Subaru plánuje hybridy a další EV od Toyoty

Subaru využije svého vztahu s Toyotou a v příštích několika letech rozšíří svou elektrickou řadu, přičemž překoná mezeru v nabídce hybridů.

V době, kdy se blíží doba všeobecného zavádění elektrických vozidel, hledají menší automobilky pomoc u velkých konglomerátů, které se potýkají s velkými počátečními náklady potřebnými na vývoj zcela nových platforem a pohonných jednotek. Jednou z takových společností je i Subaru, které se snaží posílit vazby s Toyotou. Ta v Subaru drží 20% podíl. Subaru nastínilo plány na tři nová elektrická SUV v příštích několika letech.

Jak informoval server Automotive News, plány prozrdili během nedávného hovoru k výsledkům hospodaření. Subaru si stále klade za cíl, aby polovinu jeho celosvětových prodejů, tedy zhruba 600 000 vozů, tvořily elektromobily. V čele tohoto úsilí bude stát model Solterra, přebarvená Toyota bZ4X, spolu s dalšími třemi crossovery, které se očekávají do konce roku 2026. Stejně jako Solterra budou i další tři SUV vyvíjena a vyráběna společně s Toyotou.

Subaru

Výroba elektromobilů Subaru

Jeden z těchto elektromobilů Subaru montuje ve své továrně v japonské Jadžimě. Zatímco Toyota bude jeden vyrábět v USA. Očekává se, že druhý z nich bude verzí připravovaného elektrického crossoveru bZ5X se třemi řadami sedadel. Ten uvedou do provozu v roce 2025 v závodě Toyoty v Kentucky. Spolupráce s jinými společnostmi snižuje riziko, že se Subaru bezhlavě vrhne do nové technologie pohonu, zejména v době, kdy panuje nejistota ohledně poptávky po elektromobilech v USA. Díky partnerství s Toyotou budou mít elektromobily Subaru vyráběné v USA nárok na federální daňové úlevy na elektromobily, aniž by Subaru muselo přestavovat svůj americký závod.

Přesto společnost plánuje do konce roku 2028 uvést na trh další čtyři elektromobily. Všechny vyvinou výhradně ve vlastní režii. Subaru předpovídá v roce 2028 celosvětový prodej 400 000 elektromobilů, ale během hovoru k výsledkům přiznalo, že to stále závisí na velkém nárůstu poptávky. To je velmi vzdálené loňským 14 000 prodaným elektromobilům, z nichž 8872 našlo domov v USA. V roce 2025 v Japonsku zavedou vlastní výroba elektromobilů, což by mělo stačit na 200 000 kusů ročně. A v roce 2027 má v Japonsku přibýt další linka na dalších 200 000 kusů.

Společnost také hodlá doplnit svou modelovou řadu o hybridní varianty crossoveru Crosstrek a SUV Forester, z nichž druhý se bude vyrábět v Japonsku a Indianě. V závodě v Indianě se dosud vyráběl model Legacy. Nicméně Subaru právě oznámilo, že tento sedan po modelovém roce 2025 vyřadí z výroby. Výrobu další hybridní konfigurace v USA zahájí v roce 2026. Očekáváme, že při přechodu na elektrický pohon se v celé modelové řadě Subaru rozšíří další hybridy.