Mercedes-Benz testuje elektrické kamiony

Mercedes-Benz eActros LongHaul

Mercedes-Benz Trucks testuje provozní připravenost svých eActros LongHaul a eActros 300 jako tahače. A tentokrát míří do oficiálního rodného města Santa Clause za polárním kruhem. Proto, aby si kamiony vyzkoušely své kroky v extrémních mrazech.

Zimní testy nákladních vozů Mercedes-Benz v Rovaniemi – „oficiálním domovském městě Santa Clause za polárním kruhem“ v Laponsku ve Finsku – jsou navrženy tak, aby otestovaly odolnost nákladních vozidel společnosti. A taky, aby určily jejich sériovou připravenost.

Testování poskytuje Mercedes-Benz Truck neocenitelná data o podmínkách klesajících na -25 °C, silném větru a zasněžených a zledovatělých vozovkách.

Prototypy bateriového elektrického eActros LongHaul – jehož sériová příprava se plánuje na rok 2024. A bateriového elektrického eActros 300 jako traktoru byly podrobeny náročné zkoušce. I proto, aby se zjistily účinky extrémních mrazů na ovladatelnost, ergonomii a pohodlí.

Testování elektrických vozíků se zaměřilo také na startovací vlastnosti a ochranu komponentů pohonu před nízkými teplotami, tepelný management, nabíjecí vlastnosti a robustnost senzorů.

Mercedes-Benz testuje elektrická kamiony
Mercedes-Benz eActros 300

„Testování naší produktové řady v extrémních zimních podmínkách je také nezbytnou součástí vývoje našich vozidel z hlediska alternativních pohonů,“ řekl Dr. Christof Weber, vedoucí globálního testování Mercedes-Benz Trucks.

„Dopravci se musí ve vysoce konkurenčním prostředí v kteroukoli roční dobu spolehnout na naše elektrická nákladní vozidla, stejně jako jsou zvyklí z konvenčně poháněných vozidel.“

Mercedes-Benz testuje na polárním kruhu

Už cesta na zimní testovací tratě poskytla cennou zpětnou vazbu pro inženýry. Ti mohli otestovat změnu jízdního pruhu v rámci Active Sideguard Assist. Nebo aktivní navádění v jízdním pruhu s Active Drive Assist v Actrosu L.

Vzhledem k tomu, že cesta překročila i několik státních hranic, mohli inženýři Mercedes-Benz Truck také změřit dopad na asistenční systémy specifického značení jízdních pruhů. Dále dopravních značek nebo digitálních mapových podkladů.

Inženýři věnovali při testování zvláštní pozornost vlivu chladného počasí na baterii a elektrický pohon.

Některé výsledky mohou také překvapit. A eActros LongHaul obecně dokáže vyhřát kabinu rychleji než dieselový nákladní vůz díky menšímu topnému okruhu s vysokým výkonem.

„Testy vlastností baterií a elektrického pohonu při extrémních teplotách nebo jízdních vlastností vozidla na kluzkých, zledovatělých vozovkách ukazují, že i ve velmi zimních podmínkách jsou naše kamiony na baterie plně provozuschopné,“ řekl Weber.

Očekává se, že sériová výroba eActros 300 jako tahače se má zahájit v druhé polovině roku 2023. A to po jeho debutu na konferenci IAA Transportation v Hannoveru v roce 2022.

I eActros 300 jako tahač se založil na stejné technologii jako eActros 300/400. A má se dodávat se třemi 112 kWh bateriemi s dojezdem až 220 kilometrů.

Mezitím, sériová výroba v roce 2024, nabídne eActros LongHaul dojezd kolem 500 kilometrů.

Zdroj: thedriven, Vapol