Sjezdovky pouze pro náročné lyžaře

Horské středisko Valais

Je to možná jedno z nejnáročnějších lyžařských středisek Švýcarska, ale právě sjezdovky dělají z tohoto horského střediska Valais místo pro opravdové lyžaře.

Fouká vichřice a sníh naráží vodorovně do oken. Zatímco lyžaři čekají na příznivější počasí. Ale to nejsou ledajací lyžaři, jsou nejlepší na světě ve freeridu (lyžování na neupraveném terénu), kteří se sešli ve Verbier na finále Freeride World Tour (FWT). A to na jedné z nejnáročnějších světových tour. 

Nechvalně známý Bec des Rosses, na kterém začalo finále FWT v roce 1996 jako Verbier Xtreme, přichází s varováním v aplikaci Fatmap pro backcountry lyžaře, turisty a cyklisty. ‚V případě pádu hrozí lyžaři jistá smrt.‘ 

Navzdory tomu, že středisko je synonymem pro lesk a půvab, je to právě přítomnost tohoto impozantního vrcholu spolu s dalšími stejně zastrašujícími, co udržuje pověst Verbier jako magnetu pro vážné lyžaře a freeridery. Zakladatel FWT a místní snowboardista Nicholas Hale-Woods říká: „Verbier si chce zachovat atmosféru freeridu – díky tomu se stává tak skvělý.“

I když se infrastruktura zlepšila, atmosféra se nezměnila: ulice jsou stále plné lyžařů v horolezecké výstroji. A vedle drahých sushi restaurací jsou burgerové bary a dlouholeté pamětihodnosti jako Pub Mont Fort a Fer à Cheval.

Nejnáročnější sjezdovky Švýcarska

Vertikální pokles stojí za výlet sám o sobě – zejména pro off-pisters. Z vrcholu Mont Fort do vesnice je to 1 830 metrů. Díky čemuž jsou zdejší lanovky dostupné mimo sjezdovky jedny z nejlepších v Evropě. Pokud si nenajmete průvodce (nutnost, mimo sjezdovky), Verbier má také několik unikátních lavinovitě hlídaných „itinerářů“. Ty nabízejí stejné vzrušení z dobrodružství mimo sjezdovky, ale s menším rizikem. Mont Gelé má neuvěřitelné výhledy na masiv Grand Combin a Mont Blanc. Vallon D’Arby vás vezme do La Tzoumaz – a favorit, Tortin – masivní, severně orientovaný sjezd z vrcholu sedačkové lanovky Lac des Vaux do Chassoure, s úseky až 50 stupně ve výšce, které mohou otestovat i ti nejlepší. 

Snowboardista skočí ve Verbier; Sjezdovky pouze pro náročné lyžaře
Verbier je magnetem pro milovníky zimních sportů, včetně zkušených lyžařů a freeriderů

I když se může zdát, že sjezdovky upřednostňují zkušení lyžaři, dlouho plánovaná lanovka z Verbier do Savoleyres umožní přístup do přilehlých středisek La Tzoumaz, Nendaz a Veysonnaz pro všechny úrovně a bude pokryta regionálním vlekem 4 Vallées. Průkazy zůstávají za konkurenceschopné ceny.  

Možnosti pobytu

I když existují špičkové možnosti co se týče ubytování(například W Verbier, 67 Pall Mall Verbier nebo chata Richarda Bransona, The Lodge), je zde také cenově dostupné ubytování. Včetně 14 B&B, 17 jedno- až tříhvězdičkových hotelů a hostelu v Le Châble. Zdá se, že podniky, které řídí cestovní ruch ve Verbier, se zdají být odhodlány udržet středisko věrné jeho hardcore lyžařským kořenům – švédští majitelé nového tříhvězdičkového hotelu Shed se vzdali tradičního švýcarského stylu chaty ve prospěch současného, ​​skandijského designu a neokázalé atmosféry. A oslovili tak mladé freeridové publikum.  

Mezitím, na luxusním konci trhu, je Verbier známý tím, že posouvá hranice. Dobrodruh Tom Avery založil luxusní chatovou společnost Ski Verbier Exclusive v roce 2009 poté, co ve středisku pracoval jako řidič a lyžařský průvodce. Ve svém volnu Tom vytvořil světové rekordy na severním a jižním pólu. A také dosáhl nejrychlejšího přechodu Grónska a tvrdí, že Verbier podporoval jeho dobrodružného ducha. „Ano, je zde mnoho bohatství a úspěchu, ale ve srovnání s jinými středisky stejného profilu je mnohem diskrétnější,“ říká. „Málo z našich hostů lyžuje mimo sjezdovku. A nemusíte strávit noc v Cabane Mont Fort nebo jezdit na heliski na Grand Combin – dramatické alpské vrcholy Verbier se tady nacházejí ve chvíli, kdy rozevřete závěsy.“ 

Jak na to
Sedm nocí v hotelu Shed stojí od 32 tis. Kč na osobu, kde se započítává nocleh se snídaní. 

Pobyt na sedm nocí v Chalet Hickory se Ski Verbier Exclusive stojí od 53 tis. Kč na osobu, pokud pokoj sdílejí čtyři osoby s vlastním stravováním.

Zdroj: nationalgeographic, TowPoint