Treehotel: Pokoj ukrytý v kouli plné ptačích budek

Do nejnovějšího hotelového pokoje Biosphere ve švédském Treehotelu se dostanete po visuté lávce.

Každý, kdo má krmítko pro ptáky ví, že pozorování ptačího světa může být fascinující. A teď si představte, že jste přímo v centru dění v kulové místnosti zavěšené mezi stromy, pokryté 350 ptačími budkami.

Přesně to nabízí Treehotel, hotel ve švédském Laponsku, který se skládá z několika nejpřitažlivějších domů na stromech na světě, se svým nejnovějším „pokojem“ Biosphere.

Pár a spolumajitelé Kent a Britta Lindvallovi vytvořili Treehotel v roce 2010 s ohledem na moderní design a životní prostředí. Díky spolupráci s několika skandinávskými designéry se první pokoje Treehotelu designově velmi lišily, od reflexní Zrcadlové kostky po větvemi zaplněné Ptačí hnízdo.

V tomto trendu pokračuje i osmý ročník, kdy Treehotel spolupracoval s architekty a designéry ze skupiny Bjarke Ingels Group, známé také pod zkratkou BIG, spolu s místními odborníky na ptáky, aby vytvořili Biosféru.

Pozorování ptactva

Do apartmá o rozloze 34 metrů čtverečních, které je přístupné po visuté lávce, se návštěvníci mohou kochat interiérem v černošedých barvách a zároveň pozorovat okny na podlaze, stěnách a stropě své okřídlené sousedy.

Pro ty, kteří chtějí mít ještě lepší výhled na les a řeku Luleå, je součástí apartmá Biosphere střešní terasa s 360stupňovým výhledem.

Treehotel se nachází v severošvédské vesnici Harads, jen něco málo přes hodinu jízdy autem od letiště Luleå. Luleå leží zhruba hodinu letu od Stockholmu.

Otevření je plánováno na květen a noc v Biosféře pro dva hosty včetně snídaně bude stát 12 000 švédských korun (asi 28 335 Kč).

Treehotel: Více domů, jeden dům

Treehotel ve Švédsku

Na fasádách Biosféry je 350 ptačích budek, v nichž se zdržují ptáci různých velikostí. Od kavek západních a červenek až po drobné slípky. Jsou zde také budky pro včely a netopýry.

Na projektu pracoval Ulf Ӧhman, ornitolog a předseda ornitologického sdružení kraje Norrbotten. Ӧhman v tiskové zprávě vysvětlil, že lesnictví a klimatické změny přispěly k úbytku několika místních ptačích populací. Ptačí hnízda v okolí Biosféry by mohla tyto ztráty zastavit.

Ptačí hotel

„Cenná je ukázka využití ptačích hnízd a krmení. To nejen v Treehotelu, ale i pro lidi, kteří si je mohou instalovat v blízkosti svých domovů. Iniciativa Treehotelu k takovým opatřením může inspirovat jejich návštěvníky,“ řekl Ӧhman.

A pokud by vás to zajímalo, ptáci podle Ӧhmana netrousí výkaly tam, kde hnízdí, takže špinavá okna by neměla být problém.

João Albuquerque, jeden z architektů projektu Biosphere a partner společnosti BIG, popsal cíl projektu jako integraci životního prostředí do budovy.

Treehotel

„Náš přírůstek do Treehotelu – Biosféru – jsme navrhli tak, abychom pro hotelové hosty vytvořili jedinečný zážitek. Ten se inspiruje kvalitami okolního lesa, který se přenáší do interiéru,“ uvedl Albuquerque v tiskové zprávě.

„Ekologická odezva je hnacím motorem architektonického výrazu, který pomáhá vytvářet pozitivní dopad na životní prostředí.“

Zdroj: CNN travel, Vapol