Filipínské projekty solárního zavlažování jsou online

Národní úřad pro zavlažování filipínské vlády odhalil, že nedávno se uvedla do provozu dvě solární pole na vrcholu kanálu pro účely zavlažování. Uvedla také, že do konce roku bude v zemi dodáno 147 solárně poháněných zavlažovacích projektů. Přičemž 183 je v plánu pro rok 2024.

Společnost pro vývoj a správu zavlažování filipínské vlády, National Irrigation Administration (NI) oznámila, že země má příští rok k dispozici 183 solárních zavlažovacích projektů. Což je 24,4 % nárůst oproti 147 projektům dokončeným letos.

Letošní projekty zavlažovaly celkem 830 ha zemědělské půdy a stály 675 mil. Kč. Do 15. září se dokončilo 17 solárně poháněných závlahových projektů. Přičemž agentura odhaduje, že v příštím roce vynaloží 700 mil. Kč na zavlažování 2 168 ha zemědělské půdy.

Mezi dokončenými projekty byly dvě fotovoltaické panely umístěné na zavlažovacích kanálech. Solární projekty na kanálech se množí po celém světě. Nedávné projekty se oznámily mimo jiné ve Španělsku, Indii, Francii, Spojených státech a Pákistánu, ale do dnešního dne se realizovalo jen několik z nich. Tyto projekty poskytují elektřinu bez zabírání půdy a snižování odpařování vody.

Tyto dva projekty jsou 350 ha solární čerpací zavlažovací systém Buspan v Malamigu ve středním Luzonu a zavlažovací systém se solárním čerpadlem Anbuspa umístěný v Tibaganu ve středním Luzonu. Posledně jmenovaný projekt se replikoval z projektu NIA Region III. Ten se nachází v Bulacanu, který instaloval 155 solárních panelů s kapacitou 60 kW na vrchu zavlažovacího kanálu.

Solárně poháněné zavlažovací projekty

Agentura uvedla, že provádějí solární zavlažovací projekty, které mají nahradit „drahá naftová čerpadla“ konečným využitím solární energie. Ta se považuje za „nejdostupnější a ekonomicky nejschůdnější“ ze všech obnovitelných zdrojů energie.

Filipínské projekty solárního zavlažování jsou online
National Irrigation Administration (NIA)

,,S prudce rostoucími cenami benzínu a nafty mohou tyto projekty pokračovat v zavlažování svých pozemků bez břemene vysokých nákladů na palivo,“ uvedla agentura v oznámení. „Technologie se skládá ze solárních panelů, čerpadel, elektronických ovladačů čerpadel, zásobníků a dopravníkových systémů. Se solární energií se zdá být nákladově efektivnější než zavlažovací čerpadla poháněná palivem kvůli provozním nákladům.“

Podle zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje energie (IRENA) z roku 2022 mají Filipíny za cíl nainstalovat 15 GW čisté energie do roku 2030 s možným zaměřením na minisítě a samostatné systémy čisté energie vzhledem k souostrovnímu charakteru země.

Zdroj: pv-magazine, TowPoint