Co znamená program Busch Light pro ženy v NASCAR?

Busch Light

Co znamená nový program Busch Light s rozpočtem 10 milionů dolarů pro ženy v NASCAR? Může jej získat každá řidička v NASCAR starší 21 let.

Věřte tomu nebo ne, ale NASCAR zahájil svůj program Drive for Diversity už v roce 2004. Program má jako cíl přilákat do sportu barevné a ženy, aby se rozšířila základna fanoušků. Zasadil kůl do země a vyhlásil, že hledá rozmanitější skupinu jezdců. Dosud absolvovali program Drive for Diversity tři jezdci na hlavním okruhu NASCAR: Kyle Larson, Daniel Suárez a Bubba Wallace. Počet jezdkyň na nejvyšší úrovni NASCAR je však v současné době nulový.

Společnost Busch Light oznámila svůj závazek to změnit, a to nejen povzbudivými slovy. Značka piva vyčlenila na příští tři roky 210 milionů korun, aby se zaměřila na to, co nazývá „nerovnost zdrojů dostupných pro ženy řidičky“. Nový program Accelerate Her zahrnuje více finančních prostředků, čas na trati, mediální prezentaci a školení pro každou řidičku v NASCAR, která je starší 21 let. Jedná se o významný krok k pozvednutí postavení žen ve sportu a společnost Busch Light má po 40 letech spolupráce s NASCAR jedinečnou pozici, aby se do tohoto procesu zapojila.

Co přinese tento nový program?

„Jako jedna z mála velkých sportovních organizací, kde ženy a muži přímo soutěží, představuje urychlení rovnosti žen a mužů v NASCAR velkou a okamžitou příležitost k pokroku v oblasti rozmanitosti ve sportu. A to jak dnes, tak hlavně pro budoucí generace,“ uvedl Busch Light v tiskové zprávě.

Ženy v programu mají větší šanci na úspěch
Ženy v programu mají větší šanci na úspěch

Společnost debutuje v programu Accelerate Her s prvními sponzory. Těmi jsou Toni Breidinger, Natalie Decker, Amber Balcaen, Jennifer Jo Cobb, Brittney Zamora, Stephanie Moyer a Melissa Fifield. Sponzorství znamená vše. Když se bojuje o zdroje, a zpřístupnění těchto prostředků ještě více nadějným jezdcům umožní zvýšit zastoupení a snad i udržet pozitivní cyklus v příštích letech.

Ženy v závodu NASCAR

„Z vlastní zkušenosti vím, že ženy v NASCAR čelí překážkám. Nejvíce při postupu do nejvyšších pater tohoto sportu,“ uvedla Breidingerová ve svém prohlášení. „Ale trať nezná pohlaví, auto nezná pohlaví, takže pohlaví je irelevantní. Nakonec jsme všichni jezdci na stejné trati a závodíme za stejným cílem. Jsem hrdá na to, že se mohu účastnit programu Busch Light Accelerate Her spolu s dalšími ženami – řidičkami. Mluvíme nejen o neuvěřitelném novém proudu přímé podpory, ale také o prvním skutečném kroku k upozornění na genderovou nerovnováhu.“

Zvenčí vidí mnoho lidí NASCAR jako jednorozměrnou organizaci zaměřenou na jednu specifickou demografickou skupinu, ale lidé uvnitř organizace tvrdí, že se již několik let snaží diverzifikovat své publikum a jezdeckou základnu. Tento program dává možnost vzniku přívětivějšího prostředí pro jezdce, ale zároveň působí jako chytrý obchodní tah k lepšímu vývoji.

Zdroje: The Drive, Vapol