Porsche 911 Sport Classic – odhalení v retro stylu

Porsche 911 Sport Classic se objevil jako nejnovější přírůstek do stuttgartské kolekce Heritage Design. Ta obsahuje prvky, které jsou inspirované retro stylem na poctu jednomu z nejslavnějších historických modelů značky.

Po loňském Porsche 911 Targa 4S se jedná o druhý model s tradičním designem.

Druhá generace Sport Classic, mechanicky založená na Porsche 911 Turbo, stejně jako u podobně koncipované verze Porsche 997 druhé generace, vzdává hold Porsche 911 Carrera RS 2.7 z roku 1972. Je to druhý ze čtyř plánovaných modelů s designem, který je inspirovaný dědictvím po edici Porsche 911 Targa 4S Heritage Design. Odhalení modelu Targa 4S proběhlo v loňském roce.

Parametry Porsche 911 Classic Sport

Vůz s omezeným počtem dojezdů je poháněný stejným 3,7 litrovým přeplňovaným plochým šestiválcem jako 911 Turbo. Šestiválec posílá na zadní nápravu 542 koní a 599 Nm prostřednictvím sedmistupňové manuální převodovky. Ta není k dispozici u modelu 911 Turbo pouze s PDK, což z něj činí nejvýkonnější manuál 911 na prodej.

Keramické brzdy, systém sportovního odpružení a 20 palcová přední a 21 palcová kola se středovým zámkem jsou standardem. Model zrychlí z 0-100 km/h za 4,1 sekundy a má maximální rychlost 315 km/h.

Boris Apenbrink, ředitel Porsche Exclusive Manufaktur Vehicles, řekl: „Musíme tyto funkce vzájemně kombinovat. Ale musí se přizpůsobit i všechny systémy, jako je odpružení, Porsche Stability Management a další technické prvky a programy.

Model 911 Sport Classic váží o 70 kg méně než 911 Turbo
Porsche 911 Sport Classic

„Ve srovnání s Targa 4S Heritage, která je technicky zcela podobná běžné Tarze, to pro nás znamenal mnohem větší projekt. V řadě předsériových vozů a silničních testech jsme skutečně přešli na novou úroveň, protože tato auta se testovala na Nordschleife a v různých klimatických podmínkách po celém světě. Jeli jsme s našimi inženýry tak dlouho, dokud všichni neprojevovali spokojenost.“

Porsche 911 Sport Classic váží 1570 kg, což je o 70 kg méně než standardní 911 Turbo. Řadí se mezi GTS a Turbo z hlediska statistik výkonu.

Design retro modelu

Zakázková barva nového modelu je inspirovaná šedým lakem Fashion Grey, který se poprvé objevil na Porsche 356. Vyznačuje se světlejšími, ručně malovanými závodními pruhy a přizpůsobitelnými číslovanými nálepkami na bocích. Uvnitř vozu jsou dveřní panely a sedadla opatřená dvoubarevným čalouněním, které využívá klasický design Porsche Pepita houndstooth.

Kola vozu jsou z lehké slitiny s názvem Fuchs
Kola vozu Sport Classic

Nicméně je to charakteristický zadní spoiler typu ducktail a kola z lehké slitiny Fuchs ve stylu 70. let, které jednoznačně odlišují Sport Classic od jeho standardních kolegů z řady. Vizuálně jej spojují s inspirací z roku 1972. Modelem, který se nyní řadí mezi nejoblíbenější varianty 911, jaké se kdy vyrobily.

Alexander Fabig, šéf pro přizpůsobení a klasiku Porsche, řekl: „Modely Heritage Design představují emocionálnější koncepty produktové strategie Porsche.

„Tento jedinečný přístup vidí designové oddělení Style Porsche ve spolupráci s Porsche Exclusive Manufaktur na reinterpretaci ikonických modelů a vybavení 911 od 50. do 80. let a na oživení designových prvků z těchto desetiletí.“

Celkem má být vyrobených 1250 exemplářů s cenami od 6 milionů Kč ve Spojeném království. Objednávky jsou otevřené od 28. dubna 2022 a dodávky začnou v červenci. Verze vozu s pravostranným řízením má mít premiéru na letošním Goodwood Festival of Speed.

Přezdívka Sport Classic se poprvé objevila na generaci 997 modelu 911 v roce 2009. Tento vůz získal výbavu s 3,8 litrovým plochým šestiválcem o výkonu 402 koní, spojený se šestistupňovou manuální převodovkou. Vyrobilo se pouhých 250 kusů a všechny se vyprodaly za méně než 48 hodin.

zdroje: autocar, Vapol