Obnovitelné zdroje energie zaznamenaly v loňském roce rekordní nárůst

Sedm zemí nyní vyrábí 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Rok 2023 se stal z hlediska nových instalací nejlepším rokem v historii

Sedm zemí nyní vyrábí 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. dvě z těchto zemí se nachází v Evropě. Loňský rok se stal z hlediska nových instalací větrné energie nejlepším rokem v historii.

Nejlepší rok v historii nových větrných projektů

Podle nejnovější zprávy Global Wind Report oborového sdružení Global Wind Energy Council (GWEC) se v roce 2023 na světě instalovalo 116 gigawattů nové kapacity větrné energie. To je o 50 % více než v roce 2022. Rok 2023 se tak stal nejlepším rokem v historii nových větrných projektů.

V oblasti instalací větrných elektráren na moři i na pevnině vede Čína. Následuje USA, Brazílie a Německo. Díky silnému růstu v Nizozemsku zaznamenala Evropa v roce 2023 také rekordní rok s 3,8 GW nové kapacity větrné energie na moři.

V oblasti instalací větrných elektráren na moři i na pevnině vede Čína
Loňský rok se stal rekordním v počtu nových instalací větrných elektráren

Ačkoli se růst větrné energie silně koncentruje v několika velkých zemích, některé další regiony a státy zaznamenaly rekordní růst. Afrika a Blízký východ instalovaly v roce 2023 téměř 1 gigawatt větrné kapacity, což je téměř trojnásobek oproti předchozímu roku.

Podle autorů zprávy se svět v boji proti změně klimatu „ubírá správným směrem“. Autoři však upozorňují, že roční nárůst musí do roku 2030 činit alespoň 320 gigawattů, aby se splnil závazek COP28 ztrojnásobit do konce desetiletí množství energie z obnovitelných zdrojů.

„Je skvělé vidět, že se růst větrného průmyslu zrychluje. Jsme hrdí na to, že jsme dosáhli nového ročního rekordu,“ řekl generální ředitel GWEC Ben Backwell. „Pro uvolnění růstu je však třeba udělat mnohem více.“

Které země jsou zcela poháněny obnovitelnými zdroji energie?

Podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) a Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) vyrábí nyní sedm zemí veškerou energii z obnovitelných zdrojů.

Více než 99,7 % elektřiny v Albánii, Bhútánu, Etiopii, na Islandu, v Nepálu, Paraguayi a Demokratické republice Kongo pochází z geotermální, vodní, solární nebo větrné energie.

Více než 99,7 % elektřiny v Albánii, Bhútánu, Etiopii, na Islandu, v Nepálu, Paraguayi a Demokratické republice Kongo pochází z geotermální, vodní, solární nebo větrné energie
Některé země, jako třeba Island, využívají hojně geotermální energii

Podle údajů, které shromáždil profesor Stanfordovy univerzity Mark Jacobson, se Norsko přiblížilo na 98,38 %. A to díky energii z větru, vody nebo slunce.

Dalších 40 zemí získalo v letech 2021 a 2022 alespoň polovinu elektřiny z obnovitelných zdrojů, včetně 11 evropských zemí. Země jako Německo či Portugalsko mohou krátkodobě fungovat na 100 % větrné, vodní a solární energie.

Solární energie by mohla předstihnout ostatní obnovitelné zdroje

Ačkoli mnoho z těchto zemí v současnosti využívá velké množství vodní nebo větrné energie, odborníci předpovídají, že v blízké budoucnosti by mohla solární energie převzít roli hlavního zdroje. Technologie se zlepšila a náklady rychle klesají.

V roce 2023 dominovala solární energie, která se na celkovém růstu podílela 73 %
Solární energie by se měla stát hlavním světovým zdrojem energie

V roce 2023 dominovala solární energie, která se na celkovém růstu podílela 73 %. Následovala větrná energie s 24 %. Ta nyní tvoří 37 % celkové světové kapacity obnovitelných zdrojů energie.

Studie University of Exeter a University College London z roku 2023 předpovídá, že solární energie dosáhne „nezvratného bodu zvratu“ a do roku 2050 se stane hlavním světovým zdrojem energie.