v San Franciscu, kde říkají, že je software nejlepší,“ říká Galileo Russell. Zveřejňuje video tento kanál na YouTube s názvem Hyperchange. Na sedadle spolujezdce sedí Omar, na Twitteru známý také jako @WholeMarsBlog, který provozuje vlastní zpravodajský kanál o elektromobilech. Během jízdy městem dvojice diskutuje o nedávném problému s jízdním softwarem Tesly, který se dopouštěl nelegálního zastavování, a rozplývá se nad tím, jak dobře systém zvládá rušné ulice v centru města.

Dvojice dává během jízdy poměrně velký pozor, protože cíl mají vyhodnotit verzi 10.9 FSD Beta společnosti Tesla. To, co se stane poté, se odehrává s dokonalým načasováním dobře napsaného komediálního skeče.

Podrobnější popis incidentu kdy Tesla málem srazila cyklistu

„Díky aktualizaci softwaru můžete ve skutečnosti zajistit, že tisíce lidí budou jezdit bezpečněji, a to jen díky aktualizaci softwaru přes noc,“ říká Omar. Russell začne reagovat a odpoví: „Páni, to je vlastně, to je vlastně peklo…“ a pak se vrhne po volantu, když se auto začne nebezpečně stáčet k cyklistovi jedoucímu po silnici.

Zásah přichází dostatečně rychle, aby Russell stihl cyklistu minout a předešel ,aby Tesla cyklistu srazila. Následuje výkřik plný nadávek a smíchu. „Budeme to muset stříhat?!“ ptá se Russell a rychle vykřikne: „To by ho netrefilo! Rozhodně by ho to netrefilo!“

Dvojice pokračuje v cestě a snaží se racionalizovat, minimalizovat a vysvětlit, co se stalo. „Chci říct, že to je to, co bys měl udělat.“ Omar zlehčuje incident. „Jo, to bylo jako fajn,“ souhlasí Russel a později dodává: „Tak blízko jsme se nedostali.“

Omar je toho názoru, že takové věci se očekávají, a prohlašuje: „Pro lidi je to šokující, protože je to nové, že by se něco takového mohlo stát a někoho srazit, ale systém fungoval přesně tak, jak byl navržen…. Je to normální.“ Mezitím Russell poukazuje na to, že „v lidském pilotu neustále nutíte auto, aby se vyhnulo srážce s cyklistou… ale pak se divíte, že to děláte jednu vteřinu, když jste ve FSD Beta“. Zdá se, že ignoruje skutečnost, že většina lidských řidičů se obvykle neocitne v situaci, kdy náhle namíří své vozidlo přímo na nevinného cyklistu.

Lze mít podezření, že fanoušci Tesly příliš protestují. Kdyby byl incident skutečně takovou drobnou, běžnou událostí, nevedl by k lapání po dechu, nadávkám ani k několikaminutovému vzletnému ospravedlňování toho, co se právě stalo.

Tesla pravidelně čelí obvinění

Tesla pravidelně čelí obviněním, že ohrožuje motoristy technologií, která není dostatečně bezpečná pro veřejné použití, a že se hromadí nehody a federální regulační orgány ji vyšetřují. Nedávné studie naznačují, že Tesla také možná nepředstavuje přesně bezpečnostní vlastnosti systému. Videa, jako je toto, to potvrzují; kdyby dvojice nedávala takový pozor, mohl tento incident snadno způsobit vážná zranění.

Bez ohledu na to fanoušci Tesly tváří v tvář těmto důkazům opakovaně dokazují, jak ochotně mohou společnost bránit. Sám Omar má v této oblasti zkušenost a zřejmě bojuje se základními fyzikálními zákony, když nedávno tvrdil, že software Tesly nejezdí na stopkách, a zároveň přiznal, že vůz s poslední verzí FSD Beta skutečně nezastavuje. Není problém, že 2 kmh je 1 kmh a ten je 0 kmh, pokud jste oddáni věci.

Tento postpravdivý étos začíná být všudypřítomný a fanoušci společnosti se slepě ohrazují proti sebemenší kritice. Je to velký problém, protože není možné řešit problémy ve společnosti, která odmítá uznat jejich existenci. Situaci jen zhoršuje, když lidé přijímají aktivní opatření, aby věc popřeli nebo zcela zamlžili.

Novináři jsou pod dvojím pohledem

Mnozí komentátoři z automobilového průmyslu otevřeně hovoří o výhodách vozidel Tesla. Od dlouhého dojezdu na jedno nabití až po zničující výkon Modelu S Plaid. Tyto novináře čtenaři na internetu běžně pranýřují a urážejí, jakmile sáhli k uznávání potíží společnosti s kontrolou kvality a mechanickými problémy.

Faktem je, že stejně jako každá automobilka má i Tesla dobré i špatné stránky. V některých ohledech má více špatných stránek než někteří její konkurenti. Její samořídicí technologie vyvolává u velké části řidičské veřejnosti velmi reálné obavy. Přiznání této skutečnosti není politickým postojem ani důkazem nějakého hněvu na hřišti. Je to prostě informování o tom, co se děje ve světě.

Když o tom, čemu věříme, rozhoduje osobní a politická identita, a nikoli pozorování světa kolem nás, je dialog neplodný a o pokroku nemůže být řeč. Je to poučení, které je vhodné mít na paměti při čtení jakýchkoli zpráv.

Zdroj/autor: Lewin Day