NASA představila nový oblek pro astronauty

Hlavní inženýr Axiom Jim Stein v novém astronautském obleku

Tenčí, flexibilnější, ale především lepší tepelná ochrana: Americká vesmírná agentura NASA tak představila nový oblek, který mají astronauti používat pro přistání s lidskou posádkou na Měsíci již v roce 2025. Jen barva ještě nebyla úplně správná.

Větší flexibilita a lepší tepelná ochrana

Americká vesmírná agentura NASA tak představila svůj prototyp obleku astronautů pro misi Artemis 3 při přistání na Měsíci. Tento oblek, vyvinutý soukromou vesmírnou společností Axiom Space, tak údajně nabízí větší flexibilitu ale zejména lepší tepelnou ochranu než modely používané na již předchozích misích Apollo. Oblek má tak několik vrstev ochrany, batoh s životně důležitými systémy a dále také kameru s vysokým rozlišením na helmě.

Hlavní inženýr Axiom Jim Stein osobně předvedl tento oblek. A to na prezentaci v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu v Texasu. Zkroutil se v něm, přidřepl si a taky poklekl, proto aby ukázal, jak se stávají astronauti v tomto obleku flexibilní. Artemis vyhrál kontrakt v přepočtu hodnoty 5 mld. Kč na vývoj obleků pro astronauty.

Barva obleku pro astronauty

Nyní prezentovaný oblek byl černý s modrými a oranžovými prvky. Na misi s přistáním na Měsíci plánovanou na konec roku 2025 si však ale astronauti obléknou bílý oblek, který tak nejlépe odráží sluneční paprsky.

Nový skafandr pro přistávací misi na Měsíci Artemis 3; NASA představila nový oblek pro astronauty
Nový skafandr pro přistávací misi na Měsíci Artemis 3
Pro srovnání: Měsíční oblek Neila Armstronga z roku 1969
Pro srovnání: Měsíční oblek Neila Armstronga z roku 1969

S misí Artemis 3 chce tak NASA přivést astronauty na Měsíc poprvé po více než 50 letech. Během mise Artemis 1 obíhala loni v listopadu a prosinci kolem Měsíce bezpilotní kosmická kapsle Orion. Následná mise Artemis 2 má přivést astronauty na oběžnou dráhu Měsíce před plánovaným přistáním na Měsíci s Artemis 3.

USA provedly první přistání člověka na Měsíci v roce 1969 pomocí mise Apollo 11. Poslední přistání člověka na Měsíci bylo v roce 1972. A to s misí Apollo 17.

Zdroj: spiegel, Vapol