Lexus RZ 450e odhalen

Lexus uvedl na trh své druhé akumulátorové elektrické vozidlo, RZ 450e, a převzal list z knihy Tesla s přidáním volantu.

RZ 450e je druhým elektromobilem Lexus, který se připojuje k modelu UX 300e, který se zákazníkům začne nabízet na konci roku 2022. Zatím však nebyly oznámeny žádné ceny, ani není stanoven časový plán případného uvedení na trh.

Stejně jako jeho blízký příbuzný Toyota bZ4X se i Lexus RZ 450e postavil na speciální platformě vyvinuté pro elektromobily japonské automobilky. Nicméně v typickém stylu Lexus má masku chladiče Diabolo – i když obráceně, protože mřížku nepotřebuje.

Lexus RZ 450e má pod podlahou baterii o kapacitě 71,4 kWh, která se má plně integrovat do podvozku a na jedno nabití ujede více než 400 km. Ačkoli oficiální homologace ještě není dokončena.

Vozidlo je poháněno čtyřmi koly a využívá výrobce e-Axle: kompaktní modulární komponent, který se skládá z elektromotoru, převodovky a řídicí jednotky a je umístěn mezi poháněnými koly.

Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus
Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus
Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus
Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus

U RZ 450e spolupracují dvě e-nápravy společně s pohonem všech kol na přizpůsobení trakce a distribuce výkonu příslušným jízdním podmínkám. Rozdělení točivého momentu mezi přední a zadní nápravu lze nastavit v rozsahu od 0:100 do 100:0.

Přední elektromotor poskytuje výkon 150 kW a zadní 80 kW, dohromady 230 kW. Cílová spotřeba RZ 450e se udává 18,1 kWh na 100 km.

Společnost neuvedla žádné informace o rychlosti nabíjení. I když může být bezpečné předpokládat, že maximální rychlost nabíjení bude rovna maximální rychlosti 150 kW u bZ4X.

Rozvor RZ 450e má mít 2 850 mm, vozidlo se standardně dodává s 20palcovými koly dle tiskové zprávy výrobce.

Žádný problém

Zatímco Lexus RZ 450e se stává standardně dodáván s tradičním volantem, prémiová japonská automobilka se také rozhodla poskytnout řidičům možnost třmenu ve tvaru písmene D. Podobné tomu, které lze vidět u vylepšené Tesly Model S, která také funguje s řízením steer-by-wire.

Systém steer-by-wire se navrhl tak, aby snižoval vibrace při jízdě po nerovných cestách a umožňoval stabilní ovládání a snadnou korekci při silném bočním větru. K dispozici je také failover pro procesory a záložní zdroj pro případ ztráty hlavního zdroje napájení systému.

Podle výrobce vyžaduje třmenový volant menší námahu při řízení: stačí otočení o 150 stupňů ze střední polohy k levému nebo pravému dorazu; není nutné sahat přes ruku. Kromě klasických přístrojů je zde head-up displej a 14palcový multimediální displej.

Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus

RZ 450e s bezpečnostním systémem Lexus Safety System+ zahrnuje asistenční technologii řidiče včetně upozornění na pohotovostní službu. Je nainstalován aktivní jízdní asistent s posilovačem řízení a senzorem, který kontroluje chování při řízení, zda nevykazuje známky únavy nebo rozptýlení.

Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus
Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus
Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus
Lexus RZ 450e. Zobrazený model LHD. Zdroj: Lexus

Díky vzdálenému parkování, podobně jako Tesla’s Autopark, se může jeho software aktualizovat také vzduchem.

Další funkce RZ 450e

Na přání je k dispozici také digitální zpětné zrcátko, které spolupracuje s kamerami a jehož zpětnému pohledu nemohou bránit opěrky hlavy ani zavazadla.

Volitelná panoramatická střecha má povrchovou úpravu. Ta odráží infračervené záření a jeví se navržena tak, aby omezovala tepelné záření za slunečných dnů. A zároveň zadržovala teplo v interiéru za chladného počasí. Střecha má také funkci elektrického zatemnění, kterou lze pouhým dotykem okamžitě přepnout z průhledné na neprůhlednou.

Nová sálavá topidla mají umístění ve výšce kolen před řidičem a spolujezdcem pod sloupkem řízení a spodní přístrojovou deskou. Kromě vyhřívaných sedadel a vyhřívaného volantu by měl rychleji prohřát interiér.

RZ 450e se stává součástí plánu Toyoty nabízet do roku 2030 plně elektrické možnosti ve všech svých kategoriích. A do roku 2035 dosáhnout 100% prodeje elektrické energie.

Zdroj: thedriven, Vapol