Temná stránka povolání influencera

Průzkum z roku 2019 ukázal, že děti by byly raději influencerem než astronautem. Dostalo se to na veřejnost a vedlo to ke spoustě reptání o „dnešních dětech“. Není však divu, že mladí lidé (až 1,3 milionu ve Spojeném království) chtějí vydělávat na vytváření obsahu sociálních médií.

Odhaduje se, že globální trh s influencery má v roce 2021 hodnotu 13,8 miliardy USD (400 miliard CZK). Jednotliví influenceři, jako je Zoella a Deliciously Ella, mají hodnotu přibližně 135 milionu CZK. Přibližně 300 000 lidí ve věku 18 až 26 let již využívá tvorbu obsahu jako jediný zdroj příjmu.

Životní styl influencerů

Životní styl, který vidíme inzerovaný na sociálních sítích, je lákavý, ale ovlivňuje životaschopnou kariéru? Pod lesklým zevnějškem se skrývá nejistý příjem, nerovnost v odměňování na základě pohlaví, rasy a zdravotního postižení a problémů duševního zdraví. Ve svém výzkumu s cestovními influencery a tvůrci obsahu pozoruji tyto dopady, kterých by si měli být vědomi mladí lidé, kteří doufají, že se stanou influencery.

Úspěšní influenceři budou první, kdo bude tvrdit, že se v oboru může prosadit každý. Soutěžící z Love Island, z níž se stala influencerka Molly-Mae Hague, byla kritizována za výrok, že každý „má stejných 24 hodin denně“, protože ve skutečnosti to jen málo lidí „vydělá“ finančně jako influenceři.

Expertka na ekonomiku sociálních médií Brooke Erin Duffyová zkoumá kariéry módních bloggerů, beauty vlogerů a návrhářů. Ve své knize (Not) Getting Paid to Do What You Love odhalila obrovskou propast mezi těmi, kteří nacházejí lukrativní kariéru jako influenceři, a všemi ostatními. Pro většinu lidí, kteří se snaží stát se influencery, se jejich vášnivé projekty tvorby obsahu často stávají volnou prací pro firemní značky.

Platové rozdíly influencerů

Ve zprávě z dubna 2022 výbor britského parlamentu pro digitál, kulturu, média a sport (DCMS) označil platové rozdíly za klíčový problém v odvětví influencerů. Existují rozdíly v odměňování na základě pohlaví, rasy a zdravotního postižení. Zpráva DCMS odkazovala na studii z roku 2020 od MSL group, globální firmy pro styk s veřejností, která zjistila, že mezi bílými a černými influencery existuje rasový rozdíl v odměňování 35 %.

Adesuwa Ajayi, vedoucí talentů a partnerství v AGM Talent, založila na Instagramu účet s názvem Influencer Pay Gap, aby upozornila na tyto rozdíly. Účet poskytuje platformu, kde influenceři anonymně sdílejí příběhy o svých zkušenostech ze spolupráce se značkami. Kromě rasových rozdílů účet také odhalil rozdíly v odměňování, které zažívají handicapovaní a LGBTQ+ influenceři.

Influenceři

Zpráva DCMS také zaznamenala „všudypřítomný nedostatek podpory a ochrany zaměstnanosti“. Většina influencerů patří mezi osoby samostatně výdělečně činné. Často se potýkají s nekonzistentními příjmy a nedostatkem ochrany, která se spojuje s trvalým zaměstnáním – jako je nárok na nemocenskou a dovolenou.

Rizika samostatné výdělečné činnosti jsou v odvětví influencerů umocněna absencí průmyslových standardů a malou transparentností platů. V důsledku toho tvůrci obsahu často podceňují svou vlastní tvůrčí práci a mnozí nakonec pracují zdarma.

Algoritmy

Influenceři jsou také často vydáni na milost a nemilost algoritmům. Zákulisním počítačovým programům, které určují, jaké příspěvky, a v jakém pořadí se uživatelům zobrazí. Platformy sdílejí jen málo podrobností o svých algoritmech, ale nakonec určují, kdo a co získá viditelnost (a vliv) na sociálních sítích.

Expertka na algoritmy Kelley Cotter ve své práci s instagramovými influencery zdůrazňuje, jak se z honby za vlivem stává „hra zviditelnění“. Influenceři interagují s platformou (a jejím algoritmem) způsoby, o kterých doufají, že je odmění viditelností. Ve svém výzkumu jsem zjistil, že influenceři sdílejí stále intimnější a osobnější okamžiky svého života. A neúnavně zveřejňují příspěvky ve snaze zůstat relevantní.

Hrozba neviditelnosti je neustálým zdrojem nejistoty pro influencery, kteří jsou pod neustálým tlakem krmit platformy obsahem. Pokud tak neučiní, můžou být „potrestáni“ algoritmem. Příspěvky budou skryté nebo zobrazeny níže ve výsledcích vyhledávání.

Krize duševního zdraví

Neustálá online přítomnost nakonec vede k jednomu z nejrozšířenějších problémů v průmyslu influencerů: k obavám o duševní zdraví. Influenceři se mohou připojit ke svým platformám a publiku v kteroukoli denní nebo noční dobu. Pro mnohé již neexistuje jasné oddělení mezi prací a životem. Ve spojení se strachem ze ztráty viditelnosti to může vést k tomu, že influenceři pracují nadměrně a čelí problémům s duševním zdravím, jako je syndrom vyhoření.

Viditelnost online také vystavuje tvůrce obsahu riziku značného zneužití online. Jak ve vztahu k tomu, jak vypadají nebo co dělají (nebo nepublikují), ale také negativnímu vnímání ovlivňování jako kariéry. Potenciál online zneužívání může vést k duševním a fyzickým zdravotním problémům, včetně deprese, úzkosti, tělesné dysmorfie a poruch příjmu potravy.

Ačkoli stát se influencerem může vypadat přitažlivě pro stále více lidí. Potřebujeme tedy zviditelnit a zlepšit temnou stránku tohoto odvětví prostřednictvím lepší regulace zaměstnanosti a kulturních změn vedených průmyslem.

Zdroj: bbc.com, top-voziky.cz