Ineos: Rozšíření společnosti

Na summitu Budoucnost automobilu, který pořádal deník Financial Times, se sešlo 82 řečníků z celého dopravního světa. A to z důvodu účasti na třídenních panelech. Jedním z nich byla Lynn Calder, generální ředitelka společnosti Ineos Automotive. Calder měla co vyprávět o plánu společnosti „držet se toho, co známe, ale zvětšovat se“.

Jak uvedl časopis Motor Trend, to, co Ineos (zatím) umí, jsou tvrdé off-roady a cesta k expanzi se drží této jediné klíčové kompetence. Prvním krokem v expanzi po kombíku Grenadier a pick-upu Quartermaster bude středně velké SUV Fusilier. Odhalili jej v únoru a na trh by mělo přijít v roce 2027. Fusiler, zkonstruovaný na platformě skateboardu, což je odklon od podvozku s žebřinovým rámem, který mají jeho větší sourozenci, nabídnou jako vozidlo s elektrickým pohonem na baterie a jako elektromobil s prodlouženým dojezdem.

Při poskytování podrobností o pohonných jednotkách Calder uvedla, že BEV ujede na jedno nabití přibližně 400 km. Tohle číslo pravděpodobně odvodili z cyklu WLTP. Neboť společnost Ineos je anglická a summit se koná v Londýně. Varianty REV by měly mít menší baterii. Sama o sobě ujede asi 270 km, přičemž generátor poháněný palivem by se používal pouze k doplňování baterie, nikoli k pohonu kol.

Ineos plánuje další 2 SUV

Poté automobilová odnož petrochemického konglomerátu Ineos plánuje další dvě SUV. Měla by se postavit za Grenadier – jedno větší, druhé menší. Ty údajně nebudou tak zaměřené na jízdu po silnici jako Grenadier. Jen hádáme, ale pokud je dvojice Grenadier/Quartermaster konkurencí pro Wrangler/Gladiator, větší vůz by mohl jít výrazněji na ruku luxusu a vyzvat Grand Cherokee L.

Nejsme si jisti, kam se menší SUV zařadí. Grenadier je dlouhý 4851 mm, což je asi o 71 mm více než Jeep Wrangler Unlimited. Fusilier je dlouhý 4521 mm. Což je o 254 mm více než dvoudveřový Wrangler, o 200 mm více než Defender 90 a o 127 mm více než dvoudveřové Bronco. Je zřejmé, že 330 mm je spousta místa, kam vměstnáte další čtyřdveřový model s trochu jiným zaměřením. Nebo kdo ví, třeba to bude dvoudveřový model ještě kratší než Fusilier. Calder neřekla, na jakých typech architektur tyto dva nové vozy uvidíme. Nicméně stejně jako Fusilier budou konstruovány tak, aby mohly akceptovat různé typy pohonných jednotek.

Ineos – SUV

Aby se tyto plány a bilance co nejlépe využily, Calder uvedl, že společnost zvažuje založení továrny v USA. V současné době vlastní Ineos jediný závod ve francouzském Hambachu. Vzhledem k tomu, že na Státy již připadá nejvíce objednávek na Grenadier a Quartermaster, pomohla by výstavba zde podpořit růstové ambice a vyhnout se 25% clu na dovoz Quartermasteru z Francie. Nebo, hele, kdyby Ineos dokázal vyrábět ten malý, těžce pracující pickup za rozumnou cenu, o který stále více kupců nákladních vozů prosí už nejméně 15 let, mohl by Ineos vedle této americké továrny postavit bankovní trezor.

Stále není jasné, kde bude probíhat výroba

Rozhodnutí o místní továrně bude v horizontu několika let, podle toho, kde se bude Fusilier vyrábět. Továrna v Hambachu prý při třísměnném provozu ročně vyrobí maximálně 50 000 Grenadierů a Quatermasterů dohromady, ale to jsou větší vozidla než Fusilier, postavená na jiné platformě. Ať už továrna skončí kdekoli, zmíněnou alternativou je Čína, do deseti let začne plnit cíl společnosti Ineos Automotive prodávat 300 000 vozů ročně po celém světě.

Calder věří, že během deseti let by Ineos mohl celosvětově prodávat 200 000 až 300 000 vozidel.
neplánuje vyrábět nic jiného než terénní vozidla s pohonem 4×4.