Muž nemocný opičími neštovicemi

Téměř k nerozeznání od neštovic, ale méně smrtelné: ve Spojeném království se muž nakazil virem opičích neštovic. Zdravotní úřady vidí pouze nízké riziko infekce.

Cestovateli, který přicestoval nedávno z Nigérie, měl ve Spojeném království diagnostikován virus opičích neštovic. Onemocnění podléhá hlášení a je tak vzácné, že se diagnóza nyní stala veřejnou. Zdravotnické úřady ve Spojeném království ujišťují zdravotnické úřady, že riziko, že se někdo nakazí dotyčnou osobou, je velmi nízké. Institut Roberta Kocha má o nemoci připravené podrobné informace.

Opičími neštovicemi se obvykle nakazí konzumací takzvaného bushmeatu – masa afrických divokých zvířat – nebo úzkým kontaktem s primáty, hlodavci, africkými divokými veverkami nebo ve velmi vzácných případech s nakaženými lidmi. Opičí neštovice tak mají potenciál stát se zoonózou, tedy onemocněním, které se šíří ze zvířete na člověka.

Průběh onemocnění je však výrazně mírnější než u lidských neštovic. Nejvíce se stávají postiženy děti, což se jeví pravděpodobně jako způsob hlavní cesty přenosu: Většina nakažených lidí v Africe se pravděpodobně nakazí virem při hře s hlodavci nebo malými opicemi. Úmrtnost se pohybuje kolem dvou procent a většinou jsou postiženy děti. Úmrtí postižených, kteří byli starší osmi let, nejsou známa. Pacienti s příznaky jsou sami nakažliví. Stejně tak jako tento nakažený muž.

Makak: Pokud nemáte úzký kontakt s malými opicemi a žijete mimo Afriku, nemusíte se opičích neštovic bát., Muž nemocný opičími neštovicemi
Makak: Pokud nemáte úzký kontakt s malými opicemi a žijete mimo Afriku, nemusíte se opičích neštovic bát

Očkování proti neštovicím chrání i proti opičím neštovicím

Epidemií nebo pandemií se však není třeba obávat: Všechny lidské nemoci, jako ty, které se poprvé objevily v roce 1960, postupovaly jako jednotlivé případy bez dalšího šíření. Poslední izolované případy opičích neštovic ve Spojeném království byly v letech 2018 a 2021.

Opičí neštovice jsou jednou z několika neštovicových chorob, které také provázejí lidstvo po mnoho tisíc let. Ačkoli se jeví zřídka smrtelné, mají spojení s rizikem úplné slepoty. Neexistuje na to žádná specifická léčba, ale existuje očkování. Starší lidé, kteří se očkovali proti neštovicím, jsou vůči této nemoci imunní, protože očkování proti neštovicím chrání i proti opičím neštovicím.

Pravé neštovice se stávaly metlou lidstva po tisíce let a vyhladí celé populace. Naposledy se objevily v Německu v 60. a na počátku 70. let. V roce 1979 Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila nemoc za vymýcenou. Ti, kteří se narodili později, se proto již proti ní neočkovali.

Zdroj: spiegel, Vapol