Účinnost tepelných čerpadel v chladném počasí

Tepelné čerpadlo před domem

Vědci z Oxfordské univerzity porovnávají topidla na fosilní paliva a tepelná čerpadla – a docházejí k jasnému závěru.

Potvrzuje to příznivce tepelných čerpadel a bere vítr z plachet kritikům. Nový výzkum ukazuje, že tepelná čerpadla jsou více než dvakrát účinnější než vytápění olejem nebo zemním plynem. A to i při extrémně nízkých teplotách. Zařízení šetrná ke klimatu by překonala olejové a plynové ohřívače i při teplotách minus 30 stupňů, píší vědci z Oxfordské univerzity a think-tanku Regulatory Assistance Project ve studii v časopise pro výzkum energie „Jule“.

Účinná tepelná čerpadla

Vědci vyhodnotili data ze sedmi terénních studií v Severní Americe, Asii a Evropě a dospěli k závěru, že tepelná čerpadla jsou vhodná pro téměř všechny domácnosti v Evropě. Podle studií byly při teplotách pod nulou stupňů Celsia dvakrát až třikrát účinnější než topné systémy na naftu a plyn.

Tepelné čerpadlo na rodinném domě v Düsseldorfu; Účinnost tepelných čerpadel v chladném počasí
Tepelné čerpadlo na rodinném domě v Düsseldorfu

„Proběhla kampaň, která šířila nepravdivé informace o tepelných čerpadlech,“ řekl Guardianu Jan Rosenow z projektu Regulatory Assistance Project a spoluautor zprávy. To také vyvolalo pochybnosti, zda budou pracovat v chladném počasí. ,,Lidé toho o tepelných čerpadlech moc nevědí, takže je velmi snadné je vyděsit,“ říká Rosenow.

Německý zákon o vytápění: od roku 2024 stále více tepelných čerpadel

Argument, že tepelná čerpadla jsou extrémně dražší, se nyní vyvrátil. Podle studie společnosti Prognos AG pro ekologické sdružení WWF z konce srpna jsou tato klimaticky šetrná topidla po dobu jejich používání celkově levnější než topidla na fosilní plyn. Důvodem je plánované státní financování, které by mělo být nakonec výhodné i na té nejnižší úrovni.

Spolkový sněm po měsících sporů schválil novelu zákona o energetice budov, známé také jako zákon o vytápění. Jeho cílem se jeví učinit vytápění šetrnějším ke klimatu postupnou výměnou topných systémů na naftu a plyn. Plány v podstatě stanoví, že každý nově instalovaný topný systém se má napájet alespoň z 65 % obnovitelnými zdroji energie. Má vstoupit v platnost na začátku roku 2024, ale zpočátku se má vztahovat pouze na nové rozvojové oblasti.

Městské plánování tepla by mělo být ústředním bodem pro stávající budovy. A na tomto základě by se majitelé domů měli rozhodnout, zda se chtějí připojit k topné síti. A nebo si nechat nainstalovat tepelné čerpadlo nebo jiný systém vytápění, který je šetrnější ke klimatu. Městské tepelné plánování by mělo vzniknout v obcích nad 100 000 obyvatel do poloviny roku 2026. A u ostatních do poloviny roku 2028.

Vláda plánuje od roku 2024 základní dotaci ve výši 30 % investičních nákladů na instalaci tepelného čerpadla. A to s tím, že způsobilé investiční náklady se omezí na 740 tis. Kč pro rodinný dům. K dispozici je další rychlostní bonus ve výši 20 % za včasné konverze.

Zdroj: spiegel, Vapol