Luminar a Nissan – zelená pro autonomní řízení

Automobilka Nissan spolupracuje s vývojáři Luminar, aby vylepšila technologie autonomního řízení

Lidar, vývojová společnost, se spojila s automobilkou Nissan, aby integroval pokročilé autonomní funkce do svých vozů příští generace.

Firma vyvíjí pokročilou funkci předcházení nehodám, která má být do roku 2030 k dispozici téměř u všech jejich vozů.

Japonský výrobce používá k testování a konfiguraci senzorů Luminar speciálně upravenou verzi své limuzíny Skyline. Tuto verzi začnou používat i budoucí vozy Volvo a Mercedes.

Technologie společnosti Luminar

Systém autonomního řízení Nissan „Ground Truth Perception“ údajně poskytuje „vysoce přesné informace v reálném čase o okolním prostředí vozidla. To proto, aby se dramaticky zlepšilo předcházení kolizím“.

Využívá řadu kamer, radarových senzorů a lidarových zařízení k určení tvaru a vzdálenosti objektů kolem vozidla. Stejně jako i okolní topografie a terénu, takže vůz může „posoudit a automaticky provádět požadované operace pro zabránění kolizi“.

Díky této funkci začnou vozidla Nissan automaticky měnit jízdní pruhy. Díky tomu se vyhnou zastaveným vozidlům nebo jiným překážkám. Dále mohou poskytovat podrobné navigační údaje v oblastech se špatným signálem.

Zatímco Luminar se zabýval integrací lidarových senzorů do prototypu vozidla Nissan, vývojář simulátorů Applied Intuition z Kalifornie virtuálně prozkoumal řadu možných nebezpečných situací.

Nissan si klade za cíl dokončit vývoj systému Ground Truth Perception do poloviny tohoto desetiletí. Chce jej nejprve zavést pro „výběr nových modelů“, než jej do roku 2030 zavede „prakticky“ do celé řady.

V době před uvedením na trh se firma chce snažit zlepšit rozsah a funkčnost svého hardwaru. Avšak šéf výzkumu a vývoje Takao Asami také poznamenal, že časový rámec umožní společnosti Nissan ukázat globálním úřadům, že technologii, jako je tato, lze používat i na veřejných komunikacích.

„V Evropě a Číně není obecně povoleno řízení vozidla. Takže si myslíme, že musíme nabídnout údaje, které vysvětlují, proč se domníváme, že je systém dostatečně bezpečný na to, abychom zvýšili úroveň regulace a umožnili takový systém na ulici.“

Výroba autonomních vozů

Kromě zlepšených bezpečnostních dopadů své nové technologie Nissan doufá, že tyto testy převezmou zásadní roli při podpoře a „demokratizaci“ technologie potřebné k výrobě samořídících vozů.

Asami řekl novinářům: „Náklady na lidar jsou v tuto chvíli poměrně vysoké, ale stejně jako u jakékoli systémové inovace v minulosti dosahovaly velmi vysokých nákladů.

„Pokud si průmysl uvědomí, že tento druh zařízení je užitečný, pak mnohem více hráčů začne používat tento druh systému. Navíc dodavatelé získají více motivace k vývoji a snižování nákladů.“

Nissan musí ještě potvrdit, zda má v plánu uvést na trh plně samořídící vozidlo využívající poslední a nejpokročilejší iteraci tohoto systému. Podporuje však londýnský projekt autonomní mobility s názvem ServCity, který testuje „robotaxi“ Nissan Leaf s vlastním řízením v ulicích Londýna.

Nová technologie by se měla používat i na veřejných komunikacích
Technologie Luminar

Nissan také nedávno odhalil koncept Chill Out SUV jako ukázku elektrického vozu. Tento vůz nepřímo nahradí Leaf při uvedení na trh v roce 2024. Navíc zjevně neměl konvenční volant ani pedály, což je známka jeho pravděpodobného autonomního potenciálu.

Pravidla týkající se zákonnosti samořídících technologií se v jednotlivých zemích liší. Nicméně Spojené království minulý týden učinilo významný legislativní krok vpřed. Oznámilo, že zde řidiči mohou sledovat televizi při cestování v pohybujícím se autonomním vozidle.

Nejnovější komerčně dostupnou verzi autonomního hardwaru Nissan ProPilot lze na určitých trzích, kde to podmínky dovolí, používat pro řízení bez použití rukou.

zdroje: autocar, Vapol