Skladování obnovitelných zdrojů

Hyme Energy udělila společnosti Semco Maritime kontrakt na inženeering, nákup a výstavbu (EPC) na služby pro projekt 1,6 MWh Molten Salts Storage (MOSS) v Esbjergu v Dánsku. Zařízení pro dlouhodobé skladování obnovitelných zdrojů se má nabíjet ze sítě. A má sloužit k demonstraci a testování technologie skladování roztaveného hydroxidu v praktickém prostředí.

Hyme Energy, spinoff dánské Seaborg Technologies, spolupracuje se společností Semco Maritime na vybudování demonstrátoru skladování tepelné energie z roztavené soli v teplárně Gjesing Varmeværk. Tu vlastní regionální společnost Din Forsyning v dánském přístavu Esbjerg.

„Demonstrační zařízení MOSS se stává prvním zařízením na skladování energie, které se kdy postavilo s roztavenými hydroxidovými solemi. Má sestávat z 1,6 MWh skladovací jednotky. Ta položí základy pro budoucí zařízení v rozsahu GWh,“ řekl Emil Løvschall-Jensen, generální ředitel Hyme Energy.

Řekl, že účelem závodu se ukáže a otestuje firemní technologie skladování roztaveného hydroxidu v praktickém prostředí.

„Závod bude testován, abychom prokázali naši integraci komponent, ověřili návrh našeho systému, získali přehled o nejoptimálnějších materiálech a komponentách a předvedli provoz a řízení systému,“ řekl.

Proto má demonstrační závod sloužit pouze k výrobě tepla. Není však součástí rozsahu projektu poskytovat teplo do systému dálkového vytápění v Esbjergu, vysvětlila společnost.

Technologie skladování obnovitelných zdrojů

Technologie skladování energie Hyme uchovává elektřinu z obnovitelných zdrojů v 700 °C roztavené hydroxidové soli po dobu až dvou týdnů. Je založen na konstrukci dvou nádrží vyvinuté pro elektrárny s koncentrovanou solární energií (CSP) a patentované technologii ochrany proti korozi hydroxidové soli společnosti Hyme.

Skladování obnovitelných zdrojů
Skladování energie roztavené soli se používá v průmyslu koncentrované solární energie po desetiletí a je jednou z nejvyspělejších a nejbezpečnějších technologií pro skladování tepla při vysokých teplotách

Při nabíjení se elektřina z obnovitelných zdrojů přeměňuje na teplo prostřednictvím elektrických ohřívačů. Sůl ze studené nádrže cirkuluje přes ohřívače a zahřívá se z 350 °C na 700 °C. A poté se skladuje v horké nádrži.

V okamžiku vypouštění sůl z horké nádrže cirkuluje do parogenerátoru, kde se energie přenáší do vody. Ta vytváří páru o vysoké teplotě. Páru lze použít přímo v průmyslovém procesu nebo použít k pohonu turbíny a výrobě elektřiny a dálkového vytápění. Poté se ochlazená sůl přečerpá zpět do studené nádrže až do dalšího cyklu nabíjení.

Technologie skladování Hyme se zdá škálovatelná a zařízení s kapacitou 1 GWh s hydroxidy sodnými vyrobí elektřinu. A taky teplo pro přibližně 100 000 domácností po dobu 10 hodin vybíjení, uvedla společnost.

Vzhledem k tomu, že hydroxid sodný lze levně vyrábět z mořské vody jako vedlejší produkt při výrobě chloru, společnost počítá, že je to šestkrát levnější než standardní soli používané pro skladování.

Hyme, založená v roce 2021, pracuje na dalším demonstrátoru na dánském ostrově Bornholm. Úložiště roztavené soli společnosti o kapacitě 10-15 MWh bude součástí škálovatelného hybridního skladovacího systému. Ten má rovněž obsahovat setrvačníkový úložný systém poskytovaný společností QuinteQ Energy a recyklované lithium-iontové baterie dodávané společností PLS Energy Systems.

Úložný systém roztavené soli

Projekt Bornholm nazvaný 2LiPP si klade za cíl poskytnout náhled na možné cesty přeměny pro elektrárny na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (CHP). Má poskytovat teplo, elektřinu a podpůrné služby místní síti.

V listopadu 2022 dánská společnost podepsala dohodu o spolupráci s Power Engineering Consulting, akciová společnost 2 (PECC2) o vývoji a výstavbě nejméně 2 GWh do roku 2030 a nejméně 6 GWh do roku 2035 projektů skladování tepelné energie ve Vietnamu.

U projektu MOSS se očekává, že inženýrské práce se dokončí ve druhém čtvrtletí roku 2023. Přičemž následná fáze instalace skončí ve čtvrtém čtvrtletí. Hyme získal podporu od Dánské energetické agentury k vybudování pilotního závodu.

„Systém skladování v Esbjergu se má napojit na běžnou síť. A nebude přímo napojen na obnovitelné zdroje. Při účtování přebytečné elektřiny do akumulačního systému má elektřina pocházet převážně z obnovitelných zdrojů,“ uvedl Løvschall-Jense.

To je možné vzhledem k tomu, že oblast Esbjerg je dobře známá jako příznivá geografická lokalita pro větrnou energii s velkými projekty na moři. Ty jsou již v provozu.

„Projekt MOSS jsme v minulém roce dozráli a jsme brzy připraveni zahájit fázi výstavby se společností Semco Maritime,“ uzavřel generální ředitel.

Kromě smlouvy o projektu MOSS se partneři dohodli, že prozkoumají příležitosti ke spolupráci na budoucích větších projektech Hyme. Kde jeho řešení dlouhodobého skladování tepelné energie umožní utilitám a průmyslovým podnikům dekarbonizovat výrobu tepla a elektřiny.

Zdroj: pv-magazine, Vapol