Nikl-mangan-kobaltová baterie pro námořní aplikace

Společnost EST-Floattech vyvinula systém skladování energie nikl-mangan-kobalt (NMC) pro námořní aplikace. Jedná se o dvě verze bateriových modulů s akumulační kapacitou 5,8 kWh nebo 10 kWh. Společnost také plánuje nabídnout variantu s lithium-železo fosfátovou (LFP) chemií baterií.

Společnost EST-Floattech představila nový systém ukládání nikl-mangan-kobaltových baterií (NMC) pro námořní aplikace.

„Nový systém je vhodný prakticky pro jakýkoli palubní účel; od pohonu (plnoelektrický, vodíkový, dieselelektrický atd.) po pomocné napájení a další,“ řekl mluvčí společnosti. Rozsah tohoto bateriového systému se rozšiřuje na všechny námořní (speciální) trhy, např. trajekty, zásobování akvakulturou, kontejnerové lodě, vnitrozemské lodní tankery, motorové a plachetní jachty, pracovní čluny, dodavatele posádek, příbřežní větrná plavidla, námořní plavidla, bagry a mnoho dalších.“

Nizozemský specialista na skladování námořní energie uvedl, že řada Octopus zahrnuje systém správy baterií, který lze integrovat s řadou konfigurací baterií a chemických látek. Společnost v současnosti nabízí dvě verze svých bateriových modulů NMC – varianty High Energy a High Power. První jmenovaný má jmenovité napětí 52 V a kapacitu 192 Ah. Jeden bateriový modul má kapacitu 10 kWh a měří 709 mm x 582 mm x 248 mm, s hmotností 86,5 kg.

Nová nikl-mangan-kobaltová baterie

Nikl-mangan-kobaltová baterie pro námořní aplikace
EST-Floattech

„Baterie High Energy jsou navrženy pro dlouhodobé a rozsáhlé instalace baterií, takže jsou ideální pro středně velké a velké lodě, které plují elektricky a nabíjejí se například v noci,“ řekl EST-Floattech.

Baterie High Power mají krátké doby nabíjení a vybíjení a lze je použít na rychlonabíjecích trajektech, které podnikají krátké cesty. Mají jmenovité napětí 52 V a kapacitu 112 Ah. Jeden bateriový modul má kapacitu 5,8 kWh, měří 709 mm x 582 mm x 248 mm a váží 82 kg.

Až devět bateriových modulů lze naskládat dohromady. High Energy systém se třemi paralelně zapojenými stringy a 12 moduly na string dosahuje kapacity 360 kWh. Zatímco High Power systém má kapacitu 208,8 kWh.

Kromě pevné konfigurace je řada Octopus k dispozici jako kontejnerové řešení o délce 3 nebo 6 m, které lze umístit na různé typy nádob.

Bateriové moduly mají krytí IP65 a mají certifikaci typu DNV. EST-Floattech tvrdí, že mají více než 10 let života. Společnost také vyvíjí technologii s lithium-železofosfátovou (LFP) chemií baterií.

„Trh roste, aby se zlepšila udržitelnost a díky cílům stanoveným předpisy,“ řekl Walter van der Pennen, CCO společnosti EST-Floattech. „Energetická transformace na námořním trhu skutečně začala a v posledních několika letech došlo k nárůstu elektricky poháněných plavidel. V důsledku toho vidíte stále větší diferenciaci v aplikacích, které potřebují majitelé lodí a stavitelé lodí, a to nejen pro přímý pohon, ale také pro různá zařízení, stroje, špičkový výkon a zatížení hotelů.“

Systém byl plně vyvinut v Badhoevedorp, Nizozemsko.

Zdroj: pv-magazine, Vapol