Hybridní projekt společnosti Neoen

Jedná se o hybridní projekt větrné, solární a skladovací elektrárny, který se buduje ve státě Jižní Austrálie

Společnost Neoen podepsala smlouvu o připojení k síti se společností ElectraNet pro první etapu svého projektu Goyder South v Austrálii v hodnotě 2 miliard korun. Díky tomuto podpisu připravila půdu pro budoucí možnosti využití větrné a solární energie a bateriových úložišť v této lokalitě.

Projekt hybridní elektrárny

Firma ElectraNet, australský vlastník vysokonapěťové přenosové sítě, podepsala s francouzským developerem obnovitelných zdrojů Neoen smlouvu na 30 let o připojení k přenosové soustavě (TCA). Jedná se o hybridní projekt větrné, solární a skladovací elektrárny, který se buduje ve státě Jižní Austrálie.

1. etapa

První etapa projektu zahrnuje větrnou farmu Goyder South o výkonu 412 MW, která by měla začít fungovat v roce 2024. Výkonný ředitel pro korporátní rozvoj společnosti ElectraNet Ashley Manna uvedl, že státní provozovatel sítě uzavřel se společností Neoen smlouvu o připojení na 50 % kapacity v první etapě projektu Goyder South. Pro připojení projektu k síti se vybuduje nové přenosové vedení přes stávající rozvodnu Robertstown společnosti ElectraNet.

„Jedná se o první polovinu 1. etapy rozvoje společnosti Neoen, která připojí původně 209 MW větrné výroby,“ uvedl Manna. „V nadcházejících měsících se očekává uzavření TCA pro druhou polovinu etapy pro další výrobu elektřiny z větru.“

Manna uvedl, že výstavba spojovacích prostředků je již v plném proudu. Navíc dodal, že uvedení do provozu se očekává asi v polovině roku 2023.

Goyder South

Goyder South je součástí plánovaného projektu Goyder Renewables Zone. Tento projekt získal povolení pro výstavbu 1 200 MW větrných elektráren, 600 MW solárních elektráren a 900 MW/1 800 MWh bateriových úložišť. Budoucí etapy projektu dostanou zelenou dokončením projektu EnergyConnect, nového 800 MW přenosového propojení spojujícího Jižní Austrálii s Novým Jižním Walesem.

Francouzská firma Neoen si již zajistila smlouvy o odběru energie pro velkou část produkce z první etapy projektu Goyder.

Vláda australského teritoria hlavního města podepsala 14letou smlouvu o odkupu 100 MW výkonu projektu. Navíc maloobchodní prodejce energie Flow Power koupí 40 MW výrobní kapacity. Tuto kapacitu chce dále prodávat svým jihoaustralským komerčním a průmyslovým zákazníkům.

Zdroje: pv-magazine, Vapol