Zdražování fotovoltaiku nezbrzdí

Zdražení energií. Vojenský konflikt na Ukrajině. Touha lidí po energetické soběstačnosti se promítá do rekordního zájmu o nové solární elektrárny v Česku. Přední dodavatelé fotovoltaických komponentů mají násobně vyšší poptávku než v roce 2021.

Zdražování neminulo ani fotovoltaiku

Lidé i firmy v Česku mají letos nebývalý zájem o fotovoltaické elektrárny (FVE). Jejich dodavatelé zaznamenali až čtyřnásobný nárůst poptávky v meziročním srovnání oproti minulému roku.

Na druhé straně kvůli nedostatků komponentů a logistickým problémům se o měsíce prodlužují termíny dodání. Způsobila to kombinace faktorů – pandemie covidu v Číně, válečný konflikt na Ukrajině a obrovský boom solární energetiky po celém světě.

Asi nejvíce nyní dodavatelů komplikuje život kvůli Covidu zavřená čínská metropole Šanghaj, která je největším přístavem v Číně, což dále komplikuje, zpožďuje a zdražuje dopravu fotovoltaických komponentů do Evropy.

Další příčinou je silný dolar, který používají výrobci v Číně jako základní měnu v mezinárodním obchodě. Toto se promítá do zdražování asijských panelů, střídačů a batériových systémů

„Panely i střídače s termínem dodání v září 2022 budou opět až o 5-10% dražší než tomu bylo na konci roku 2021. Navíc, baterie pro rezidenční sektor jsou vyprodány do konce letošního roku, a to samé platí i pro hybridní střídače,“ komentuje současný vývoj trhu Radek Orság, jednatel společnosti SOLSOL s.r.o..

Chybí baterie

Přední instalatér FVE na českém trhu, kterým je společnost S-Power Energies, zaznamenala nárůst poptávky po FVE navzdory zdražování meziročně o 2,5 násobek. V prvním čtvrtletí letošního roku firma přijala až 3500 poptávek měsíčně.

„Termíny instalací se skutečně prodloužily, aktuálně v S-Power Energies uvádíme osm měsíců od podpisu smlouvy. Proti dřívějšku jsou nyní termíny dvojnásobné. Důvodem však nejsou pouze instalační kapacity, ale i výpadky v dodávkách technologií, které nejsme schopní ovlivnit,“ řekla mluvčí společnosti Věra Kubátová.

Pandemie covidu podle Kubátové silně narušila dodavatelské řetězce, konflikt na Ukrajině znemožňuje dovoz technologií kamionovou dopravou přes Rusko a Bělorusko. Aktuálně tak dochází k výpadkům dodávek technologií, zejména baterií.

„Ve společnosti S-Power Energies se přesto snažíme dělat maximum, proto i za cenu vyšších nákladů (pro nás, nikoli pro klienta) jezdíme k některým zákazníkům nadvakrát. Aby nemuseli čekat déle, než je nutné, instalujeme jim nejprve samotnou fotovoltaiku, a teprve posléze bateriové úložiště,“ uvedla Kubátová.

Letos firma očekává, že by mohla nainstalovat až 2200 solárních elektráren.

Zdražení a dlouhé dodací lhůty

Podobnou situaci v dodávkách FVE pro konečné zákazníky hlásí společnosti ČEZ či E.ON, které mají na fotovoltaickém trhu také silnou pozici. Například u společnosti ČEZ ESCO vzrostla poptávka po solárních elektrárnách meziročně trojnásobně. Firma letos již zahájila 80 projektů, dvojnásobek jako za celý loňský rok.

„Celá Evropa dnes hledá způsoby, jak posílit vlastní výrobu energií a snížit závislost na Rusku. Tento trend jednoznačně vidíme i u českých firem a obcí. S tím, jak se zvyšují ceny energií, tak roste raketově zájem o všechny produkty, které mohou pomoct zákazníkům ušetřit a přispět k energetické bezpečnosti,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák na nedávné panelové diskuzi.

E.ON eviduje nárůst poptávek po FVE navzdory zdražování meziročně o čtyřnásobek. „Za hlavní důvod nárůstu zájmu o fotovoltaiky považujeme zejména velký nárůst ceny elektřiny. Lidé se nyní více zajímají o možnosti, jak za energie ušetřit, jak se před vyššími náklady za energie chránit a jak být energeticky více soběstační,“ řekl vedoucí zákaznických řešení E.ON Ondřej Hájek.

Lhůty dodání solárních elektráren se u E.ON ze standardních tří měsíců, prodloužily v současnosti často až na pět až šest měsíců. Tuto změnu podle Hájka nezpůsobily pouze nižší kapacity na straně dodavatelů, ale i celosvětový problém s dodávkou materiálu a nedostačující kapacity úřadu schvalujícího dotace.

Zdroje: solarninovinky, top-voziky