Joan Mir – jezdec s největším počtem nehod

S osmi nehodami ve čtyřech Grand Prix, je Joan Mir jezdcem, který havaroval nejvícekrát ze všech jezdců ve třech kategoriích mistrovství světa.

Mistra světa z roku 2020 pohltilo prokletí havárií na Hondě RC213V. Ta má v posledních letech již dlouhý seznam obětí. Od Daniho Pedrosy, Jorge Lorenza, Alexe Marqueze a Pol Espargaróa až po samozřejmě Marca Marqueze, který od roku 2020 utrpěl mnoho zranění.

Joan Mir, který se v letošní sezóně zúčastnil pouze čtyř Grand Prix, má na svém kontě již osm nehod.

Joan Mir, Equipo Repsol Honda
Joan Mir, Equipo Repsol Honda

Počty nehod v roce 2023

V poslední Grand Prix v Jerezu se to značně zkomplikovalo pro číslo 36. To utrpěl dvě havárie ve stejné sekci, FP2. ,,Nepamatuji si, že bych v kariéře dvakrát havaroval ve stejné relaci,“ posteskl si Mir na konci dne. Situace se nezlepšila ani nadále, když havaroval ve Sprintu a později také v testech.

Mir, který je v celkovém pořadí SP dvacátý, má pouhých pět bodů, které si připsal v závodě v Portimau. Ve čtyřech závodech ve sprintu a dalších třech dlouhých závodech nedokončil nebo nezískal žádné body.

Když se podíváme na historii jezdce Hondy, který má za sebou pátou sezónu v premiérové ​​třídě, první u tokijského výrobce, ve svém prvním roce v MotoGP skončil s 12 nehodami. V roce 2020, kdy byl mistrem světa, jich měl jen pět. A roce 2021 uzavřel sezónu se stejným počtem jako nyní, osmi. Zatímco loni, čtvrtý se Suzuki, měl 11 nehod, velmi pozitivní údaje. Do teď.

Caída de Joan Mir, tým Repsol Honda
Joan Mir, tým Repsol Honda

Joan Mir

Problém je v tom, že motocykly MotoGP jsou vždy rychlejší a srážky jsou větší a větší. A to se zřejmým rizikem zranění, které následuje. ,,Každá havárie se vyryje do paměťového disku,“ řekl Mir a ukázal na hlavu. ,,A z dlouhodobého hlediska vás to vždy ovlivní. Nemyslím si, že to tak ještě je, ale je pravda, že pokaždé, když spadnete, sebere vám to sebevědomí, je to tak,“ dodal.

Malorčan vede letošní pořadí nehod MotoGP s Alexem Marquezem (Ducati) a Jackem Millerem (KTM), každý se sedmi. Zatímco šest dalších jezdců, Marco Bezzecchi, Aleix Espargaro, Augusto Fernandez, Luca Marini, Jorge Martin a Miguel Oliveira, již mají letos pět.

Z hlediska značek je logicky nejvíce bouraček Ducati, kterých je celkem 31. I když nutno podotknout, že motorek tohoto výrobce je na roštu osm. Honda a KTM následují s 18 nehodami a čtyřmi motocykly na každém. Což je v průměru 4,5 nehody na Grand Prix, oproti 3,8 nehodám na každou skupinu čtyř Ducati.

Aprilia, rovněž se čtyřmi motocykly, jich má nyní 14, proti pouze pěti z pouhých dvou jezdců Yamaha soutěžících v první třídě.

Individuálně letos havarovalo šest jezdců Hondy: třikrát Alex Rins a Takaaki Nakagami z LCR-Honda, dva Marc Marquez. A po jednom Stefan Bradl a Iker Lecuona, Valencijec, který Marca v Jerezu nahradil.

Podle kategorie zaznamenala MotoGP v prvních čtyřech kolech roku 2023; 86 nehod, oproti 53 v Moto2 a 60 v Moto3. V mezitřídě byli jezdci s nejvyšším počtem nehod Alonso Lopez a Albert Arenas. Zatímco ve vstupní třídě do šampionátu to byli David Alonso a David Almansa, všichni s pěti nehodami.

Zdroj: motorsport, Vapol