Vývoj tepelných čerpadel pro obytné domy

Německý Fraunhoferův institut pro solární energii a skupina výrobců tepelných čerpadel zahájily projekt výměny plynových a olejových topných systémů ve vícegeneračních domech za propanová tepelná čerpadla s nízkonabíjecím propanem (R290) jako chladivem. Výzkumníci z německého Fraunhoferova institutu ISE spolu s konsorciem výrobců tepelných čerpadel a odborníků z bytového průmyslu odhalili plány na vývoj tepelných čerpadel pro obytné domy s propanem R290 jako chladivem.

Projekt LC R290 – Low Charge Heat Pump Solutions si klade za cíl „vyvinout snadno použitelná řešení, která se mohou propagovat jako náhrada plynových a olejových topných systémů ve stávajících vícegeneračních domech,“ uvedl Fraunhofer ISE v prohlášení.

Dr. Lena Schnabel, vedoucí oddělení technologií vytápění a chlazení ve výzkumném ústavu, uvedla, že propan se stal uznávaným chladivem pro průmysl tepelných čerpadel. Poznamenala, že se nyní široce používá pro tepelná čerpadla instalovaná venku. „Nyní potřebujeme řešení, která lze snadno implementovat i uvnitř,“ dodala.

Propanová tepelná čerpadla pro obytné domy

Vývoj tepelných čerpadel pro obytné domy
Fraunhofer ISE

Konsorcium má vyvíjet tepelná čerpadla pro jednopodlažní systémy vytápění, vnitřní systémy ústředního vytápění a vysoce výkonná čerpadla venkovního vytápění. Bezpečnost bude klíčovým zájmem pro vnitřní vytápění. Tým bude stavět na vývoji chladicího okruhu s tepelným čerpadlem společnosti Fraunhofer využívajícím méně než 150 g propanu. Proto, aby se zajistila dostatečná topná kapacita při použití malého množství vysoce hořlavého chladiva.

Tým uvedl, že chce vyvinout tepelná čerpadla s vyšší tepelnou kapacitou. Ta by nahradila vnitřní systémy centrálního vytápění. Proto, aby navázala na výsledky projektu LC150 a snížila spotřebu propanu ve velkokapacitních tepelných čerpadlech. Mají také studovat, jak propojit a ovládat několik tepelných čerpadel v jednom domě, a zároveň testovat řadu bezpečnostních konceptů.

U venkovních vysokokapacitních systémů se výzkumníci zaměří na optimalizaci redukce chladiva, odmrazování a bezpečnostních prvků. „Cílem je být schopen implementovat větší výkony se stejnou půdorysnou plochou a bezpečnostní zónou. A to prostřednictvím snížení množství chladiva a lepšího odmrazování, a tím usnadnit instalaci těchto systémů v městských oblastech,“ řekl Fraunhofer ISE.

Struktura výzkumně-průmyslového konsorcia se pokusí urychlit komercializaci řešení. Zúčastnění výrobci tepelných čerpadel mohou začlenit řešení do vlastního vývoje produktů. Podle Fraunhofer ISE by objemy výroby ve výrobním měřítku měly nabídnout významný potenciál snížení nákladů na nová řešení.

„Zúčastněné společnosti budou mít přístup ke všem výsledkům projektu. A zároveň měření během projektového období, stejně jako nepřímému využití testovacích zařízení a zkušenostem Fraunhofer ISE s nakládáním s propanem,“ řekla vedoucí projektu Katharina Morawiez. „V ideálním případě je výhoda vývoje pro zúčastněné výrobce navíc zajištěna právy průmyslového vlastnictví (patenty, užitné vzory, ochrana vzorů).“

Projekt LC R290 získal finanční prostředky v přepočtu ve výši 169 500 000 Kč. A to od německého spolkového ministerstva hospodářství a klimatu.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint